statystyki

Litwini rozbierają swój Czarnobyl

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska06.03.2018, 07:45; Aktualizacja: 06.03.2018, 08:30
Ignalińska Elektrownia Jądrowa

W ubiegłym tygodniu usunięto z zatrzymanego z końcem 2009 r. drugiego reaktora ostatnią partię paliwa jądrowegoźródło: Wikimedia Commons
autor zdjęcia: Picasa 3.0

Choć elektrownia atomowa w Ignalinie już od ośmiu lat nie produkuje prądu, wciąż pracują tu dwa tysiące ludzi. To zaledwie o połowę mniej niż przed zamknięciem zakładu.

Niemający precedensu na świecie projekt wygaszania instalacji potrwa do 2038 r., a koszt likwidacji powinien się zamknąć w 3,3 mld euro. W ubiegłym tygodniu usunięto z zatrzymanego z końcem 2009 r. drugiego reaktora ostatnią partię paliwa jądrowego.

Unia kazała

Przy wjeździe do elektrowni IAE stoi ogromny monument w sowieckim stylu: cztery betonowe, strzeliste słupy połączone belką z napisem „Ignalinos atomine elektrine”. Symbolizują cztery reaktory o rekordowej mocy 1500 MW każdy, które miały tu stanąć. Stanęły tylko dwa. Pierwszy odpalono w 1983 r. Drugi został uruchomiony w 1987 r., rok po tragedii w Czarnobylu. Trzeci, gotowy już wówczas w 60 proc., rozebrano. To jedyny reaktor typu RBMK, który ruszył po Czarnobylu. RBMK (reaktor kanałowy dużej mocy z moderatorem grafitowym) to technologia tańsza, ale niebezpieczniejsza, bo mniej stabilna niż rozwiązania stosowane obecnie. Dziś na świecie pracują tylko trzy elektrownie z takimi reaktorami. Wszystkie w Rosji: pod Kurskiem, Petersburgiem i Smoleńskiem.

– Drugi reaktor ruszył z rocznym opóźnieniem, bo po Czarnobylu sprawdzono jeszcze raz wszystkie podzespoły – mówi nam rzecznik IAE Ina Daukšiene, nasza przewodniczka. To, co było możliwe w czasach sowieckich, okazało się niedopuszczalne dla Unii Europejskiej. – Zobowiązanie do zamknięcia siłowni w Ignalinie było warunkiem wejścia Litwy do UE. Elektrownia produkowała 90 proc. prądu zużywanego w tym kraju, dlatego Unia zgodziła się sfinansować jej zamknięcie – zaznacza w rozmowie z DGP były premier Jerzy Buzek. Pierwszy reaktor przestał działać w 2004 r. Drugi wygaszono 31 grudnia 2009 r.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Kpiarz (2018-03-06 08:48) Zgłoś naruszenie 67

  I to jeden z tysiąca argumentów, skłaniających do tego aby lobbystów budowy elektrowni jądrowej w Polsce zamknięto natychmiast w wariatkowie.

  Odpowiedz
 • Nie Moze Być ???? !!~!!!!(2018-03-06 12:56) Zgłoś naruszenie 50

  Toż Nasi Decydenci za kilkaset mln zł zbudowali Most Energetyczny ...... by korzystać z prądu z Elektrowni atomowej.... To tak jak z Możejkami - kupiono a za moment Rosja wstrzymała dostawy ropociągiem a Litwa rozebrała tory....Ech Ci Nasi Zabawni Decydenci od szastania Kasą i planowania mało rozsądnych inwestycji energetycznych....Co teraz??? Nowe Kopalnie na terenach bez węgla ????

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-03-07 16:25) Zgłoś naruszenie 10

  A POlacy nadal na etapie homo ledwie sapiens ... I świrens .

  Odpowiedz
 • fizyk doświadczalny na pohybel laikom i polytykom(2018-03-23 09:20) Zgłoś naruszenie 00

  Lichy RBMK jak większość sowieckich konstrukcji to przeszłość -nawet Rosja likwiduje te przestarzałe i niebezpieczne "atomkowe" megaEC, te 3 podane siłownie świadczą o nieustannym zagrożeniu dla Juropsu zwłaszcza wschodnich kresów - awaria czernobylska dała niby nauczkę, ale nowe pokolenie nie czuje właściwego zagrożenia Wtedy w 1986 r szli na pochód 1 majowy (jak na rzeź) łykając promieniotwórcze izotopy jodu, cezu i strontu (te 3 najgorsze pierwiastki pozostają nadal przyczynami gł.raka).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie