Ubóstwo energetyczne w Polsce: Grzać czy oszczędzać?

autor: Jakub Pawłowski01.02.2018, 07:48; Aktualizacja: 01.02.2018, 11:05
W najgorszej sytuacji są mieszkańcy niedostatecznie ocieplonych domów jednorodzinnych na mniej zurbanizowanych terenach

W najgorszej sytuacji są mieszkańcy niedostatecznie ocieplonych domów jednorodzinnych na mniej zurbanizowanych terenachźródło: ShutterStock

 Mimo upływu lat i polepszenia sytuacji materialnej Polaków wciąż ponad 4,6 mln osób boryka się z problemem ubóstwa energetycznego. Oznacza to, że co ósmy mieszkaniec Polski ma problem z ogrzaniem mieszkania w zimie (jest to 12,2 proc. populacji).

To ostatnie wyliczenia Instytutu Badań Strukturalnych. Wynika z nich, że w najgorszej sytuacji są mieszkańcy niedostatecznie ocieplonych domów jednorodzinnych na mniej zurbanizowanych terenach. Aż co piąty mieszkaniec wsi regularnie staje przed dylematem: ogrzewać dom czy na tym oszczędzać.

Chociaż liczba takich osób spada (o ok. 933 tys. osób na przestrzeni lat 2012–2016), to wciąż jest wysoka – podkreśla IBS. Co więcej, co czwarta osoba dotknięta tym problemem to emeryt lub rencista. Katarzyna Sałach, współautorka raportu, wskazuje, że w Polsce jest duża grupa osób, które nie są na tyle biedne, by móc korzystać z pomocy społecznej, ale opłacenie wszystkich rachunków i tak stanowi dla nich nie lada wyzwanie. Według wyliczeń instytutu w takiej sytuacji może być nawet 2,1 mln osób.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • inkwizytor(2018-02-01 18:52) Zgłoś naruszenie 83

    Chociaż liczba takich osób spada (o ok. 933 tys. osób na przestrzeni lat 2012–2016), to wciąż jest wysoka – podkreśla IBS. Co więcej, co czwarta osoba dotknięta tym problemem to emeryt lub rencista. PRZECIEŻ CI LUDZIE NISZCZENI SA PRZEZ KAŻDY RZĄD PO 1989ROKU. IM WIĘCEJ EMERYTÓW I RENCISTÓW ODEJDZIE NA TAMTEN ŚWIAT TYM WIĘKSZE PREMIE DOSTAJĄ RZĄDZĄCY.I O TO CHODZI.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie