Zatrudniliśmy pracownika 1 października 2024 r. Zachorował już 22 października. Otrzymuje on stałe wynagrodzenie zasadnicze, zmienną premię oraz dodatek, który przysługuje także za okresy pobierania zasiłku. Wynika to z regulaminu wynagradzania. Pracownik wykorzystał już limit wynagrodzenia chorobowego u poprzedniego pracodawcy. Jak obliczyć podstawę wymiaru przysługującego mu zasiłku?

Jak wynika z art. 37 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa), jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, to podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy. Sposób obliczenia tego hipotetycznego wynagrodzenia zależy od rodzaju składników wynagrodzenia. Najłatwiej jest, gdy wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości. W takim przypadku jako hipotetyczne wynagrodzenie należy przyjąć wynagrodzenie, które zostało określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy.

W przypadku składników zmiennych należy postępować zgodnie z art. 37 ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej, o ile pracownik przepracował chociaż jeden dzień. Aby obliczyć hipotetyczne wynagrodzenie, należy wynagrodzenie za przepracowane dni robocze podzielić przez liczbę dni przepracowanych i pomnożyć przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany przepracować w tym miesiącu.

Tylko dla porządku warto dodać, że w przypadku gdy pracownik nie przepracował ani jednego dnia i nie osiągnął żadnego wynagrodzenia, a osiąga składniki zmienne, należy przyjąć kwotę zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłaconą za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy.

Zatem w opisanej w pytaniu sytuacji hipotetyczne wynagrodzenie pracownika za październik będzie składało się z wynagrodzenia zasadniczego określonego w umowie o pracę oraz uzupełnionej zmiennej premii.

Dodatek nie można uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku. Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.

Warto wiedzieć, że w podstawie wymiaru zasiłku nie uwzględnia się także składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu ‒ nie uwzględnia się ich przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. ©℗