Emerytura społeczna dobrym pomysłem. Dla rządu

autor: Aleksander Łaszek07.07.2016, 07:35; Aktualizacja: 07.07.2016, 07:58
Zachęcanie Polaków do oszczędzania jest właściwym kierunkiem, ale trzeba zadać pytanie, jak wiarygodne są starania rządu.

Zachęcanie Polaków do oszczędzania jest właściwym kierunkiem, ale trzeba zadać pytanie, jak wiarygodne są starania rządu.źródło: ShutterStock

Nazwa Program Budowy Kapitału, który w ubiegłym tygodniu ogłosił rząd, jest bardzo myląca, bo dotyczy programu zakładającego nacjonalizację jednej czwartej oszczędności emerytalnych Polaków zebranych w OFE. I choć w planie można wskazać także kilka propozycji, które same w sobie mogłyby przyczynić się do wzrostu oszczędności, to jednak trudno mówić o wiarygodności rządu, który z jednej strony zachęca do oszczędzania, a z drugiej nacjonalizuje już istniejące oszczędności.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • Ponad ...(2016-07-12 14:27) Zgłoś naruszenie 00

  ... 10 lat temu mówiłem, że wszyscy będą mieć równo po "pińcet" /500zł/.

  Odpowiedz
 • Max(2016-07-08 23:13) Zgłoś naruszenie 21

  Zapomnieliście ,że na emeryturze mieliśmy się wygrzewać POD PALMAMI i tego się trzymajmy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kasia(2016-07-08 20:20) Zgłoś naruszenie 22

  Dla mnie to jakaś paranoja! Rząd nie powinie się wtrącać do offe ale niestety my nie mamy na to żadnego wpływu. Wpływ mam na oszczędzanie dlatego teraz systematycznie robię to na koncie oszczęsnościowym w getin banku

  Odpowiedz
 • krolowa zycia(2016-07-08 10:42) Zgłoś naruszenie 01

  zarabiam 2500 netto, place rate 1000 zl za kredyt hipoteczny, kupuje karte tramwajowa i buty zeby dotrzec do pracy, troche zarcia w biedronce i jeszcze moge oszczedzic jakies 1000 zl miesiecznie :) da sie? da sie!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • XXYYZZ(2016-07-07 22:46) Zgłoś naruszenie 133

  500+, a w kolejności emerytua obywatelska ( coraz częściej mówi się i pisze, a więc prawie klepnięta ) uzaleźni obywateli i stłumi aktywność, przedsiębiorczość czy innowacyjność. W naturze ludzkiej jest postawa, że jak nie muszę, to nie czynię, bo i tak minimum mam zagwarantowane. Powstanie społeczeństwo nieaktywne , nie rozwijające się. Nastąpi degradacją państwa i ubeswłasnowolnienie obywateli. A wystarczy dać godne pensje, a zarabiający sami zdecydują o ilości dzieci i zabezpieczeniu swojej starości. Ale to zbyt proste i niebezpieczne dla rządzących.

  Odpowiedz
 • pola(2016-07-07 22:04) Zgłoś naruszenie 25

  Dobry pomysł to samodzielne oszczędzanie. Ja staram się to robić na koncie oszczędnościowym w getinie bo wiecznie nie da się z dnia na dzień żyć.

  Odpowiedz
 • Mural(2016-07-07 16:10) Zgłoś naruszenie 70

  Cóż, długość życia tak liczona to zawsze ryzyko. Nawet samobójca na 100% nie może tego być pewien. A co, jeśli ktoś tego nie dożyje? zapłacą mu odszkodowanie? A tak serio: po 500+ z pieniędzy podatników pora na rozdawnictwo emerytur obywatelskich, społecznych czy jak tam to nazwą. Nasze składki są na papierze, państwo nie odpowiada za wypłaty. Może nic nie dać. Niby chce powrotu poprzednich zasad, a z drugich straszy: pracuj do śmierci, bo na razie pobory są pewne. A reszcie będą płacić, aby nic nie robili. Tylko byli w pogotowiu na kolejne jedynie słuszne wybory i robili kolejnych wyborców. Kasta uprzywilejowana jak w Indiach.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • gosc(2016-07-07 15:05) Zgłoś naruszenie 41

  ustawowo wprowadzają "umowę społeczną" a potem ustawowo ją zmieniają; co to za kraj, który nie potrafi zapewnić pracującym godziwej emerytury? siedzący "od zawsze" w parlamencie oderwani są od rzeczywistości, nie wiedzą z jakimi problemami borykają się polacy

  Odpowiedz
 • qwerty(2016-07-07 11:50) Zgłoś naruszenie 46

  Środki w OFE, jako część składki emerytalnej nalezą do obecnych emerytów, bo składka emerytalna służy ZUS do wypłaty biezacych świadczeń. To nie są pieniądze wyłacznie przyszłych emerytów, tylko wszystkich emerytów począwszy od powołania do zycia OFE.

  Odpowiedz
 • Holanda(2016-07-07 10:54) Zgłoś naruszenie 131

  Polacy powinny więcej zarabiać, a wtedy pomyślą o oszczędzaniu na przyszłą emeryturę. Zbyt duże są dysproporcje w zarobkach kadry zarządzającej a robotnikami i urzędnikami niższego szczebla. Ale Pan Morawiecki nie wie jak się żyje kiedy się zarabia 2 tys. zł. miesięcznie.

  Odpowiedz
 • Wojciech(2016-07-07 08:29) Zgłoś naruszenie 32

  Odnoszę wrażenie, że Pan Morawiecki mający korzenie zawodowe w bankowości chce napędzić instytucjom finansowym nowych klientów, zwłaszcza gasnącym funduszom inwestycyjnym. Polacy nie tylko poprzez OFE zostali oskubani ze swoich oszczędności, ale również przez polisolokaty. Dzisiaj wiemy, że te różnorakie formy oszczędzania to fundusze inwestycyjne oparte o giełdę papierów wartościowych, które są hazardem. Jak cyniczny jest ten, kto proponuje oszczędzanie w oparciu o kasyno. Z banksterami nie wygramy, ale możemy przestać z nimi współpracować na ich zasadach. Pokazali to znakomicie Islandczycy. Jest również alternatywny sposób oszczędzania nie oparte o papiery wartościowe, np. spółdzielczość. W rozwiniętych krajach np. w Niemczech spółdzielczość jest znakomitą alternatywą. Około 21 mln Niemców są spółdzielcami tworzącymi realną gospodarkę opartą o pracę i dobra materialne. Spółdzielnie w Niemczech dają swoim członkom nawet po 10% nieopodatkowanego zysku rocznie bez podatku. Warto rozwijać tą alternatywę i wprowadzić nowe prawo spółdzielcze podobne do niemieckiego. Ponoć ustawa leży od lat w Sejmie. Dać Polakom wolność tak jak 1989 roku, to damy sobie radę bez instytucji finansowych, które jak do tej pory okradały nas przy udziale państwa.

  Odpowiedz
 • r.d.(2016-07-07 08:21) Zgłoś naruszenie 103

  Pieniądze zgromadzone w OFE znacjonalizował Trybunał Konstytucyjny w bodajże 2014r, uznając, że są to środki publiczne i w związku z tym można 50% z nich przenieść do ZUS.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane