Bon terapeutyczny jest jednym z pomysłów na poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż takie rozwiązanie nie zostanie wprowadzone. Trwają prace nad innymi zmianami.

Pytanie o bon terapeutyczny

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej została skierowana interpelacja poselska w sprawie bonu terapeutycznego. Nowe rozwiązanie opracowała prezes Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Tacy Sami” Dorota Dutkiewicz. Na czym polega ten pomysł? Otóż bon terapeutyczny byłby skierowany do osób korzystających z terapii w placówkach rehabilitacji społecznej prowadzonych przez podmioty ekonomii społecznej. „Objęłoby to około 100 000 beneficjentów, wspierając istniejące placówki oraz umożliwiając tworzenie nowych. Obecnie jedynie 3% potrzeb w tym zakresie jest zaspokojonych, co uzasadnia pilną potrzebę wdrożenia nowych rozwiązań. Bon terapeutyczny pozwoliłby na zwiększenie dostępu do różnorodnych form wsparcia, przyczyniając się do poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami oraz ich integracji społecznej” – pisze posłanka Magdalena Filipek-Sobczak.

Rehabilitacja społeczna byłaby jednym z trzech filarów nowego programu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Pomysł fundacji obejmuje też rehabilitację zawodową. W tym zakresie opracowano projekt bonu prozatrudnieniowego, którego celem byłoby bezpośrednie wsparcie osób z niepełnosprawnościami w zakresie zwiększania ich konkurencyjności na rynku pracy oraz możliwości podnoszenia kwalifikacji. Zdaniem pomysłodawców projektu istnieje też potrzeba zmian w systemie SODiR, które wspierałyby rozwój zawodowy osób z niepełnosprawnościami. Trzeci z filarów miałby z kolei obejmować świadczenia finansowe. W interpelacji wskazano, iż renta socjalna i inne formy finansowego wsparcia powinny być dostępne dla osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z rehabilitacji społecznej lub zawodowej. Wysokość tych świadczeń powinna pozwalać na prowadzenie godnego życia.

W piśmie zwrócono uwagę na niedawno uchwaloną nowelizację ustawy o recie socjalnej, która obejmuje jedynie niewielki odsetek osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

MRPiPS: Dodatek również dla osób na rencie z tytułu niezdolności do pracy

W odpowiedzi na interpelację Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Łukasz Krasoń przypomniał, iż osobie uprawnionej do renty socjalnej, będącej całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będzie przysługiwał dodatek dopełniający, wypłacany wraz z rentą socjalną w wysokości 2520 zł.

„Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych dostrzega problem nierówności pomiędzy wymienionymi osobami a osobami uprawnionymi do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. W związku z powyższym w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej są przygotowywane przepisy, które proponują analogiczne uprawnienia (w postaci dodatku dopełniającego) dla osób pobierających rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Został złożony wniosek o wpis do Wykazu prac legislacyjnych dotyczący projektu przedmiotowej regulacji” – zapewnił wiceminister.

„Priorytetowymi zadaniami Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest m.in. procedowanie rozwiązań legislacyjnych dotyczących asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami oraz realizacja projektów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) dotyczących zatrudnienia wspomaganego, zmian w systemie orzekania o niepełnosprawności, utworzenia Centrum Komunikacji dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, przygotowania rozwiązań w zakresie mobilnego doradcy włączenia społecznego oraz utworzenia inspektoratu dostępności. W związku z powyższym rozwiązania dotyczące bonu terapeutycznego nie są przedmiotem aktualnych prac Ministerstwa” – czytamy w odpowiedzi.

Jak podkreślił wiceminister, System Obsługi Dofinansowań i Refundacji (SODIR) to narzędzie obsługi dofinansowań i refundacji, specjalna aplikacja stworzona na potrzeby PFRON, dzięki której pracodawca może dokonać wszelkich procedur związanych z obsługą dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z orzeczeniem drogą elektroniczną. Miesięczne dofinansowanie – zdaniem wiceministra - nie może mieć na celu finansowania szkoleń i podnoszenia kwalifikacji zawodowych, dlatego ministerstwo nie przewiduje tutaj zmian.

W planach zatrudnienie wspomagane

„W zakresie finansowania polityki spójności na lata 2021-2027 wskazano na kwestie wspierania zintegrowanych działań na rzecz aktywnego włączenia. Dlatego z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin zaplanowano działania, które przyczynią się do zmian systemowych m.in. w obszarze zatrudnienia wspomaganego (ZW). W związku z tym planuje się wdrożenie i przetestowanie rozwiązań dotyczących ZW, które będą uzupełniały funkcjonujący system wspierania zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. Będzie ono kierowane do osób z niepełnosprawnościami mających szczególne trudności w samodzielnym znalezieniu i utrzymaniu zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Opracowany model ma na celu wprowadzenie standardów świadczenia usługi, która w obecnej sytuacji z uwagi na różnorodność źródeł finansowania i wymagań podmiotów dotujących jest świadczona niejednorodnie, a przede wszystkim nie jest powszechnie dostępna dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami, które jej potrzebują” – podkreślił wiceminister Krasoń.

Źródło: Interpelacja nr 6027 w sprawie bonu terapeutycznego/Sejm