Wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń zapowiedział spore zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności. Przyznał, że obecny system jest niespójny i niejednorodny.

System orzekania o niepełnosprawności: Od kiedy nowy?

W rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń, wypowiedział się na temat nowego systemu oceniania stopnia niepełnosprawności. Krasoń wyraził zamiar, aby nowy system został wdrożony jeszcze w obecnym okresie kadencji rządu, i to "znacznie wcześniej niż później".

Jest sporo analiz i propozycji, które były przygotowywane przy wsparciu partnerów społecznych. Istnieje też wiele ciekawych rozwiązań, które działają za granicą. Wydaje mi się, że jesteśmy w sytuacji dużo bardziej komfortowej niż pięć, czy nawet dwa lata temu. Przede wszystkim mamy na to środki z Unii Europejskiej. Mówimy tutaj o setkach milionów złotych, które będziemy mogli już za chwilę przeznaczyć na wprowadzenie i wdrożenie nowego systemu orzecznictwa w Polsce- dodał.

Wiceminister powiedział także, że obecny system jest niespójny i niejednorodny.

Orzeczenia o niepełnosprawności: Zmiana systemu jest konieczna

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych stwierdził, że obecnie istnieje podział na zespoły wojewódzkie i powiatowe, co często prowadzi do sytuacji, gdzie osoby z identycznymi niepełnosprawnościami, na przykład w województwie mazowieckim, otrzymują inne stopnie niepełnosprawności niż osoby w podobnej sytuacji w województwie opolskim.

Uważa, że taki stan rzeczy nie jest akceptowalny. Zaproponował, aby system był bardziej scentralizowany, pod nadzorem pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Ponadto zaznaczył konieczność oparcia systemu na aspektach funkcjonalnych, co pozwoliłoby lepiej określić indywidualne potrzeby każdej osoby.

Zaznaczył, że priorytetem jest znalezienie rozwiązań, które nie tylko uproszczą system, ale również sprawią, że ludzie poczują się zauważeni i docenieni jako jednostki.

Na tym nie koniec zmian

W wywiadzie dla PAP Łukasz Krasoń został zapytany także, jakie jeszcze zmiany legislacyjne planuje przedstawić w najbliższym czasie. Odpowiedział, że niezwykle istotne dla niego jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami aktywnego uczestnictwa w życiu zawodowym.

Wiem, ile dało mi wyjście z domu, "na szerokie wody", kiedy znalazłem pracę i mogłem na siebie zarobić. W tym obszarze myślimy o wsparciu Zakładów Aktywności Zawodowej, ale też innym umiejscowieniu Warsztatów Terapii Zajęciowej. Chodzi o to, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły w różnych miejscach kraju otrzymywać zróżnicowaną ofertę. Za chwilę startujemy z projektem zatrudnienia wspomaganego, na który jest kilkaset milionów złotych. Rozbudowa sieci WSM-ów i COM-ów, wsparcie ŚDS-ów, tego jest naprawdę sporo - powiedział.

Wiceminister dodatkowo zaznaczył, że celem jest stworzenie rozwiązań systemowych, a nie jedynie programowych, gdyż problemem polskiego systemu jest pojawianie się programów, które dają ludziom nadzieję, jednak nagle znikają, pozostawiając wiele pytań co dalej.

Dodał, że kończą się prace nad Funduszem Wsparcia, którego celem będzie finansowanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami po śmierci ich rodziców. Fundusz ten pozwoli na gromadzenie środków pieniężnych lub przekazywanie różnych dóbr, które będą mogły być wykorzystane na wsparcie tych osób.

Dzisiaj często jest tak, że na przykład osoba z niepełnosprawnością intelektualną jest tego wsparcia pozbawiona, nawet jeśli zebrała jakieś środki, to potem i tak trafia do DPS-u - podsumował.