Tchórzewski: Na atomie nikt nie zbankrutował

autor: Karolina Baca-Pogorzelska29.03.2018, 07:40; Aktualizacja: 29.03.2018, 09:15
Krzysztof Tchórzewski

Krzysztof Tchórzewskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Tytus Żmijewski

Górnictwo to ryzykowny zawód. I powinien być płatny lepiej niż inne. Jak to osiągnąć, jest dylematem, przed którym stoją i załoga, i firma, i państwo - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował wczoraj wraz z szefami Tauronu i Polskiego Funduszu Rozwoju o umowie, na mocy której PFR dofinansuje kwotą do 880 mln zł budowę bloku węglowego o mocy 910 MW, który jest obecnie gotowy w 60 proc. – To nowy system finansowania inwestycji wprowadzający współodpowiedzialność za nią, a mówimy o wytwarzaniu prądu dla 2,5 mln gospodarstw domowych – mówił szef resortu, który w siedzibie GPW odpowiadał wczoraj na pytania dziennikarzy. 

Powiedział pan trzy tygodnie temu w Katowicach, że górnictwo węgla kamiennego miało 3,6 mld zł zysku netto w 2017 r. Z obliczeń DGP wynika, że było to o 0,5 mld zł mniej.

To były wyniki szacunkowe, chciałbym to wyraźnie zaznaczyć. Rezultaty końcowe podlegają w tej chwili zliczeniu, bo nie wszystkie spółki jeszcze je podały. Mogą tu być różnice. Bardzo dobre wyniki notuje Jastrzębska Spółka Węglowa. Tyle mienia, które mogła sprzedać JSW, by się ratować, nie miały z kolei Kompania Węglowa czy Katowicki Holding Węglowy (kopalnie obu firm tworzą Polską Grupę Górniczą – red.). Dlatego w ich przypadku proces ratunkowy jest trudniejszy. Poza tym wzrosty cen węgla koksowego (baza do produkcji stali – red.) produkowanego przez JSW były dużo większe niż węgla energetycznego. W Polsce wzrosło zużycie stali, co także przełożyło się na wyniki JSW. Kopalnie potrzebują jednak bardzo dużych inwestycji, bo nie mają zapasowych ścian wydobywczych. Ale utrzymanie jednej kosztuje ok. 100 mln zł. A inwestycje warunkują wielkość wydobycia. I w 2017 r. w mojej opinii nie udało się zrealizować tego, czego oczekiwano w Polskiej Grupie Górniczej, jeśli chodzi o inwestycje. Stało się tak również dlatego, że rynek robót okołogórniczych w ostatnich latach się załamał i trudno znaleźć pracowników. PGG ma na dodatkowe inwestycje, według mojej wiedzy 500–700 mln zł. Celem jest tam osiągnięcie wydobycia na poziomie 32 mln ton rocznie. Ale to są środki poza bieżącym budżetem – to zablokowane pieniądze inwestorów spółki wyłącznie na inwestycje. Jestem przekonany, że PGG wychodzi z tego ślepego zaułka, jakim jest blokada inwestycyjna, i w najbliższych latach stanie się stabilnym przedsiębiorstwem.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Waclaw ADAMSKI(2018-04-22 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    Czy Panowie Ministrowie :minister energii pan Krzysztof TCHORZEWSKI ,Henryk Kowalczyk ,Jerzy Kwiecinskii inni decydenci slyszeli o prof. Mariuszu JEDRYSKU-ORION, prof. dr.hab. Henryku KOZLOWSKIM ,panu Krzysztofie TYLK0,oraz o wielu konferencjach na temat POLSKICH ZASOBOW GEOLOJGICZNYCH ,ostatniej 17 marca w Krakowie.Radze zapoznac się z tymi BARDZO CIEKAWYMI ZAGADNIENIEMI—UDOKUMENTOWANYMI NASZYMI POLSKIMI BOGACTWAMI GEOLOGICZNYMI również GEOTERMALNYMI. NASZYMI SPRAWDZONYMI JUZ PROCESAMI ZGAZOFIKACJI WEGLA DLACZEGO NIE MA ZADNEGO PLANU ROZWOJU POLSKI W TYM KIERUNKU a lansuje się pomysly bardzo kosztownych i niebezpiecznych atomowek z których wychodzi już wiele panstw? Podejrzewam ,ze brakuje wiedzy decydentom o naszych mozliwosciach chocby zgazowywania wegla ,albo w gre wchodza inne sprawy,MOZE KORUPCJA? Odpowiednie sluzby powinny sprawdzic dotychczas wydane koncesje i co można uniewaznic. OBUDZ SIE POLSKO!!! RATUJMY DLA NAS NASZE BOGACTWA!!!!! Waclaw ADAMSKI

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie