statystyki

Morawiecki nie zauważa OFE. To błąd

autor: Maciej Bitner28.06.2016, 07:26; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:25
Teoretycznie OFE mogłyby inwestować w jednostki funduszy nabywających już bezpośrednio i bez podatku CIT mieszkania, biura czy hotele.

Teoretycznie OFE mogłyby inwestować w jednostki funduszy nabywających już bezpośrednio i bez podatku CIT mieszkania, biura czy hotele.źródło: ShutterStock

Istniejące od 1999 r. fundusze emerytalne mogłyby zostać włączone w ambitny plan inwestycyjny, który ogłosił minister Morawiecki, zwiększając istotnie szanse jego realizacji. Pytanie tylko, czy rząd jest skłonny pójść drogą oswojenia OFE.

Minęły już trzy miesiące od pokazania opinii publicznej prezentacji multimedialnej zawierającej najważniejsze postulaty Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Od tego czasu nie ogłoszono niczego nowego i na szczegóły pewnie trzeba będzie poczekać do końca lata. Jednocześnie resort pracy pod koniec wakacji ogłosi kolejną edycję przeglądu systemu emerytalnego. Między powstającymi w podobnym czasie dokumentami można dopatrywać się istotnych synergii przynajmniej w dwóch obszarach.

Po pierwsze w planie Morawieckiego wymienione są „programy oszczędnościowe dla pracowników z formułą domyślnego uczestnictwa oparte o PPE, IKE i IKZE”. Trzeci filar emerytalny pojawia się w (również trzecim) filarze planu nazwanym „Kapitał dla rozwoju” jako jedno ze źródeł oszczędności finansujących szeroko zakrojony program inwestycyjny. Należy się więc spodziewać, że długo oczekiwane zachęty do uczestnictwa w prywatnych planach dodatkowego oszczędzania na emeryturę nie tylko w końcu się pojawią, ale znajdą swoje miejsce zarówno w zapowiadanej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jak i w przeglądzie emerytalnym przygotowanym przez MRPiPS.

Drugi obszar potencjalnych synergii to otwarte fundusze emerytalne. Warto o nich napisać nieco więcej, ponieważ w ogłoszonym planie OFE nie zostały nawet wymienione, przez co niektórzy zaczęli spekulować, że rząd – niepomny ostrzeżeń o katastrofalnym wpływie takiego ruchu na GPW – szykuje funduszom smutny los, popularnie określany mianem trzeciego rozbioru. Tymczasem zarządzające ciągle 143 mld zł OFE całkiem nieźle pasują do planu Morawieckiego. O wiele lepiej niż całkowicie prywatny trzeci filar, którego budowa zajmie przecież lata. Wizję aktywnego udziału OFE w planie MR rozsnuwa opublikowany niedawno raport PwC „Miejsce OFE w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. W raporcie tym możemy przeczytać, że fundusze gotowe byłyby na inwestycje w trzech obszarach: venture capital, nieruchomości oraz projektów infrastrukturalnych. Wszystkie one nie tylko wpasowują się w zarysowany przez ministra Morawieckiego plan, ale również dają szansę na dywersyfikację portfeli przyszłych emerytów, nadal mocno przeładowanych akcjami. Cóż zatem stoi na przeszkodzie i dlaczego o potencjalnej roli OFE w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju rząd nic nie mówi?


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • xxx(2016-06-28 14:01) Zgłoś naruszenie 14

    Dobry skądinąd projekt reformy emerytalnej rządu J.Buzka został działaniami kolejnych władz ( L.Miller , D.TUSK - Rostowski -Bielecki ) karygodnie zniszczony . Na nic nie zdały się wyrzeczenia milionów Polaków którzy zostali oszukani najpierw przez L.Millera ( wyłączył z powszechnego systemu mundurowych i górników ) a potem przez D.Tuska /Rostowskiego/Komorowskiego /Bieleckiego ( zredukowali składki do OFE a później ukradli połowę aktywów OFE . W/w całkowicie zniszczyli zaufanie obywatela do państwa i jego organów - to ogromna szkoda i ogromna krzywda wyrządzona państwu , jego organom a zarazem obywatelom. Ci w/w szkodnicy powinni zostać dożywotnio napiętnowani za swoje nikczemne oszukańcze czyny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane