Ubóstwo energetyczne w Polsce: Grzać czy oszczędzać?

autor: Jakub Pawłowski01.02.2018, 07:48; Aktualizacja: 01.02.2018, 11:05
W najgorszej sytuacji są mieszkańcy niedostatecznie ocieplonych domów jednorodzinnych na mniej zurbanizowanych terenach

W najgorszej sytuacji są mieszkańcy niedostatecznie ocieplonych domów jednorodzinnych na mniej zurbanizowanych terenachźródło: ShutterStock

 Mimo upływu lat i polepszenia sytuacji materialnej Polaków wciąż ponad 4,6 mln osób boryka się z problemem ubóstwa energetycznego. Oznacza to, że co ósmy mieszkaniec Polski ma problem z ogrzaniem mieszkania w zimie (jest to 12,2 proc. populacji).

To ostatnie wyliczenia Instytutu Badań Strukturalnych. Wynika z nich, że w najgorszej sytuacji są mieszkańcy niedostatecznie ocieplonych domów jednorodzinnych na mniej zurbanizowanych terenach. Aż co piąty mieszkaniec wsi regularnie staje przed dylematem: ogrzewać dom czy na tym oszczędzać.

Chociaż liczba takich osób spada (o ok. 933 tys. osób na przestrzeni lat 2012–2016), to wciąż jest wysoka – podkreśla IBS. Co więcej, co czwarta osoba dotknięta tym problemem to emeryt lub rencista. Katarzyna Sałach, współautorka raportu, wskazuje, że w Polsce jest duża grupa osób, które nie są na tyle biedne, by móc korzystać z pomocy społecznej, ale opłacenie wszystkich rachunków i tak stanowi dla nich nie lada wyzwanie. Według wyliczeń instytutu w takiej sytuacji może być nawet 2,1 mln osób.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • inkwizytor(2018-02-01 18:52) Zgłoś naruszenie 83

    Chociaż liczba takich osób spada (o ok. 933 tys. osób na przestrzeni lat 2012–2016), to wciąż jest wysoka – podkreśla IBS. Co więcej, co czwarta osoba dotknięta tym problemem to emeryt lub rencista. PRZECIEŻ CI LUDZIE NISZCZENI SA PRZEZ KAŻDY RZĄD PO 1989ROKU. IM WIĘCEJ EMERYTÓW I RENCISTÓW ODEJDZIE NA TAMTEN ŚWIAT TYM WIĘKSZE PREMIE DOSTAJĄ RZĄDZĄCY.I O TO CHODZI.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie