statystyki

Białoruski atom do poprawki. Kto kupi prąd z Ostrowca?

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska04.07.2018, 07:13; Aktualizacja: 04.07.2018, 10:43
Białorusini mieli nadzieję, że gros prądu z Ostrowca popłynie na eksport.

Białorusini mieli nadzieję, że gros prądu z Ostrowca popłynie na eksport.źródło: ShutterStock

Mińsk będzie miał problem ze sprzedażą prądu z Ostrowca.

Zagraniczni eksperci pozytywnie ocenili białoruskie testy wytrzymałościowe budowanej pod Ostrowcem elektrowni atomowej BiełAES. Tym niemniej przedstawili liczne zalecenia, które Mińsk powinien wykonać, by zagwarantować, że siłownia będzie bezpieczna. Ryzyka skażenia boi się zwłaszcza Wilno, położone zaledwie 40 km od inwestycji budowanej przez rosyjski koncern Rosatom.

Ocenę narodowych testów wytrzymałościowych przygotowali eksperci z państw członkowskich Unii Europejskiej, a także Iranu i Rosji – zarówno posiadających elektrownie atomowe, jak i niekorzystających z energii jądrowej. Wyniki analiz przedstawiono wczoraj w Brukseli. Same testy zostały wykonane zgodnie z rekomendacjami Komisji Europejskiej, przygotowanymi w następstwie katastrofy w elektrowni w japońskiej Fukushimie w 2011 r.

Groźna powódź

Wbrew obawom Litwinów eksperci uznali, że elektrownia jest odporna na zagrożenia związane z aktywnością sejsmiczną i ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Wątpliwości wzbudziła za to ochrona budynków elektrowni przed następstwami powodzi. Zalecono m.in., by Rosatom – który za wart 10 mld dol. kredyt buduje siłownię o łącznej mocy 2400 MW – zainstalował dodatkowe pompy.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie