statystyki

Buzek: Nord Stream 2 dzieli Europę, uderza w fundament jej solidarności [WYWIAD]

autor: Karolina Baca-Pogorzelska01.02.2018, 07:42; Aktualizacja: 01.02.2018, 09:29
Prof. Jerzy Buzek – europoseł, szef Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, były premier (1997–2001) i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego (2009–2012)

Prof. Jerzy Buzek – europoseł, szef Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, były premier (1997–2001) i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego (2009–2012)źródło: ShutterStock
autor zdjęcia: Michele Tantussi

- Jestem zdumiony, jak często protestuje się przeciwko energetycznym regulacjom dotyczącym wspólnego rynku. Przecież jeśli ktoś chce na nim sprzedawać np. zabawki, to też musi spełniać standardy unijne, jeśli chodzi choćby o bezpieczeństwo dzieci. Handel gazem nie może być wyjątkiem - stwierdza Jerzy Buzek, europoseł, szef Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

Do końca marca powinno być przygotowane stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie dyrektywy gazowej. Czy dyskutowane poprawki są zagrywką przeciwko Nord Stream 2?

Rewizja dyrektywy gazowej rozszerza prawo unijne na całe terytorium UE, na wszystkie rurociągi łączące nas z dostawcami surowca spoza Unii. Budujemy wspólny rynek energii oparty na przejrzystych regułach, co daje szansę na niższe ceny dla konsumentów i stabilność prawną ważną dla inwestorów. Dziś połączenia z krajami trzecimi są oparte o różne podstawy prawne i niekiedy rurociągi biegnące z tego samego kraju do różnych państw UE działają na odmiennych zasadach. To wyklucza uczciwą konkurencję. Ta rewizja nie jest przeciwko żadnemu inwestorowi – stwarza równe szanse dla każdego.

Ale przez to inwestycja w NS2 może być dla Gazpromu mniej opłacalna.

Eliminujemy monopolistyczne rozwiązania, nic więcej. Rozmawiałem niedawno z przedstawicielami norweskiego Statoil – nie mają problemu z regułami rynku europejskiego, które chcemy wprowadzać. Już je stosują. A mają kilka rurociągów z Wielką Brytanią, Belgią, Francją, Niemcami i Danią.

Dla Baltic Pipe to też nie będzie problem?


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • Kuba(2018-02-01 09:26) Zgłoś naruszenie 684

  ten facet powinien siedzieć w kamieniołomach jako więzień --tyle.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • okradziony emeryt(2018-02-01 11:15) Zgłoś naruszenie 623

  To ten co nam obiecywał WCZASY POD PALMAMI.I jeszcze się mądruje?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • as(2018-02-02 02:44) Zgłoś naruszenie 453

  ten gosc kazał zniszczyc dokumentacje pracownicza do 79roku i dzisiaj ludzie maja zanizona o kilka set zl a ja myslałem ze juz czynnie nie wystepuje , powinien siedziec

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mały Jaś(2018-02-01 10:44) Zgłoś naruszenie 352

  Jurek, nie p..... I kolejny przykład jak trudno jest godnie przeżyć swoje całe życie.

  Odpowiedz
 • pracownik(2018-02-03 13:13) Zgłoś naruszenie 260

  A od kiedy obywatel euro-kołchozu zaczął ubranie zakładać nie na lewą stronę ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • sn(2018-02-01 13:13) Zgłoś naruszenie 243

  UE jest taka ,co równiejszym np. Niemcom,Francji jest dobre ,to pozostałym wszystkim musi być dobre ,bo inaczej jest święta obraza i szukanie haka na tych niepokornych przez Junkersów i Timersów Brukseli organizowanie krucjaty zemsty . To tak było za kołchozu komuny z Moskwy ,w końcu padł !. Niech nam nie wciska bajeru kitu ta Bruksela ,bo ludy UE są wykształcone i potrafią analizować myśleć i patrzą co Ci często nabuzowani w pracy wyczyniają !. Tak jest gdy systemowo sami się wybierają i przed nikim praktycznie nie odpowiadają, wymaga to wiele innych zapisów traktatu zmian ,bo to żadna solidarność , fikcja demokracji , a uczciwości trudno nawet mówić. Widać było na przykładzie CETA kogo słuchano czy ludów UE.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • zs(2018-02-13 13:12) Zgłoś naruszenie 11

  Bzdety Pan X pisze nie komentarze merytoryczne !.

  Odpowiedz
 • Edek(2018-02-21 20:39) Zgłoś naruszenie 00

  Osobnik nieposiadający rozsądku życiowego co już świadczy jakich porównań do gazu użył, powinien wypowiadać się na temat OFE, prywatyzacji Wąsacza, braku realizacji, rurociągu gazowego z Norwegią, itp dziwnych działań. Jak by nie było to członek Unii Wolności zlepek PZPR i Solidarności

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie