statystyki

Hałdy węgla z Donbasu, których nikt nie widział

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska11.10.2017, 07:58; Aktualizacja: 11.10.2017, 08:54
węgiel kamienny -surowce

K-Investments miała zostać udziałowcem donieckich kopalńźródło: ShutterStock

Tysiące ton antracytu z separatystycznych republik donbaskich trafiały do Zielonej Góry. Pozwalają na to dziurawe przepisy.

Z przedstawicielami K-Investments oraz Carbo Holdingu, dwóch zielonogórskich importerów antracytu wskazanych przez ukraiński portal Liga.net jako odbiorcy surowca z Donbasu, spotkaliśmy się na miejscu. Według dokumentów, którymi dysponujemy, obie spółki łączy jeden z dostawców paliwa.

Chodzi o Ugolnyje Tiechnołogii, w której udziały ma opisywany przez DGP od ponad tygodnia Ołeksandr Melnyczuk, były wiceminister energetyki samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL). Jest on także większościowym udziałowcem opisanej przez nas zarejestrowanej w Katowicach spółki Doncoaltrade oraz kilkunastu innych firm.

O ile po Doncoaltrade został tylko wpis w KRS, to K-Investments i Carbo Holding są duże i znane. Szef tej pierwszej Paweł Kowalów kilka lat temu pracował w Carbo Holdingu. Dziś obie spółki ze sobą konkurują. K-Investments mieści się w biurowcu w centrum miasta, druga ma własny budynek.

Na stronie K-Investments widnieje informacja, że spółka jest udziałowcem dwóch kopalń antracytu w Doniecku. To zaskakujące, bo notka pochodziła z października 2014 r., czyli już po wybuchu wojny. – To był mój pomysł marketingowy, żeby wpisać tę informację, bo odbiorca zawsze woli producenta niż pośrednika – mówi wiceprezes Piotr Kowalów. Ale podkreśla, że wizyta miała miejsce przed wojną, a błędna data z witryny wynika z problemów z firmami informatycznymi. – Ukraińcy zaprosili nas do współpracy. Pojechaliśmy, a ponieważ nie mieli kapitału, zaproponowali nam udziały i zostanie współwłaścicielami kopalni – opowiada DGP Paweł Kowalów.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie