Na Donbasie kradną nie tylko antracyt

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska04.09.2018, 08:07; Aktualizacja: 04.09.2018, 08:13
Skład chemiczny każdej partii antracytu jest jak odcisk palca.

Skład chemiczny każdej partii antracytu jest jak odcisk palca.źródło: ShutterStock

Z okupowanych terytoriów Ukrainy do Unii Europejskiej oprócz węgla trafia również koks – ustalił DGP. Polskie firmy też robiły zakupy bezpośrednio u separatystów.

Co najmniej cztery polskie firmy kupowały antracyt bezpośrednio od przedsiębiorstwa utworzonego przez władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) – ustalił DGP. Sami zainteresowani zaprzeczają.

TD Ugol Donbassa – bo o to przedsiębiorstwo z Doniecka chodzi – zniknął z dokumentów przewozowych rosyjskiej kolei RŻD w październiku 2017 r. Termin ten zbiegł się z ujawnieniem przez DGP procederu handlu węglem z separatystami z Zagłębia Donieckiego. Pierwszy artykuł na ten temat opublikowaliśmy 4 października 2017 r. Od tej pory kraj pochodzenia węgla z terenów okupowanych przez Rosję jest określany w bazie danych RŻD jako „nieznany”, a w rubryce określającej firmę wysyłającą surowiec widnieje słowo „brak”.

Z dokumentów, którymi dysponujemy, wynika, że w październiku ubiegłego roku częstochowski Szar kupił od TD Ugol Donbassa 1039 ton antracytu, zielonogórski Carbo Holding – 2077 ton, K-Investments (też z Zielonej Góry) – 3071 ton, a TD Anthracite ze Sławkowa – spółka, w której udziały mieli bezpośrednio przedstawiciele donieckich separatystów – 989 ton. Jeśli wierzyć dokumentom, po październiku każda z wymienionych firm kupuje węgiel niewiadomego pochodzenia, a formalnym dostawcą jest… rosyjski przewoźnik kolejowy RŻD Łogistika.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie