Minister uczestniczy w negocjowaniu porozumienia społecznego, którego zawarcie ma poprzedzić planowane na 1 kwietnia połączenie PGG i KHW. Po rozpoczętym w środę przed południem spotkaniu ze związkowcami z holdingu, następnie minister przyjechał na rozmowy ze stroną społeczną PGG.
"Pracujemy nad zapisami porozumienia, które pozwoli na połączenie obu spółek i wypracowanie formuły, która da możliwość funkcjonowania w przyszłości – i to w miarę szybkiej przyszłości – żeby ta nowa spółka, PGG połączone z KHW, mogła dobrze funkcjonować" - powiedział dziennikarzom Tchórzewski przed rozmowami w PGG.
"Wiele rzeczy jest potrzebnych, m.in. nasze dyskusje wskazują na to, że takiej nowej firmie będą potrzebne inwestycje przekraczające 3 mld zł. To jest duże wyzwanie" - wskazał minister energii, oceniając, że 1 mld zł dokapitalizowania powiększonej PGG (taką kwotę minister podał przed tygodniem - PAP) wystarczy, aby zaspokoić potrzeby Grupy.
Tchórzewski dodał, że chodzi o inwestycje w latach 2017-2018, potrzebne, aby spółka mogła działać - jak mówił - "z odpowiednim rozmachem".
Komentując rozbieżności w rozmowach ze związkowcami Tchórzewski ocenił, że dotyczą one "wszystkiego". Pytany o to, czy konieczne będzie rozwiązanie układu zbiorowego pracy w holdingu (taki zapis był w projekcie porozumienia - PAP), minister powiedział, że rozważany jest okres przejściowy jeśli chodzi o regulacje pracownicze obowiązujące w KHW.
W kwestionowanym przez związki projekcie porozumienia była również mowa o przeniesieniu części katowickiej kopalni Wieczorek (tzw. Wieczorek 1) do Spółki Restrukturyzacji Kopalń jeszcze przed połączeniem KHW i PGG. "Nie ma takiej potrzeby" - powiedział w środę pytany o to minister.
Tchórzewski zapowiedział, że w najbliższych dwóch dniach pracować będzie zespół roboczy, który zajmie się m.in. weryfikacją niektórych danych i doprecyzowaniem kwestii szczegółowych, natomiast dalsze rozmowy ze związkowcami mają być prowadzone w przyszłym tygodniu.
"Tak naprawdę w pierwszych trzech dniach przyszłego tygodnia - jeżeli chcemy dotrzymać terminu (połączenia firm - PAP) końca marca - musimy to porozumienie sprecyzować" - powiedział minister, przypominając, że procedury administracyjne związane z połączeniem są czasochłonne. Stąd intencja, aby doprowadzić do porozumienia ze stroną społeczną już w przyszłym tygodniu.
"Patrząc na postawę zarządu KHW i strony społecznej widać, że podzielamy wspólne zatroskanie sytuacją i chęć doprowadzenia do tego, żeby polskie górnictwo funkcjonowało normalnie na zasadach w pełni rentownych, żeby już nie wymagało w przyszłości żadnej interwencji – takie są założenia" - powiedział Tchórzewski.