statystyki

Wałbrzyski węgiel z dziury. Nielegalne wydobycie kwitnie

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska14.11.2018, 08:50; Aktualizacja: 14.11.2018, 09:14
węgiel DRZEWNY

Ludzie z nadzieją witają australijskie plany reaktywacji górnictwaźródło: ShutterStock

Dwadzieścia lat po likwidacji dolnośląskiego zagłębia nielegalne wydobycie kwitnie.

– O tu, dokładnie na tym wzgórzu, widzicie stację transformatorową? Z tyłu jest linia kolejowa. To tu stanie nasza kopalnia – pokazuje puste pole Andrzej Zibrow, dyrektor spółki Coal Holding z australijskiej grupy Balamara, która jako pierwszy zagraniczny inwestor złożyła wniosek o koncesję na wydobycie węgla w Polsce. Od 10 lipca firma czeka na decyzję resortu środowiska. – Zainwestowaliśmy w Polsce już 80 mln zł, ale jesteśmy zdeterminowani, by projekt sfinalizować – mówi nam Zibrow.

Górnictwo w Nowej Rudzie niedaleko Wałbrzycha skończyło się w 2000 r., a w dawnej stolicy województwa – dwa lata wcześniej, wraz z zamknięciem jedynej działającej w Polsce kopalni antracytu, która powstała na bazie kopalni Wałbrzych. Dziś trudno nie zauważyć tam wież szybowych Chrobry, rdzewiejącej kilkudziesięciometrowej konstrukcji będącej niegdyś dumą nie tylko kopalni, ale i miasta (charakterystyczna potrójna, a nie podwójna wieża). Sęk w tym, że stoi ona na prywatnym terenie i niszczeje. Nie lepiej wygląda sytuacja w Ludwikowicach Kłodzkich pod Nową Rudą, gdzie straszą ruiny zamkniętej w 1939 r. kopalni Wacław (w 1930 r. doszło tam do jednej z największych górniczych katastrof, w której życie straciło 151 osób).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie