50 mln zł na likwidację pieców węglowych, co ma zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w regionie, przeznaczy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej we Wrocławiu prezes WFOŚiGW Aleksander Marek Skorupa, program ograniczenia zanieczyszczeń i walki ze smogiem, w ramach którego planuje się likwidację pieców węglowych, adresowany jest do wszystkich samorządów na Dolny Śląsku.

„Podobny program KAWKA był adresowany do 13 największych miast. Tym razem każdy dolnośląski samorząd może skorzystać z tych pieniędzy. Liczymy przede wszystkim na aktywne zaangażowanie gmin uzdrowiskowych, które z problemem smogu muszą sobie poradzić do 2019 r. W przeciwnym razie stracą status uzdrowiska” - powiedział Skorupa.

Wyjaśnił, że gmina otrzyma niskooprocentowaną pożyczkę i może liczyć na jej umorzenie w połowie, a w przypadku gmin uzdrowiskowych nawet w wysokości 70 proc.

„Dzięki temu gminy nie muszą mieć na to zadanie środków własnych i jeśli mieszkańcy zdecydują się na wymianę pieców, to można prace rozpoczynać od razu” - podkreślił Skorupa.

Dodał, że do października 2018 r. do rozdysponowania jest 50 mln zł, a pomoc w przypadku jednego domu jednorodzinnego może wynieść 10 tys. zł, mieszkania – 7 tys. zł, natomiast członkowie wspólnoty na swoje mieszkanie otrzymają maksymalne dofinansowanie w kwocie 4 tys. zł.

W ramach tego programu ograniczenia niskiej emisji po likwidacji pieca węglowego można otrzymać dofinansowanie na różne instalacje grzewcze przyjazne środowisku, m.in. piece gazowe, piece na olej opałowy, piece elektryczne, na włączenie do sieci ciepłowniczej oraz montaż kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych.

„Można też w miejsce starych pieców węglowych zainstalować kotły o klasie piątej np. na biomasę. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że w niektórych rejonach Dolnego Śląska nie ma innych możliwości niż palenie paliwem stałym. Nie chcemy nikogo wykluczać z tego programu” - powiedział Skorupa.

Poinformował, że w ramach tego programu planuje się likwidację około 10 tys. pieców węglowych. Dotychczas w ramach programu KAWKA w dużych miastach regionu za 38 mln zł wymieniono ponad 5 tys. pieców węglowych, ale docelowo zostanie zlikwidowanych ok. 8 tys. takich pieców za łączną kwotę 65 mln zł.