statystyki

Hałdy węgla z Donbasu, których nikt nie widział

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska11.10.2017, 07:58; Aktualizacja: 11.10.2017, 08:54
węgiel kamienny -surowce

K-Investments miała zostać udziałowcem donieckich kopalńźródło: ShutterStock

Tysiące ton antracytu z separatystycznych republik donbaskich trafiały do Zielonej Góry. Pozwalają na to dziurawe przepisy.

Z przedstawicielami K-Investments oraz Carbo Holdingu, dwóch zielonogórskich importerów antracytu wskazanych przez ukraiński portal Liga.net jako odbiorcy surowca z Donbasu, spotkaliśmy się na miejscu. Według dokumentów, którymi dysponujemy, obie spółki łączy jeden z dostawców paliwa.

Chodzi o Ugolnyje Tiechnołogii, w której udziały ma opisywany przez DGP od ponad tygodnia Ołeksandr Melnyczuk, były wiceminister energetyki samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL). Jest on także większościowym udziałowcem opisanej przez nas zarejestrowanej w Katowicach spółki Doncoaltrade oraz kilkunastu innych firm.

O ile po Doncoaltrade został tylko wpis w KRS, to K-Investments i Carbo Holding są duże i znane. Szef tej pierwszej Paweł Kowalów kilka lat temu pracował w Carbo Holdingu. Dziś obie spółki ze sobą konkurują. K-Investments mieści się w biurowcu w centrum miasta, druga ma własny budynek.

Na stronie K-Investments widnieje informacja, że spółka jest udziałowcem dwóch kopalń antracytu w Doniecku. To zaskakujące, bo notka pochodziła z października 2014 r., czyli już po wybuchu wojny. – To był mój pomysł marketingowy, żeby wpisać tę informację, bo odbiorca zawsze woli producenta niż pośrednika – mówi wiceprezes Piotr Kowalów. Ale podkreśla, że wizyta miała miejsce przed wojną, a błędna data z witryny wynika z problemów z firmami informatycznymi. – Ukraińcy zaprosili nas do współpracy. Pojechaliśmy, a ponieważ nie mieli kapitału, zaproponowali nam udziały i zostanie współwłaścicielami kopalni – opowiada DGP Paweł Kowalów.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie