Renta wdowia

Renta wdowia to świadczenie przeznaczone dla osób, które straciły małżonka. Aktualnie w Polsce wdowy i wdowcy mogą liczyć na rentę rodzinną, jednak aby ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Poza tym w przypadku zbiegu kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. W związku z tym po śmierci małżonka osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym.

W ostatnich latach pojawił się jednak pomysł wprowadzenia renty wdowiej jako dodatkowego świadczenia emerytalnego. Obywatelski projekt dotyczący specjalnego świadczenia dla wdów i wdowców powstał z inicjatywy ponad 20 organizacji, w tym Porozumienia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego oraz z udziałem Lewicy. Podpisało się pod nim ponad ponad 200 tys. obywateli.

Sejm jednogłośnie o rencie wdowiej

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny jednogłośnie poparła obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej.

Zaproponowano w nim, by owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę po zmarłym małżonku + 50 proc. swojego świadczenia.

Kwota wypłat nie będzie mogła być jednak wyższa niż trzykrotność wartości przeciętnej emerytury w Polsce, co oznacza, że obecnie maksymalne nowe świadczenie dla wdowy lub wdowca wyniosłoby 9 815,52 zł brutto.

Szefowa MRiPS: Jest zielone światło dla renty wdowiej

Jak poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny i polityki społecznej, na platformie X, teraz projekt trafi do drugiego czytania i następnie głosowania w Sejmie. – Renta wdowia to wsparcie dla seniorów, ale także ulga dla ich dzieci i wnuków, na barkach których często spoczywa dziś pomoc finansowa swym starszym rodzicom lub dziadkom – napisała szefowa MRiPS.