Składka zdrowotna 2025. Przedsiębiorcy w końcu mają powody do radości. Ich głosy zostały wysłuchane i już niedługo zapłacą mniej, co pozytywnie wpłynie na kondycję prowadzonych przez nich działalności. Na czym będą polegały zmiany?

Składka zdrowotna przedsiębiorców wpływa na kondycją prowadzonej przez nich działalności

Sposób obliczania składki zdrowotnej od osób prowadzących działalność gospodarczą budzi emocje od 2022 roku, kiedy to w ramach Polskiego Ładu w przepisach regulujących to zagadnienie wprowadzono diametralne zmiany. Ich konsekwencją była drastyczna zmiana wysokości składek, które przedsiębiorcy mieli (i nadal mają) obowiązek płacić na ubezpieczenie zdrowotne. Pojawiły się wówczas liczne głosy sprzeciwu wobec tak istotnego wzrostu obciążeń, z którymi trzeba było mierzyć się w trudnym okresie po pandemii COVID-19.

Choć długo wydawało się, że rządzący nie słyszą głosu przedsiębiorców, to jednak okazuje się, że przedstawiane przez nich argumenty uznano w końcu za słuszne (przynajmniej częściowo), a w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który znacząco zmniejszy poziom obciążeń z tytułu składki zdrowotnej osób prowadzących działalność gospodarczą.

Nie trzeba będzie płacić składki od przychodów ze zbycia środków trwałych

Celem zmian jest wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Włączenie ich do tejże podstawy sprawiało, że w sytuacji, gdy zachodziła potrzeba sprzedaży środkach trwałego o dużej wartości, np. nieruchomości, wysokość składki zdrowotnej istotnie wzrastała, mimo że w praktyce nie miała miejsca poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, a wzrost dochodu przedsiębiorcy nie miał związku z kondycją firmy i prowadzoną przez nią działalnością operacyjną.

Aby ten stan rzeczy uległ zmianie, konieczne jest znowelizowanie art. 81 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który reguluje podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jak wynika z zaproponowanych zmian, dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz osób uzyskujących dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W odniesieniu do osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przewiduje wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, projekt ustawy zmieniającej zostanie przyjęty przez rząd w IV kwartale 2024 r., a resortem odpowiedzialnym za jego przedłożenie będzie Ministerstwo Zdrowia.