Druga runda walki o przejęcie Polenergii

autor: Karolina Baca-Pogorzelska05.07.2018, 07:48; Aktualizacja: 05.07.2018, 08:16
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

PGE zakłada, że za 100 proc. akcji przejmowanej spółki może zapłacić 740 mln zł, podczas gdy na kontach ma ok. 2 mld zł gotówki. A do powodzenia wezwania wystarczy 66 proc. akcji – przy proponowanej cenie to ok. 488,5 mln zł.źródło: ShutterStock

13 lipca ruszają zapisy w wezwaniu PGE na spółkę Dominiki Kulczyk. Jak ustalił DGP, dziś państwowy koncern zaczyna rozmowy z pięcioma akcjonariuszami mniejszościowymi. Podniesienie ceny nie jest wykluczone.

Znów zmienił się układ właścicielski Polenergii. Pakiet kontrolny 50,2 proc. ma już tylko Dominika Kulczyk. Z biznesu wycofał się jej brat, Sebastian. Zmiany te są spowodowane kwestiami związanymi z dziedziczeniem po ich ojcu Janie.

Czy to skoryguje nastawienie firmy do sprzedaży akcji PGE? Z naszych informacji wynika, że „nie” dla oddania pakietu kontrolnego wciąż obowiązuje. A bez niego PGE nie osiągnie sukcesu w wezwaniu – bo do jego powodzenia potrzebuje 66 proc. akcji. Tymczasem ze źródeł zbliżonych do kontrolowanego przez Skarb Państwa koncernu słyszymy, że zmiany w Polenergii, której twarzą ma być teraz córka nieżyjącego miliardera przekonująca do odnawialnych źródeł energii, to zagrywka na podniesienie ceny. ‒ Druga strona dobrze wie, że to ostatni moment, by wyjść z tego biznesu, jeszcze na nim zarabiając. Drugiej takiej szansy nie będzie – mówi jeden z naszych rozmówców. – Sebastian pozbywa się udziałów, bo biznes go nie interesuje, Dominika jest skupiona na działalności charytatywnej, więc też może się zdecydować na sprzedaż. Dokonano odpisów wartości na aktywach biomasowych i aneksowane zostały umowy na kredytowanie farm wiatrowych – wylicza.

Oficjalnie obie spółki tej sprawy nie chcą komentować. Nieoficjalnie wiemy, że w przyszłym tygodniu, najprawdopodobniej we wtorek, zarząd Polenergii wyda oświadczenie dotyczące wezwania i godziwości oferowanej ceny (musi je wydać najpóźniej na dwa dni przed rozpoczęciem zapisów na akcje).


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie