- Strategia Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) została już wstępnie zaakceptowana przez radę nadzorczą, jednak konieczne jest jeszcze uzyskanie akceptacji wszystkich obligatariuszy, poinformował p.o. prezesa Daniel Ozon.

"Tak, jak obiecaliśmy, przekazaliśmy strategię radzie i wierzycielom do końca września.Strategia jest praktycznie zaakceptowana przed radę, ale żeby rada mogła zaakceptować ją formalnie, wierzyciele muszą wyrazić swoją zgodę. Jeszcze nie wszyscy wierzyciele przeanalizowali i to nam bardzo opóźnia" - powiedział Ozon dziennikarzom w kuluarach Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach.

"Mam świadomość, że rynek się niepokoi, ale takie są kowenanty, że strategia musi być zaakceptowana przez wierzycieli" - dodał.

Wskazał, że obecne kowenanty to jeden z powodów, dla których spółka chciałaby zrefinansować obecne zadłużenie.

Reklama

"Jedna z rzeczy, którą byśmy chcieli zrobić w I kw., to wyjść na rynek i zrobić refinansowanie. Zarówno popatrzylibyśmy, jakie są możliwości na rynku polskim - bo zgłaszają się do nas nowe banki z chęcią finansowania nas - jak i na rynkach zagranicznych, jako alternatywa" - powiedział prezes.

Wskazał, że JSW pozostało ok. 900 mln zł do spłacenia, a wkrótce spółka spłaci kolejne 60 mln zł.

Reklama

"Chodzi o pozyskanie kwoty takiej, żeby zrefinansować dzisiejsze zadłużenie i mieć jeszcze jakąś poduszkę, 'po linii' 1,5 mld zł" - powiedział Ozon.

"Mamy jakieś 40% przychodów w złotych, a reszta to dolary i euro, struktura w podobnej proporcji byłaby dla nas naturalna" - dodał, zapytany o strukturę nowego finansowania.

Wskazał też, że na rynku amerykańskim może być większy apetyt "na takie ryzyko, jak JSW", dodatkowo pojemność i płynność rynku jest większa, więc można tam sięgnąć po 7-, a nawet 10-letnie papiery.

Wcześniej w tym tygodniu Ozon powiedział w wywiadzie dla Reutersa, że JSW. rozważa emisję obligacji o wartości 500 mln USD na rynku amerykańskim i mniejszą emisję na rynku polskim na początku 2018 r. Spółka rozważa emisję o wartości 500 mln USD na rynku USA oraz emisję o mniejszej wartości na rynku polskim na początku 2018 r., których celem byłoby refinansowanie obecnego zadłużenia.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.