"Tak, jak obiecaliśmy, przekazaliśmy strategię radzie i wierzycielom do końca września.Strategia jest praktycznie zaakceptowana przed radę, ale żeby rada mogła zaakceptować ją formalnie, wierzyciele muszą wyrazić swoją zgodę. Jeszcze nie wszyscy wierzyciele przeanalizowali i to nam bardzo opóźnia" - powiedział Ozon dziennikarzom w kuluarach Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach.

"Mam świadomość, że rynek się niepokoi, ale takie są kowenanty, że strategia musi być zaakceptowana przez wierzycieli" - dodał.

Wskazał, że obecne kowenanty to jeden z powodów, dla których spółka chciałaby zrefinansować obecne zadłużenie.

"Jedna z rzeczy, którą byśmy chcieli zrobić w I kw., to wyjść na rynek i zrobić refinansowanie. Zarówno popatrzylibyśmy, jakie są możliwości na rynku polskim - bo zgłaszają się do nas nowe banki z chęcią finansowania nas - jak i na rynkach zagranicznych, jako alternatywa" - powiedział prezes. 

Wskazał, że JSW pozostało ok. 900 mln zł do spłacenia, a wkrótce spółka spłaci kolejne 60 mln zł.

"Chodzi o pozyskanie kwoty takiej, żeby zrefinansować dzisiejsze zadłużenie i mieć jeszcze jakąś poduszkę, 'po linii' 1,5 mld zł" - powiedział Ozon.

"Mamy jakieś 40% przychodów w złotych, a reszta to dolary i euro, struktura w podobnej proporcji byłaby dla nas naturalna" - dodał, zapytany o strukturę nowego finansowania.

Wskazał też, że na rynku amerykańskim może być większy apetyt "na takie ryzyko, jak JSW", dodatkowo pojemność i płynność rynku jest większa, więc można tam sięgnąć po 7-, a nawet 10-letnie papiery.

Wcześniej w tym tygodniu Ozon powiedział w wywiadzie dla Reutersa, że JSW. rozważa emisję obligacji o wartości 500 mln USD na rynku amerykańskim i mniejszą emisję na rynku polskim na początku 2018 r. Spółka rozważa emisję o wartości 500 mln USD na rynku USA oraz emisję o mniejszej wartości na rynku polskim na początku 2018 r., których celem byłoby refinansowanie obecnego zadłużenia.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.