statystyki

Energetyka: Jeszcze Nord Stream 2 nie zbudowano

autor: Aleksandra Gruszczyńska08.05.2017, 06:43; Aktualizacja: 08.05.2017, 07:28
Nord Stream

Powstanie Nord Stream 2 wydaje się przesądzone, ale Janusz Steinhoff ma nadzieję, że państwa członkowskie UE mimo wszystko nie zaaprobują tego projektu.źródło: ShutterStock

Walczymy o zastopowanie tego gazociągu, ale dla Komisji Europejskiej im więcej takich nitek, tym lepiej

Przyglądamy się rynkowi i analizujemy wszystkie sygnały. Będziemy działać – mówi DGP Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jej zdaniem jest za wcześnie, by urząd oficjalnie się wypowiedział w kwestii finansowania Nord Stream 2.

UOKiK już w sierpniu 2016 r. miał wątpliwości, czy działania Gazpromu, który chce układać na dnie Bałtyku drugą nitkę gazociągu łączącego Rosję z Niemcami, są zgodne z prawem europejskim. Wtedy reakcja urzędu antymonopolowego opóźniła o kilka miesięcy prace związane z tym projektem.

Na pomoc UOKiK w zablokowaniu nowego gazociągu liczy Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych PGNiG. Spółka na dniach prześle do Komisji Europejskiej swoje stanowisko w kwestii obietnic Gazpromu, który zobowiązał się nie nadużywać pozycji monopolisty na rynku europejskim. W ocenie PGNiG Rosjanie nie dotrzymują słowa. Mając Nord Stream 2, mogliby według ekspertów zmniejszyć lub wstrzymać transport gazu do Europy biegnącą przez terytorium Polski rurą jamalską.

– Budowa nowego gazociągu o przepustowości 55 mld m sześc. całkowicie może pozbawić znaczenia Gazociąg Jamalski. Ten projekt nie ma sensu logistycznego ani ekonomicznego, bo moce gazociągów lądowych nie są w pełni wykorzystywane – mówi DGP Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie