statystyki

Zielone światło z Niemiec dla Nord Stream 2

autor: Monika Borkowska01.02.2018, 08:10; Aktualizacja: 01.02.2018, 10:30

Rosjanie chcą ruszyć z budową jeszcze w tym roku.  Należąca do Gazpromu spółka Nord Stream 2 poinformowała, że otrzymała pozwolenie na budowę i eksploatację podmorskiego rurociągu o długości 55 km na niemieckich wodach terytorialnych oraz na terenie gminy Lubmin w pobliżu Greifswaldu, gdzie gazociąg ma być wyprowadzony na ląd.

– To zezwolenie jest kamieniem milowym procesie uzyskiwania pozwoleń dla projektu jako całości – poinformował cytowany w komunikacie Jens Lange z NS2. Spółka podała, że procedury uzyskiwania zezwoleń w pozostałych czterech krajach na trasie gazociągu, czyli w Rosji, Finlandii, Szwecji i Danii, również postępują zgodnie z planem. Jeśli wszystkie zgody wydane będą w terminie, budowa ruszy jeszcze w tym roku.

Niemcy utrzymują, że NS2 to projekt biznesowy. Mimo to inwestycja budzi kontrowersje. Komisja Europejska zaproponowała jesienią 2017 r. nowelizację unijnej dyrektywy gazowej, zgodnie z którą podmorskie części na terenie UE miałyby podlegać przepisom III pakietu energetycznego. Zgodnie z postulatami KE sprzedawcą gazu i operatorem gazociągu nie mógłby być ten sam podmiot. Do rury musiałyby też mieć dostęp inne firmy zainteresowane przesyłem. A to ograniczyłoby opłacalność projektu dla Gazpromu.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sn(2018-02-01 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    NS 2> UE jest taka ,co równiejszym np. Niemcom,Francji jest dobre ,to pozostałym wszystkim musi być dobre ,bo inaczej jest święta obraza i szukanie haka na tych niepokornych przez Junkersów i Timersów Brukseli organizowanie krucjaty zemsty . To tak było za kołchozu komuny z Moskwy ,w końcu padł !. Niech nam nie wciska bajeru kitu ta Bruksela ,bo ludy UE są wykształcone i potrafią analizować myśleć i patrzą co Ci często nabuzowani w pracy wyczyniają !. Tak jest gdy systemowo sami się wybierają i przed nikim praktycznie nie odpowiadają, wymaga to i wiele innych zapisów zmian traktatu ,bo to żadna solidarność , fikcja demokracji , a uczciwości trudno nawet mówić. Widać było na przykładzie CETA kogo słuchano czy ludów UE ???.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie