statystyki

Emeryci poczekają na swoje jednorazowe dodatki

autor: Bożena Wiktorowska08.09.2016, 07:20; Aktualizacja: 08.09.2016, 08:44
emeryt, emerytura

Resort finansów przekonywał, że jednorazowe dodatki nie zastępują waloryzacji.źródło: ShutterStock

Nadal nie są znane zasady wypłaty jednorazowych dodatków do rent i emerytur w przyszłym roku. Resort pracy wciąż nie zakończył prac nad projektem ustawy regulującej wypłatę takich świadczeń. Wiadomo tylko, że rząd na ten cel w projekcie ustawy budżetowej zarezerwował blisko 1,4 mld zł – tak wynika z wczorajszej dyskusji nad przyszłorocznym budżetem w zespole problemowym Rady Dialogu Społecznego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.

Do piątku partnerzy społeczni mają czas na wypracowanie wspólnego stanowiska w kwestii rządowego projektu ustawy budżetowej na 2017 r. Sprawa nie będzie łatwa, bo na wczorajszych rozmowach nie pojawił się żaden z przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. A pytań skierowanych do resortu było dużo. Dotyczyły m.in. zasad waloryzacji świadczeń wypłacanych przez ZUS, KRUS oraz zakłady emerytalne. Stronie związkowej nie podoba się, że świadczeniobiorcy otrzymają jednorazowe dodatki.

– Kolejny rok z rzędu wypłaty emerytur i rent są zwiększane przez dodatki, które nie mają jednak wpływu na podstawę świadczenia – krytykował rządową propozycję Henryk Nakonieczny, przewodniczący zespołu problemowego RDS, członek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Rozwiązania przedstawionego przez rząd broniła Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. – Ustawa budżetowa nie jest miejscem, gdzie przedstawia się nowe rozwiązania dotyczące waloryzacji rent i emerytur. Czasu jest dużo, bowiem ustawa będzie potrzebna dopiero w lutym przyszłego roku – tłumaczyła.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • j(2016-09-08 23:10) Zgłoś naruszenie 100

  Jak można tak poniżać starszych ludzi ? Mało się w życiu napracowali , naodkładali składek ? Przecież państwo nie robi im żadnej łaski , chcą tylko godnie żyć ,zasłużyli na to .A teraz wszędzie się rozdaje pieniądze , a gdzie można zaoszczędzić ? Oczywiście na emerytach . Jakie to przykre ,że tylko w kampanii wyborczej się ich widziało i słuchało , teraz już są zbędni .

  Odpowiedz
 • emeryt(2016-09-08 18:50) Zgłoś naruszenie 91

  Czy waloryzacja emerytur nie powinna być taka jak wzrost przeciętnych wynagrodzeń? Wszyscy dostają podwyżki , bo inflacja a emeryci grosze , bo dla nich wystąpiła deflacja.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • emerici.(2016-09-09 07:32) Zgłoś naruszenie 53

  wybory blisko kaczynski niwygra przez rencistuw.......

  Odpowiedz
 • niepelnoprswny.(2016-10-18 12:35) Zgłoś naruszenie 00

  niepelnosprawni i rencisci nie popra kaczynskiego iguwo a nie druga kadencja.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane