Jak poinformowało MEN, od 16 września 2024 r. ze względu na powódź zawieszono zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych w czterech województwach. Warto pamiętać, że w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia ośmiu lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego.

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie ZUS prawo do zasiłku przysługuje, gdy nie możemy wykonywać pracy, bo musimy zaopiekować się dzieckiem (do 8 r.ż.).

Zasiłek opiekuńczy. Kiedy można go otrzymać?

Zasiłek opiekuńczy otrzymamy, gdy musimy sprawować opiekę nad dzieckiem do 8 roku życia i jednocześnie zaistniała któraś z następujących sytuacji:

  • nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których Twoje dziecko uczęszcza (zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza twoje dziecko jest nieprzewidziane, jeśli zostałeś o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem),
  • konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej,
  • choroba niani (z którą masz zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna, którzy opiekują się dzieckiem),
  • poród lub choroba małżonka lub rodzica twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwia tę opiekę,
  • pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej twojego małżonka lub rodzica twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością (tj. dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji), które nie ukończyło 18 lat, jeśli wystąpiła jedna z następujących sytuacji:

  • poród lub choroba twojego małżonka lub rodzica twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, jeśli poród lub choroba uniemożliwia im opiekę,
  • pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej twojego małżonka lub rodzica twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy. Kiedy nie przysługuje?

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za okres:

  • w którym masz prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych,
  • w którym korzystasz z urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego,
  • w którym jesteś tymczasowo aresztowany lub odbywasz karę pozbawienia wolności,
  • objęty zwolnieniem lekarskim, w czasie którego pracowałeś lub wykorzystywałeś to zwolnienie niezgodnie z jego celem, co zostało stwierdzone w czasie kontroli.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki.

Zasiłek opiekuńczy. Ile wynosi?

Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku i przysługuje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Źródło: ZUS