statystyki

Nowy kartel paliwowy bez Polski?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Justyna Piszczatowska27.08.2018, 07:39; Aktualizacja: 27.08.2018, 08:15
paliwo, stacja paliw

Nasz kraj według wyliczeń Toyoty jest piątym producentem wodoru na świecie (1 mln ton rocznie).źródło: ShutterStock

W Japonii odbędzie się założycielskie spotkanie organizacji wodorowej na wzór OPEC. Polska została na nie zaproszona, ale nie wiadomo, kto będzie ją reprezentował.

23 października w Japonii odbędzie się spotkanie Hydrogen Energy Ministers Meeting. Ma tam powstać kartel na wzór OPEC ponad 20 państw zdolnych do produkcji i rozwoju infrastruktury wodorowej.

Zaproszenie przyszło do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego od japońskiego ministra gospodarki, handlu i przemysłu, ale z informacji DGP wynika, że nie jest on tym specjalnie zainteresowany. Potwierdza to dwóch naszych rozmówców. I to mimo kolejnego spotkania – tym razem z ambasadorem Japonii w Polsce.

Nasz kraj według wyliczeń Toyoty jest piątym producentem wodoru na świecie (1 mln ton rocznie). W powstałej Hydrogen Council, światowej organizacji skupiającej firmy rozwijające się w kierunku wodoru, nie ma ani jednej osoby z Polski. I to mimo iż wodorowe plany mają m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa, Lotos czy Orlen.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • obiektywny(2018-08-29 07:50) Zgłoś naruszenie 00

    No właśnie, naszego rządu to nie obchodzi, a energetyka oparta o wodór jest czysta ekologicznie. Japończycy już wyprodukowali samochód jeżdżący na wodorze a w procesie spalania wodoru powstaje woda.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie