statystyki

Deschaux z Grupy Dalkia: Chodzi o to, by ciepło nie uciekało [WYWIAD]

autor: Karolina Baca-Pogorzelska20.09.2018, 07:14; Aktualizacja: 20.09.2018, 08:18
Thierry Deschaux, dyrektor generalny Grupy Dalkia w Polsce

Thierry Deschaux, dyrektor generalny Grupy Dalkia w Polsceźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rocznie wypracowujemy w Polsce 50 mln euro obrotów. W krótkiej perspektywie planujemy trzykrotny wzrost - mówi w wywiadzie dla DGP

Co oznacza konsolidacja trzech waszych spółek w Polsce pod jednym szyldem – Dalkia, wchodzącej w skład EDF?

Do dziś mieliśmy DK Energy Polska, ZEC Katowice i Matex Controls. Przyjęcie marki Dalkia stanowi ważny krok w umacnianiu ich pozycji na polskim rynku usług energetycznych i efektywności energetycznej. Polska to strategiczny rynek z perspektywy dalszego rozwoju Dalkii w Europie i na świecie.

Chcecie w Polsce jeszcze urosnąć?

Obecnie wypracowujemy rocznie 50 mln euro obrotów. W krótkiej perspektywie planujemy trzykrotny wzrost obrotów Dalkia Polska. Dalszy wzrost ma być realizowany w oparciu o rozwój organiczny i pozyskiwanie nowych projektów publicznych i komercyjnych. Polski rynek usług energetycznych ma duży potencjał. Celem jest poprawa efektywności energetycznej naszych klientów, przyłączanie ich do sieci. Na bazie ZEC będziemy się rozwijać w sektorze ciepłowniczym, przede wszystkim w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. ZEC już dziś w 30 proc. produkuje ciepło z gazu kopalnianego – metanu, paliwa lokalnego, które przez górnictwo traktowane jest jako zagrożenie. Natomiast jako surowiec w silnikach metanowych do produkcji energii świetnie się sprawdza. To pozwala obniżać emisję CO2 i pyłów, co w tej aglomeracji jest istotnym elementem walki ze smogiem.

Potencjał podłączania do sieci jeszcze jest.

Tak, bo w tej aglomeracji 34 proc. mieszkań wciąż jest ogrzewanych piecami węglowymi. Realizowaliśmy już projekt z Miejskim Zakładem Zasobów Lokalowych w Sosnowcu, gdzie do sieci ciepłowniczej ZEC przyłączyliśmy 22 budynki socjalne, co pozwoliło zlikwidować ok. 1000 pieców. A to obniża emisję CO2 o 8 tys. ton rocznie, a emisję pyłów o 81 ton co roku – to pojemność prawie czterech TIR-ów.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie