statystyki

Emerytury dziś i po zmianach: Aby ludzie żyli dostatniej, plan Morawieckiego trzeba dopracować

autor: Grzegorz Osiecki05.07.2016, 07:41; Aktualizacja: 05.07.2016, 08:15
Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, podczas konferencji prasowej w siedzibie GPW w Warszawie

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, podczas konferencji prasowej w siedzibie GPW w Warszawieźródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Wicepremier Mateusz Morawiecki ujawnił Program Budowy Kapitału. Zakłada on wzmocnienie III filaru emerytalnego i zmiany w OFE. Nasze oszczędności i emerytury w przyszłości mają być wyższe niż dzisiaj.

Największą zaletą proponowanych zmian jest podniesienie poziomu składek emerytalnych na III filar. Wyniosłyby od 3,5 do nawet ponad 6 proc.

– To realizacja planów wsparcia budowy oszczędności emerytalnych przez pracodawców i budżet – mówi DGP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki.

Oznacza to, że na emeryturę oszczędzalibyśmy od 15 do nawet 30 proc. więcej niż przy obecnym poziomie składki w I i II filarze. Policzyliśmy, jak wzrosłaby stopa zastąpienia, czyli relacja pierwszej emerytury do ostatniej pensji dla osób, które skorzystałyby z tych rozwiązań. I tak:

 • dla osoby, która przepracowała 25 lat i chciała przejść na emeryturę, stopa zastąpienia przy obecnej składce płaconej na I i II filar wyniosłaby tylko 22 proc. Gdyby płaciła składkę o 3 proc. wyższą, byłoby to 25 proc., a przy składce wyższej o ponad 6 proc. stopa zastąpienia wzrosłaby do 30 proc.;
 • dla osoby, która pracowała 40 lat i przechodzi na emeryturę w wieku 65 lat, dzisiejsza stopa zastąpienia wyniosłaby 43 proc., ale gdyby odkładała 3,5 proc. więcej, byłoby to już 49 proc. Przy składce wyższej o 6 proc. stopa zastąpienia wyniosłaby ok. 57 proc.

Oszczędzanie w III filarze ma być wsparte zasadą domyślnego udziału, tzn. pracodawca miałby obowiązek zapisać pracownika, a ten mógłby się z programu wypisać. Jest on jednak na razie bardzo ogólny, dopiero się rodzi. I jeśli ma być skuteczny, to największym wyzwaniem, przed jakim stoi rząd, jest to, by okazał się wiarygodny. – Dotychczasowa historia systemu emerytalnego pokazała, że obywatel nie ma innego wyjścia, jak traktować takie programy jako tymczasowe. Za kilka lat ten system pewnie się zmieni, jak się stało z OFE – mówi dr Maciej Bukowski z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych.

Zmiany w OFE


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • Alik(2016-07-05 08:32) Zgłoś naruszenie 284

  Emeryci to najbardziej dymana grupa społeczna w III RP. Po kolei do Buzka do Tuska każdy okradał tę część społeczeństwa. Efektem jest nowy stary portfel. Na co poszły pieniądze ? Polska to bogaty kraj. Budżet dziurawy jak sito... tysiące fundacji, instytutów, organizacji, związków, partii, sekt religijnych, rad, gabinetów, korporacji zawodowych... oprócz rozdętej administracji dziesiątki tysięcy ludzi, rodziny, kolesi i znajomych królika, żyjących z budżetu. Tysiące nikomu niepotrzebnej lipy ukrytej w zadaniach ministerstw, spółkach skarbu państwa, w samorządach, wysysających rocznie miliardy dotacji. Polska to bogaty kraj. Z drugiej strony nic nie działa normalnie, na wszystko brakuje pieniędzy a bandyckie państwo zadłuża na potęgę przyszłe pokolenia i grabi obecnych i przyszłych emerytów.

  Odpowiedz
 • rada(2016-07-05 08:39) Zgłoś naruszenie 258

  Hasło jakie stosuje Morawiecki to hasło z czasów E. Gierka czyli powrót do komunizmu w najgorszej postaci. Tak psiory nas ogołocą, że pójdziemy w skarpetkach.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • po 45 latach opłacania składek=śmietnik na starość(2016-07-05 09:25) Zgłoś naruszenie 163

  nie ufam złodziejom emerytalnym.

  Odpowiedz
 • dziadowizna(2016-07-05 11:44) Zgłoś naruszenie 155

  Morawiecki zabierz się za KRUS , a nie grzeb od tyłu . Oddaj to co premier Suchocka zabrała emerytom do Rzymu ? To będzie ta sprawiedliwość , a prawo ma u siebie Ziobro ? Za co bierze kasę Trybunał Konstytucyjny jaj nic nie robią ? Oj będą nowe wybory w 2017 r w rocznicę Rewolucji Pażdziernikowej , oj będą . PIS już nie porządzi długo .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Janina(2016-07-05 10:44) Zgłoś naruszenie 141

  Do ase: piszesz "jak zrobiły to inne kraje" - PYTAM: JAKIE KRAJE ? . Podaj proszę przykłady. A tak na marginesie: o co chodzi z tymi frankowiczami? Czy ktoś może mi wyjaśnić. Ilu ich jest w stosunku do reszty kredytobiorców? Bo coś mi się wydaje że to wybrańcy z dobrymi plecami. A co mają powiedzieć pozostali kredytobiorcy. Coś mi tu brzydko pachnie. Mojej córce pozostało jeszcze 20 lat kredytu złotówkowego. Czy ktoś jej pomoże ??

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • III Filar(2016-07-05 16:27) Zgłoś naruszenie 130

  W czasach gdy prywatne polisy III filaru stały się modne byłem agentem ubezpieczeniowym. Pozyskałem wielu klientów wierząc, że to co proponuję ludziom jest dobre. Sam tez sobie kupiłem taką polisę. Do tego jeszcze doszło OFE, tez pozyskałem bardzo wielu klientów. Dzisiaj tym ludziom wstydzę się spojrzeć w oczy. Mnie okłamano i ja okłamałem innych.

  Odpowiedz
 • ase(2016-07-05 09:29) Zgłoś naruszenie 810

  Najbardzie ogolociły nas PeOwcy z PSLowacmi - podnosząc wiek emerytalny - hańba !- oraz nie chwalili ustawy o przewalutowaniu kredytów frankwoych wg kursu z dnia udzielenia kredytu tak jak toi zrobiły wszystkie kraje

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • oszukany(2016-07-12 06:45) Zgłoś naruszenie 10

  od zakonczenia [ [ wojny swiatowej ,wszystkie partie polityczne w naszym kraju to ludzie skorumpowani...powiecie mi ilu politykow zostalo zkazanych prawomocnym wyrokiem za swoje przekrety ...zaden. a co do emerytury.....ja zarabialem okolo 2200 zl a polityk 20 000 tys...jakim prawem oni licza srednia krajowa ponad 4 000.total bzdura i oszustwo....mam emerytury 1 800 a przepracowalem 41 lat ...jednym slowem zygac mi sie chce....pozdrawiam.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane