Górnicy kopalni Makoszowy mogą przechodzić do pracy w innych grupach górniczych całymi brygadami, praca będzie dla całej załogi, a pensje górników nie będą mniejsze - zapewniał w środę w Sejmie szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister energii podczas briefingu powiedział, że bardzo wielu górników z likwidowanej kopalni Makoszowy już zgłasza się do konkretnych kopalń w sprawie zatrudnienia. Jak mówił załoga kopalni Makoszowy liczy 1346 osób, tymczasem jest zgłoszonych 2608 ofert pracy. "W PGG - 1748, JSW - 423, w SRK - 317" - wyliczał. Do tego dochodzi jeszcze 120 miejsc pracy dla pracowników administracji.

Jak mówił Tchórzewski, ze względu na to, że zmiana miejsca pracy wiąże się z "kłopotem osobistym", dla górników Makoszowy pojawiła się kolejna propozycja - będą mogli przechodzić do pracy w innych grupach górniczych "całymi brygadami" w "ramach tego samego związku personalnego".

Wcześniej PO wezwała rząd do przedstawienia informacji o planowanej likwidacji kopalń i miejsc pracy na Śląsku, wskazując na przykład kopalń Krupiński i Makoszowy.

Wniosek o odroczenie posiedzenia Sejmu do czasu wprowadzenia do porządku obrad informacji rządu dotyczącej likwidacji kopalni i miejsc pracy na Śląsku złożył w środę poseł PO Krzysztof Gadowski. Później parlamentarzyści Platformy zorganizowali w Sejmie konferencję prasową z udziałem związkowców z zabrzańskiej kopalni Makoszowy, domagając się od rządu informacji o działaniach podejmowanych w górnictwie.

Zatrudniająca ok. 1,4 tys. osób, pozostająca w strukturach SRK i przynosząca straty kopalnia Makoszowy w Zabrzu, decyzją Komisji Europejskiej jedynie do końca tego roku może korzystać z dopłat do strat produkcyjnych. Aby dalej działać, musiałaby osiągnąć rentowność.

Tchórzewski powiedział, że decyzje o zaprzestaniu wydobycia w kopalni Makoszowy to wspólna decyzja Komisji Europejskiej i rządu.

Związki, które nie zgadzają się z perspektywą zamknięcia kopalni Makoszowy w ub. tygodniu przeprowadziły wśród załogi sondaż (sami związkowcy określali go jako „referendum”). Pracownicy odpowiadali na pytanie, czy chcą zostać w Makoszowach, czy chcą odejść w ramach alokacji do innych kopalni. Według Solidarności frekwencja wyniosła 84 proc., a 98 proc. głosujących opowiedziało się za pozostaniem w Makoszowach. Pytany, co oznacza ten wynik, szef Solidarności w kopalni Artur Banisz odpowiedział: „Protesty”.

Obecny na konferencji prasowej wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślił, że rząd w tym roku dołożył wszelkich starań, aby decyzja o ofercie przenoszenia górników na inne kopalnie była ostatnią, ale gwarantującą stabilność mieszkańcom Śląska i tej kopalni.

"Komu i w jakim celu zależy, by w okresie przedświątecznym, po Barbórce, kiedy to są dobre informacje dla górników - bo są miejsca pracy - siać ferment, siać zamęt i straszyć. I opowiadać rzeczy zmyślone, nieprawdziwe"- mówił wiceminister Tobiszowski.

Na konferencji prasowej Platformy Obywatelskiej z udziałem związkowców z zabrzańskiej kopalni Makoszowy, związkowcy mówili, że kopalnia Makoszowy zrealizowała program naprawczy i – jak mówił związkowiec z kopalni Makoszowy Andrzej Chwiluk "od stycznia 2017 r. może normalnie funkcjonować, nie potrzebuje dopłat”.

"Jak nie musi mieć dopłat, to o co te protesty?". "My uważamy, że Makoszowy bez dotowania będzie mieć problem na rynku. Związkowcy ponownie to wywołali, tu w tym miejscu. (...) My uważamy, że od 1 stycznia nie są w stanie funkcjonować na rynku bez dopłat. A to stwierdziła Komisja Europejska" - powiedział Tobiszowski.

Minister Krzysztof Tchórzewski zapewnił, że górnicy "nie tylko nie stracą pracy, ale także ich wynagrodzenia nie ulegną zmniejszeniu".

"To jest bardzo istotne, że tutaj żadnych strat nie ponoszą. Nie tylko, że miejsca pracy nie stracą, ale także nie będą mniej zarabiali. Co jest niezwykle ważne w całym procesie restrukturyzacji" - powiedział Tchórzewski. Jak dodał, chciałbym, aby górnicy w nas uwierzyli.