statystyki

100 mld zł na inwestycje w węgiel i gaz

autor: Karolina Baca-Pogorzelska11.07.2017, 07:54; Aktualizacja: 11.07.2017, 08:51
pieniądze

Inwestycje w nowe moce konwencjonalne nie są jedynymi wydatkami polskich koncernów energetycznychźródło: ShutterStock

Ponad 32 mld zł kosztują budowane i właśnie ukończone nowe bloki energetyczne. Planowane mogą pochłonąć nawet 65 mld zł – wynika z szacunków DGP.

Na dzisiaj Ministerstwo Energii zapowiedziało przedstawienie zarysu przyszłej polityki energetycznej. Niedawno szef resortu Krzysztof Tchórzewski potwierdził, że w perspektywie 2050 r. wciąż połowę prądu będziemy produkować z węgla, a zmniejszenie jego udziału z obecnych 86 proc. będzie kosztowało ok. 200 mld zł.

Inwestycje w nowe bloki węglowe trwają, a kolejne wciąż są planowane. Przybędzie nam też bloków gazowo-parowych. Ich budowa jest tańsza, ale paliwo do nich jest droższe – węgiel pozostaje najtańszym tradycyjnym surowcem energetycznym.

Nowa polityka energetyczna zdeterminuje przyszłość planowanych dzisiaj bloków konwencjonalnych. Najważniejsza okazuje się tu kwestia węgla brunatnego. Jeśli w kolejnych latach PGE podejmie decyzje o budowie nowych odkrywek Złoczew, a być może także Gubin, to będzie oznaczało wydatki rzędu 50 mld zł. W programie dla węgla brunatnego do 2030 r. rząd zaznaczył w scenariuszu maksymalnym, że przy obu kopalniach budowane byłyby nowe bloki o łącznej mocy 6000 MW. Nie będzie to jednak konieczne, gdy np. PGE zdecyduje o eksploatacji pola Złoczew, z którego węgiel mógłby jednak trafiać do istniejących bloków elektrowni Bełchatów. Dziś na takie decyzje jest zbyt wcześnie. Zwłaszcza gdy nie ma wciąż decyzji o budowie elektrowni atomowej.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie