statystyki

Wałbrzyski węgiel z dziury. Nielegalne wydobycie kwitnie

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska14.11.2018, 08:50; Aktualizacja: 14.11.2018, 09:14
węgiel DRZEWNY

Ludzie z nadzieją witają australijskie plany reaktywacji górnictwaźródło: ShutterStock

Dwadzieścia lat po likwidacji dolnośląskiego zagłębia nielegalne wydobycie kwitnie.

– O tu, dokładnie na tym wzgórzu, widzicie stację transformatorową? Z tyłu jest linia kolejowa. To tu stanie nasza kopalnia – pokazuje puste pole Andrzej Zibrow, dyrektor spółki Coal Holding z australijskiej grupy Balamara, która jako pierwszy zagraniczny inwestor złożyła wniosek o koncesję na wydobycie węgla w Polsce. Od 10 lipca firma czeka na decyzję resortu środowiska. – Zainwestowaliśmy w Polsce już 80 mln zł, ale jesteśmy zdeterminowani, by projekt sfinalizować – mówi nam Zibrow.

Górnictwo w Nowej Rudzie niedaleko Wałbrzycha skończyło się w 2000 r., a w dawnej stolicy województwa – dwa lata wcześniej, wraz z zamknięciem jedynej działającej w Polsce kopalni antracytu, która powstała na bazie kopalni Wałbrzych. Dziś trudno nie zauważyć tam wież szybowych Chrobry, rdzewiejącej kilkudziesięciometrowej konstrukcji będącej niegdyś dumą nie tylko kopalni, ale i miasta (charakterystyczna potrójna, a nie podwójna wieża). Sęk w tym, że stoi ona na prywatnym terenie i niszczeje. Nie lepiej wygląda sytuacja w Ludwikowicach Kłodzkich pod Nową Rudą, gdzie straszą ruiny zamkniętej w 1939 r. kopalni Wacław (w 1930 r. doszło tam do jednej z największych górniczych katastrof, w której życie straciło 151 osób).


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie