statystyki

Prokuratoria oceni, czy JSW może wyemitować nowe akcje

autor: Karolina Baca-Pogorzelska12.04.2017, 07:57; Aktualizacja: 12.04.2017, 08:35
węgiel kamienny

6,73 mld zł tyle wyniosły w 2016 r. przychody Jastrzębskiej Spółki Węglowej, z czego 52,8 proc. pochodziło ze sprzedaży węglaźródło: ShutterStock

Spółka potrzebuje pieniędzy, Skarb Państwa chce zejść poniżej 50 proc. udziałów. „Nie” mówią związkowcy i ustawa.

GÓRNICTWO

Jastrzębska Spółka Węglowa już w sierpniu ubiegłego roku zapowiedziała na 2017 r. emisję akcji. Ostrożnie mówiono o pozyskaniu ok. 500 mln zł na spłatę zadłużenia. Firma jest winna bankom obligatariuszom 1,3 mld zł. Sierpniowe porozumienie restrukturyzacyjne z instytucjami finansowymi zawiera nawet zapis o emisji. Od kilku miesięcy w sprawie jest jednak cisza.

– Nie wycofaliśmy się z planów emisji, nie będzie jednak możliwa w tym roku. Prace zostały zawieszone – mówi DGP Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. – Czekamy na interpretację z Prokuratorii Generalnej w zakresie możliwości przeprowadzenia tej emisji w świetle ograniczeń wynikających z ustawy o zarządzaniu mieniem państwowym, która pojawiła się pod koniec 2016 r. Zarząd JSW próbuje uzyskać odpowiednią interpretację jej zapisów – tłumaczy.

W grudniu okazało się bowiem, że spółka znalazła się w gronie 24 firm kontrolowanych przez Skarb Państwa, w których akcje państwowego właściciela nie mogą być sprzedane. W gronie tym są również m.in. Enea, Energa, KGHM, Tauron czy Lotos. Tyle tylko że z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa Jastrzębska nie odgrywa tak istotnej roli jak inne firmy. JSW jest największym w Unii Europejskiej producentem węgla koksowego, bazy do produkcji stali, natomiast po zamknięciu 31 marca kopalni Krupiński produkuje już bardzo niewiele węgla spalanego w elektrowniach, tzw. energetycznego.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie