ZUS będzie sprawdzać emerytury pomostowe

autor: Bożena Wiktorowska08.06.2016, 07:08; Aktualizacja: 08.06.2016, 09:23
ZUS

Mimo wątpliwości może się jednak okazać, że to właśnie ZUS, a nie PIP będzie decydować o tym, za kogo pracodawcy muszą płacić składki.źródło: ShutterStock

Resort pracy chce ograniczyć dwutorowe orzekanie o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zarówno przez sądy powszechne, jak i administracyjne. A to może oznaczać przekazanie pełni władzy organowi rentowemu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • Inspektor Pracy(2016-06-08 09:48) Zgłoś naruszenie 460

    Niech zajmną się najpierw tym:;...aż co niewiarygodne 9 przykładów) w jednej Ustawie POdmostowej złamania Konstytucji RP, oraz jak to działanie uzasadnił Tusk a następnie Sędzia TK. -Dlaczego tego nie chcieli widzieć w Trybunale jak orzekali?: Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656: --wymieniam : 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1999, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedn rozporządz zaliczanych do tych warunków.…. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na rok 1999 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej mieli mniej lat pracy w tych warunkach (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać , RPO już się ze mną zgodził i wystąpił o zmianę zapisu, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRLu nagminny powinien być na odmianę doliczany?...... -dziwne sprawiedliwość -prawda, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przed emerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku... 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUSie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!...9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r bez zagwarantowania Im prawa do emerytury ….”ukryty dodatkowy POdatek”” …....Na to wszystko Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Potem Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis co tez klepnęły Trybunalskie Wykształciuchy jeszcze dwa lata do wieku emerytalnego chociaż na odmianę też ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie Pan Ziobro wziąl sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił Jak do tego dodacie ,że „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-- a wszystko to o czy przypominam ponownie klepnął ten Wasz dyspozycyjny Trybunał Wykształciuchów na prawie Machiavellego „„PRZYJMOWANIE TAKICH ROZWIĄZAŃ PRAWNYCH, które jego zdaniem będą najlepiej służyły realizacji tych celów politycznych. […] nawet jeżeli można mieć wątpliwości, czy unormowanie to było najlepsze z możliwych . ….... - Uzasadnienie Sądu „ jak i cele reformy emerytalnej (m.in. ujednolicanie wieku emerytalnego) oraz dokumentacja procesu legislacyjnego dowodzą, że emerytury pomostowe miały być rozwiązaniem przejściowym. ..Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym"...... No cóż TK zapomniał „inne otoczenie prawne „ że to Ich się również dotyczy—Oni także byli tworzeni w innej rzeczywistości ,studia i prace rozpoczynali „w innej” a poza tym świetny tekst ,zawsze aktualny .Za dziesięć ,piętnaście lat będzie można kolejnym obecnie pracującym frajerom powiedzieć „pracowaliście w innej rzeczywistości” więc emerytury macie na śmietniku—nie ma dla Was. !!!--także o tym, że ludzie mieli wiedzieć iż jest to przejściowe już po fakcie pracy w tych warunkach Tych ludzi przeczytał w gwiazdach. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Stworzyliście w Polsce POlski obóz pracy!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • okradziony (2016-06-08 16:14) Zgłoś naruszenie 262

    Kiedy w końcu ruszą emerytury po 40 latach pracy.Ludzie z takim stażem pracy,maja wypracowany kapitał i pozostają bez żadnych środków do życia.To jest dramat,są jawnie rozkradani przez emerytów agentów po 15,20 latach pracy .Albo mówcie głośno,że ci co przepracowali 40 lat mają pracować do śmierci,aby zaspokoić tych złodziei .A ci co nie mają pracy i szans na nią z takim stażem niech zdychają .

    Odpowiedz
  • Uprzywiljowani TUSKOeBUZKA żerują naszym kosztem.(2016-06-08 21:20) Zgłoś naruszenie 141

    Czyżby Dudusie zapomnieli o obietnicy wyborczej powrotu do starego systemu emerytalnego wraz z 40 letnim okresem stażu pracy do emerytury , bez względu na wiek?????? ZUS zaliczał do tego stażu urlopy i chorobowe.

    Odpowiedz
  • cd(2016-06-09 15:36) Zgłoś naruszenie 100

    Śmiać się czy płakać? -ale tego to chyba nic nie przebije: Tylko poniżej opiszę (Komu faktycznie się chce czytać , aż co niewiarygodne 9 przykładów) w jednej Ustawie POdmostowej złamania Konstytucji RP, oraz jak to działanie uzasadnił Tusk a następnie Sędzia TK. -Dlaczego tego nie chcieli widzieć w Trybunale jak orzekali?: Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656: --wymieniam : 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1999, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedn rozporządz zaliczanych do tych warunków.…. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na rok 1999 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej mieli mniej lat pracy w tych warunkach (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać , RPO już się ze mną zgodził i wystąpił o zmianę zapisu, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRLu nagminny powinien być na odmianę doliczany?...... -dziwne sprawiedliwość -prawda, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przed emerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku... 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUSie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!...9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r bez zagwarantowania Im prawa do emerytury ….”ukryty dodatkowy POdatek”” …....Na to wszystko Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Potem Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis co tez klepnęły Trybunalskie Wykształciuchy jeszcze dwa lata do wieku emerytalnego chociaż na odmianę też ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie Pan Ziobro wziąl sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił Jak do tego dodacie ,że „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-- a wszystko to o czy przypominam ponownie klepnął ten Wasz dyspozycyjny Trybunał Wykształciuchów na prawie Machiavellego „„PRZYJMOWANIE TAKICH ROZWIĄZAŃ PRAWNYCH, które jego zdaniem będą najlepiej służyły realizacji tych celów politycznych. […] nawet jeżeli można mieć wątpliwości, czy unormowanie to było najlepsze z możliwych . ….... - Uzasadnienie Sądu „ jak i cele reformy emerytalnej (m.in. ujednolicanie wieku emerytalnego) oraz dokumentacja procesu legislacyjnego dowodzą, że emerytury pomostowe miały być rozwiązaniem przejściowym. ..Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym"...... No cóż TK zapomniał „inne otoczenie prawne „ że to Ich się również dotyczy—Oni także byli tworzeni w innej rzeczywistości ,studia i prace rozpoczynali „w innej” a poza tym świetny tekst ,zawsze aktualny .Za dziesięć ,piętnaście lat będzie można kolejnym obecnie pracującym frajerom powiedzieć „pracowaliście w innej rzeczywistości” więc emerytury macie na śmietniku—nie ma dla Was. !!!--także o tym, że ludzie mieli wiedzieć iż jest to przejściowe już po fakcie pracy w tych warunkach Tych ludzi przeczytał w gwiazdach. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Stworzyliście w Polsce POlski obóz pracy!

    Odpowiedz
  • DZIADEK -63 LATA -STAZ 48 LAT-16 WARUNKI SZKODLIWE(2016-06-13 09:01) Zgłoś naruszenie 20

    KIEDY WRESCIE WEZNIECIE SIE DO ROBOTY JAK DLUGO JESZCZE BEDZIEMY PRACOWAC ZACZYNALISMY W WIEKU15 LAT TO BYLY SZKOLY DLA PRACUJOCYCH PRZYZAKLADOWE.TYLE SIE PISZE NA TEN TEMAT ZWIOZKI ZAWODOWE MILCZO RZOD TEZ O TYM NIE ROZMAWJA A NARUD PO48 LATACH PRACY DOSTAJE SWIADCZENIE PRZEDEMERYTALNE890ZL.BO W2001 ROKU RZODY SLD UP SDPL PO FKP SKL OBNIZYLY LUB ZLIKWIDOWALY ZASILKI.ZLIKWIDOWANO FUNDUSZ ALIMENTACYJNY ZASILKI PORODOWE I PRZEDEMERYTALNE SKROCILI URLOPY MACIERZYNSKIE ZMNIEJSZYLI ZASILKI RODZINNE I OGRANICZYLI SWIADCZENIE PRZEDEMERYTALNE ZE 160% DO80%.JEDNAK ZAROWNO RZOD JAK I PARLAMENT ODRZUCILPROJEKT USTAWY MAJOCEJ ZABEZPIECZYC MINIMUM POTRZEB ZYCIOWYCH OSOB O DLUGIM STAZU PRACY KTORE STRACILY PRACE NIE ZWLASNEJ WINY I DLA KTORYCH NIE MA PRACY.ZATO NIKT NIE ODPOWIEDZIAL DO TEJ PORY ZAKRZYWDY LUDZKIE.GDZIE BYL TK I KOMISJA WENECKA KTORA TAK ZACIEKLE WALCZY.PODPISALI SIE PODTYM LUDZIE ALE NIE HONORU TERAZ WYCHODZO NA ULICE BRONIC TK UE I KOMISJY WENECKIEJ.KALISZ PIEKARSKA PILAT TOBER BOROWSKI CELINSKI NALECZ KOMOROWSKI KOPACZ PISKORSKI PIECHOCINSKI.NARODZIE NA TYCH NIBY OBRONCOW NIGDY NIE ZAGLOSUJEMY ANI NA TE PARTJE.WSTYD I HANBA DLA POLSKI I NARODU POLSKIEGO.JAK MOZNA OKRADAC SWOICH Z ICH PIENIEDZY I DOPROWADZAC DO BIEDY I NEDZY.DAL BYM WSZYSTKI RZODZOCYM PRZEZ TE 26 LAT890 ZL WYKUPCIE LEKI ZAPLACCIE WSZYSTKIE MEDJA CZYNSZ JEDZENIE CO DZIENNIE I OD CZASU DO CZASU UBRANIE.O TYM KIEDYS SIE PRZEKONALI GRAS I PONCYLIUSZ.RZODY KTORE BYLY DBALY O SIEBIE I SWOJE RODZINY TYLKO PRZED WYBORAMNI WIDZO BIEDNYCH I BIEDE.DUZO ZDROWJA WEGLA I STALI NIECH BYLY RZOD SIE ZE WSTYDU SPALI.

    Odpowiedz
  • Sikora henryk(2016-08-07 21:43) Zgłoś naruszenie 20

    Rocznik 1949 przechodząc na emeryturę wcześniejszą 35 lat pracy w tym 32 lat w szkodliwym w tym 2001 grudzien zwolniono mnie z przyczen ekonomicznych do 2009 r byłem na zasiłku przed emerytarnym . do 12 luty 2009 przeszłem na wcześniejszą emer. i straciłem obliczono mnie z 20 lat anie z 10 najlepszych nawet nie z kapitału który mam 87 procent tylko 81 pr. ZUS taką ma ustawe .Mam 67 lat t0 nalezy mi się przeliczenie w wiek powszechny to ZUS odmówił ze już mam ęmeryturę naliczona i nie należy mi sie

    Odpowiedz