statystyki

Prokuratoria oceni, czy JSW może wyemitować nowe akcje

autor: Karolina Baca-Pogorzelska12.04.2017, 07:57; Aktualizacja: 12.04.2017, 08:35
węgiel kamienny

6,73 mld zł tyle wyniosły w 2016 r. przychody Jastrzębskiej Spółki Węglowej, z czego 52,8 proc. pochodziło ze sprzedaży węglaźródło: ShutterStock

Spółka potrzebuje pieniędzy, Skarb Państwa chce zejść poniżej 50 proc. udziałów. „Nie” mówią związkowcy i ustawa.

GÓRNICTWO

Jastrzębska Spółka Węglowa już w sierpniu ubiegłego roku zapowiedziała na 2017 r. emisję akcji. Ostrożnie mówiono o pozyskaniu ok. 500 mln zł na spłatę zadłużenia. Firma jest winna bankom obligatariuszom 1,3 mld zł. Sierpniowe porozumienie restrukturyzacyjne z instytucjami finansowymi zawiera nawet zapis o emisji. Od kilku miesięcy w sprawie jest jednak cisza.

– Nie wycofaliśmy się z planów emisji, nie będzie jednak możliwa w tym roku. Prace zostały zawieszone – mówi DGP Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. – Czekamy na interpretację z Prokuratorii Generalnej w zakresie możliwości przeprowadzenia tej emisji w świetle ograniczeń wynikających z ustawy o zarządzaniu mieniem państwowym, która pojawiła się pod koniec 2016 r. Zarząd JSW próbuje uzyskać odpowiednią interpretację jej zapisów – tłumaczy.

W grudniu okazało się bowiem, że spółka znalazła się w gronie 24 firm kontrolowanych przez Skarb Państwa, w których akcje państwowego właściciela nie mogą być sprzedane. W gronie tym są również m.in. Enea, Energa, KGHM, Tauron czy Lotos. Tyle tylko że z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa Jastrzębska nie odgrywa tak istotnej roli jak inne firmy. JSW jest największym w Unii Europejskiej producentem węgla koksowego, bazy do produkcji stali, natomiast po zamknięciu 31 marca kopalni Krupiński produkuje już bardzo niewiele węgla spalanego w elektrowniach, tzw. energetycznego.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie