statystyki

Ubóstwo energetyczne: Wciąż nie stać nas na ciepło

autor: Karolina Baca-Pogorzelska12.09.2018, 07:59; Aktualizacja: 13.09.2018, 10:21
Rządowy program zakłada możliwość dofinansowania docieplenia budynków wraz z wymianą źródeł ogrzewania, które waha się od 40 do 90 proc. kosztów inwestycji (maksymalnie do 53 tys. zł).

Rządowy program zakłada możliwość dofinansowania docieplenia budynków wraz z wymianą źródeł ogrzewania, które waha się od 40 do 90 proc. kosztów inwestycji (maksymalnie do 53 tys. zł).źródło: ShutterStock

Ubóstwo energetycznie, czyli sytuacja, w której gospodarstwa energetycznego nie stać na wydatki związane z energią elektryczną i cieplną, spada powoli. Pięć lat temu dotyczyło 13,9 proc. Polaków. W 2016 r. – 12,2 proc. Wciąż dotyczy ponad 4,5 mln ludzi. A już teraz wydają na energię i ciepło 12 proc. budżetu, (średnia w UE 6 proc.).

W raporcie SGGW na zlecenie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla czytamy, że bezwarunkowe żądanie wymiany pieców na te piątej klasy (najlepsze i najdroższe) wyklucza możliwość wykorzystywania np. elektrofiltrów w połączeniu z kotłem niższej generacji, co byłoby tańsze. O tym, że brakuje węgla do kotłów klasy piątej, pisaliśmy wczoraj w DGP.

„O skuteczności walki z zanieczyszczeniem powietrza i zjawiskiem ubóstwa energetycznego przesądzać będzie kolejność działań modernizacyjnych. W pierwszej kolejności konieczna wydaje się termomodernizacja budynków mieszkalnych, a potem realizacja standardów jakości kotłów i paliw” – czytamy w raporcie.


Pozostało jeszcze 23% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Staruszka(2018-09-17 16:12) Zgłoś naruszenie 10

    Mieszkam w bloku spółdzielczym, na kaloryferach są tzw. podzielniki ciepła wg oszukańczego systemu. Rzadko włączam ogrzewanie bo sąsiedzi też tak postępują. Wszyscy marzną i płacą wysokie rachunki. Taki system jest powszechnie obowiązującym w naszym kraju i nikt nie zamierza tego zmienić.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie