Amerykańska szarża przeciwko Nord Stream 2

autor: Magdalena Cedro16.07.2018, 07:51; Aktualizacja: 16.07.2018, 08:09
gaz, energetyka

W powstrzymaniu budowy nie pomaga też uchwalona przez Kongres ustawa dająca amerykańskiemu prezydentowi możliwość wprowadzenia sankcji przeciwko europejskim firmom zaangażowanym w projekt.źródło: ShutterStock

Donald Trump wytknął Niemcom uzależnienie od rosyjskiego gazu. Czy podniesie wątek nowego rurociągu w rozmowie z Putinem?

Duża część zachodnich komentatorów nie ma wątpliwości, że zajadła krytyka amerykańskiego prezydenta pod adresem Niemiec w kwestii uzależnienia od rosyjskiego gazu to próba pogłębiania podziałów w Europie pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami Nord Stream 2. Trump przecież dobrze wie, że kwestia kontrowersyjnego gazociągu na dnie Bałtyku jest jednym z punktów zapalnych w UE i podnosząc tę kwestię na europejskim forum, może sporo namieszać. Ale zeszłotygodniowa szarża Trumpa na szczycie NATO w Brukseli wpisuje się w politykę Waszyngtonu prowadzoną od lat. Gazociągowi z Rosji do Niemiec sprzeciwiał się też Barack Obama.

Testem intencji Trumpa będzie dzisiejsze spotkanie z Putinem w Helsinkach. Amerykański prezydent może pokazać swoim krytykom, że bezpieczeństwa energetycznego Europy nie traktuje wyłącznie jako pretekstu do atakowania Niemiec i promocji amerykańskiego gazu – bo to zazwyczaj zarzuca się amerykańskiemu przywódcy w Niemczech. Danie Putinowi jasno do zrozumienia, że Nord Stream 2 to powód poważnego zaniepokojenia Waszyngtonu, byłoby też ważnym gestem wsparcia dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które od dawna robią, co mogą, by projekt zatrzymać.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie