Los sześciu kopalń przeznaczonych do likwidacji nie jest przesądzony. Szykuje się spór z Brukselą.
Według dokumentów zatwierdzonych w Brukseli w tym roku powinniśmy zamknąć kopalnie Makoszowy, Sośnica i Krupiński, a także ruch Pokój I (część kopalni Ruda), ruch Rydłutowy (część kopalni ROW), ruch Śląsk (część kopalni Wujek). Kopalnia Makoszowy już nie pracuje, ruch Pokój I to praktycznie tylko infrastruktura powierzchniowa, natomiast likwidacja pozostałych stoi pod znakiem zapytania. A to oznacza, że będziemy musieli stoczyć kolejny bój z Brukselą, która zaakceptowała ten plan.
Związkowcy na portalach społecznościowych informują, że prezes PiS Jarosław Kaczyński wstrzymał decyzję o likwidacji kopalni Krupiński (spotkali się z nim w tym tygodniu), która ma zakończyć wydobycie do końca pierwszego kwartału. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, do której należy kopalnia, a także w PiS słyszymy, że to nieprawda. – Przekazywanie Krupińskiego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń rozpoczęło się zgodnie z planem w końcu stycznia. Zarząd nie zmienił decyzji w sprawie zamknięcia kopalni – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. – Nie możemy się wycofywać, musimy być konsekwentni. Zwłaszcza że zamknięcie Krupińskiego było warunkiem porozumienia JSW z bankami – przypomina Wojciech Piecha, senator PiS.
A co z pozostałymi kopalniami przeznaczonymi do zamknięcia? Wygląda na to, że mają się świetnie. – Kopalnia Sośnica pracuje normalnie. Decyzja o przyszłości zakładu zostanie przekazana w pierwszej kolejności zainteresowanym oraz stronie społecznej. Spotkanie w tej sprawie odbędzie się w przyszłym tygodniu – powiedział DGP Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej. Sośnica miała czas do końca stycznia, by poprawić wyniki. I poprawiła – ale nie prowadzi robót przygotowawczych na przyszłość, co znacząco pozwoliło jej obniżyć koszty. – Ruch Rydułtowy będzie funkcjonował w ramach kopalni ROW, jednak wydobycie 6,5 tys. ton węgla na dobę będzie kierowane dołem kopalni na ruch Marcel. Szyb Leon IV będzie nadal funkcjonował jako szyb do transportu pracowników i materiałów oraz jako główny szyb odwadniający – mówi Głogowski. Ruch Rydułtowy ma złoże węgla gazowo-koksowego umożliwiające eksploatację przez 25 lat.
– Ruch Śląsk kopalni Wujek ma być przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń po zakończeniu eksploatacji ścian przygotowanych do prowadzenia na nich wydobycia – mówi Wojciech Jaros, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego. KHW ma zostać wchłonięty do końca marca przez PGG, a tam pojawił się plan włączenia Śląska do kopalni Ruda.
Holding chce też zamknąć kopalnię Wieczorek, choć jej na unijnej liście nie ma.
Jeżeli dojdzie do tych zmian, Polska będzie musiała je zgłosić w Brukseli. Brak konsultacji może grozić zwrotem pomocy publicznej.
Antysmogowe konsultacje
Projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw autorstwa Ministerstwa Energii trafił wczoraj do konsultacji publicznych, a wraz z nim rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, sposobu pobierania próbek paliw stałych i metod badania jakości paliw stałych. Resorty mają czas na zgłaszanie uwag do 16 lutego, a pozostali zainteresowani do 21 lutego 2017 r.
Nowe przepisy mają zakazać palenia węglem najsłabszej jakości, w tym m.in. mułami węglowymi, co ma pomóc w walce ze smogiem. Według szacunków ok. 3 mln gospodarstw domowych w Polsce jest opalanych takim paliwem.