statystyki

Nowela dla farm wiatrowych już w konsultacjach

autor: Anna Krzyżanowska29.06.2017, 07:43; Aktualizacja: 29.06.2017, 08:40
Wiatraki

Jak akcentuje resort energii, rozwiązania odległościowe obowiązują w wielu krajach Unii Europejskiej. W Niemczech, a konkretnie w Bawarii, podobnie jak w Polsce istnieje zasada 10H.źródło: ShutterStock

Nie odległość od elektrowni wiatrowej, ale spełnienie norm hałasowych uzależniać będzie możliwość budowy domów w takim sąsiedztwie.

Ministerstwo Energii przesłało wczoraj do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz zmiany niektórych innych ustaw. Ma ona m.in. wprowadzić modyfikacje do ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 961 ze zm.). Akt ten obowiązuje od 16 lipca zeszłego roku i istotnie ograniczył rozwój farm wiatrowych w Polsce, a sektor doprowadził na skraj opłacalności.

W projekcie nie rezygnuje się z generalnej zasady, że usytuowanie nowych elektrowni wiatrowych w pobliżu budynków mieszkalnych albo tych o funkcji mieszanej, (chodzi np. o domy z częścią wydzieloną na prowadzenie działalności usługowej), możliwe jest przy zachowaniu odległości równej lub większej od dziesięciokrotności wysokości wiatraka. Zasada ta nie będzie jednak działać w drugą stronę. I tak zgodnie z art. 4 projektu odległość, w jakiej będą mogły być lokalizowane i wznoszone budynki mieszkalne, ma być po prostu taka, by pozwalała spełnić wymagania dopuszczalnego poziomu hałasu dla tego rodzaju zabudowy, określone w rozporządzeniu ministra środowiska (Dz.U. z 2014 r., poz. 112).

Jak akcentuje resort energii, rozwiązania odległościowe obowiązują w wielu krajach Unii Europejskiej. W Niemczech, a konkretnie w Bawarii, podobnie jak w Polsce istnieje zasada 10H. W Szkocji elektrownie wiatrowe mogą być lokalizowane 2,5 km od granic miast i wsi. Z kolei w Walii w ramach polityki planistycznej wydane zostały wytyczne, w których wskazano 500 m jako pożądaną minimalną odległość pomiędzy turbinami wiatrowymi a nieruchomościami mieszkalnymi.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie