statystyki

Wczasy pod gruszą dla byłego pracownika emeryta bez podatku

autor: Agnieszka Pokojska02.06.2016, 08:18; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:30
Kryteria przyznawania pomocy z funduszu poszczególnym osobom muszą być zapisane w regulaminie.

Kryteria przyznawania pomocy z funduszu poszczególnym osobom muszą być zapisane w regulaminie.źródło: ShutterStock

Jestem seniorem, a moja sytuacja finansowa nie jest najlepsza – pisze pan Stanisław. – Były pracodawca zamierza mi dopłacić do wczasów pod gruszą. Czy będę musiał od tego świadczenia odprowadzić podatek? Jeżeli tak, to jak rozliczyć to w rocznym PIT?

Dofinansowanie wypoczynku dla byłego pracownika emeryta może być zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT. Z przepisu tego wynika bowiem, że preferencja taka dotyczy świadczeń otrzymywanych przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy m.in. stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Zwolnienie to obejmuje wszystkie świadczenia otrzymywane bez względu na źródło ich finansowania. Może być przyznane np. przez zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS).

Kryteria przyznawania pomocy z funduszu poszczególnym osobom muszą być zapisane w regulaminie. Nie ma przeszkód, aby z tej puli wypłacać np. dopłaty do wczasów. Jednak wysokość świadczenia powinna być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uprawnionego, a zatem nie powinna być jednakowa dla wszystkich.

Jeżeli dofinansowanie, które otrzyma pan Stanisław, nie przekroczy w roku podatkowym limitu 2280 zł, nie będzie trzeba płacić podatku. Tylko od nadwyżki trzeba odprowadzić 10 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego (art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT). Jednak nawet jeżeli tak się stanie – to obowiązek rozliczenia będzie spoczywał na byłym pracodawcy, a nie czytelniku. Gdyby świadczenie nie było pieniężne, to pan Stanisław musiałby wpłacić płatnikowi (tj. byłemu pracodawcy) kwotę należnego ryczałtu przed wydaniem świadczenia (art. 41 ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT).


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane