statystyki

Zielone światło z Niemiec dla Nord Stream 2

autor: Monika Borkowska01.02.2018, 08:10; Aktualizacja: 01.02.2018, 10:30

Rosjanie chcą ruszyć z budową jeszcze w tym roku.  Należąca do Gazpromu spółka Nord Stream 2 poinformowała, że otrzymała pozwolenie na budowę i eksploatację podmorskiego rurociągu o długości 55 km na niemieckich wodach terytorialnych oraz na terenie gminy Lubmin w pobliżu Greifswaldu, gdzie gazociąg ma być wyprowadzony na ląd.

– To zezwolenie jest kamieniem milowym procesie uzyskiwania pozwoleń dla projektu jako całości – poinformował cytowany w komunikacie Jens Lange z NS2. Spółka podała, że procedury uzyskiwania zezwoleń w pozostałych czterech krajach na trasie gazociągu, czyli w Rosji, Finlandii, Szwecji i Danii, również postępują zgodnie z planem. Jeśli wszystkie zgody wydane będą w terminie, budowa ruszy jeszcze w tym roku.

Niemcy utrzymują, że NS2 to projekt biznesowy. Mimo to inwestycja budzi kontrowersje. Komisja Europejska zaproponowała jesienią 2017 r. nowelizację unijnej dyrektywy gazowej, zgodnie z którą podmorskie części na terenie UE miałyby podlegać przepisom III pakietu energetycznego. Zgodnie z postulatami KE sprzedawcą gazu i operatorem gazociągu nie mógłby być ten sam podmiot. Do rury musiałyby też mieć dostęp inne firmy zainteresowane przesyłem. A to ograniczyłoby opłacalność projektu dla Gazpromu.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sn(2018-02-01 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    NS 2> UE jest taka ,co równiejszym np. Niemcom,Francji jest dobre ,to pozostałym wszystkim musi być dobre ,bo inaczej jest święta obraza i szukanie haka na tych niepokornych przez Junkersów i Timersów Brukseli organizowanie krucjaty zemsty . To tak było za kołchozu komuny z Moskwy ,w końcu padł !. Niech nam nie wciska bajeru kitu ta Bruksela ,bo ludy UE są wykształcone i potrafią analizować myśleć i patrzą co Ci często nabuzowani w pracy wyczyniają !. Tak jest gdy systemowo sami się wybierają i przed nikim praktycznie nie odpowiadają, wymaga to i wiele innych zapisów zmian traktatu ,bo to żadna solidarność , fikcja demokracji , a uczciwości trudno nawet mówić. Widać było na przykładzie CETA kogo słuchano czy ludów UE ???.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie