1,4 mln zwolnień i 26 mln dni absencji to bilans zeszłorocznych zwolnień lekarskich podliczonych przez ZUS. Najdramatyczniejszym miesiącem był w 2023 r. październik. Wystawiono wówczas najwięcej zaświadczeń z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, czyli blisko 130 tys. Jakie były najczęstsze przyczyny zwolnień wystawianych w 2023 r. przez psychiatrów? Co trzeba wiedzieć o L4 od psychiatry?

Niepokojące dane ZUS: 1,4 mln L4 i 26 mln dni absencji chorobowej

Zdrowie psychiczne Polaków się pogarsza. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w 2023 r. niepokojąco wzrosła liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. ZUS wyliczył, że w roku ubiegłym wpłynęło o 8,7 proc. więcej takich zwolnień niż w roku poprzedzającym, czyli 2022. W 2023 r. lekarze wystawili bowiem ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu tego typu zaburzeń, a ubezpieczeni spędzili na takich zwolnieniach 26 mln dni absencji chorobowej.

Dramatyczny październik 2023: Prawie 130 tys. zwolnień lekarskich

Z przygotowanych przez ZUS analiz wynika, że najdramatyczniejszym miesiącem zeszłego roku był październik. Wystawiono wówczas najwięcej zaświadczeń z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, czyli blisko 130 tys. Pierwsza trójka miesięcy 2023 r. z największą ilością tego typu zwolnień lekarskich wygląda następująco:

  • październik – 128,3 tys. zaświadczeń na ponad 2,37 mln dni,
  • marzec – 125,4 tys. zaświadczeń na 2,30 mln dni,
  • wrzesień – 121,2 tys. zaświadczeń na 2,23 mln dni.

Z wyliczeń ZUS wynika, że najmniej z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania było w lutym – około 107 tys. na 1,94 mln dni.

Jakie były najczęstsze przyczyny zwolnień wystawianych przez psychiatrów?

Z informacji przekazanych przez ZUS wynika, że na pierwszym miejscu wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania były:

  • reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne – 477,6 tys. zaświadczeń lekarskich na 8,86 mln dni absencji chorobowej,
  • epizod depresyjny – 251,6 tys. zaświadczeń na 5,14 mln dni,
  • inne zaburzenia lękowe – 246 tys. zaświadczeń 4,77 mln dni.

Jakie koszty zdrowotne wywołuje długotrwały stres w miejscu pracy?

Do grupy zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania zaliczane są m.in. depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości i reakcje na ciężki stres. Nina Łyszczarz, zajmująca się w psychologią pracy, wyjaśnia w rozmowie z serwisem gazetaprawna.pl, że długotrwały stres w pracy może doprowadzić do wypalenia zawodowego, a to z kolei może być przyczyną stanów depresyjnych.

Wypalenie zawodowe to stan psychofizyczny organizmu, w którym pracownik odczuwa niechęć na samą myśl pójścia do pracy. Dochodzi do niego w sytuacji, w której pojawia się długotrwały stres połączony z brakiem możliwości jego eliminacji. To następujące powoli wyniszczenie psychiczne, na które najbardziej narażone są osoby wykonujące tzw. zawody stresogenne, ale nie tylko. Wypalenie zawodowe spowodowane jest długotrwałym stresem i może prowadzić do stanów depresyjnych – mówi Nina Łyszczarz i dodaje, że powodem problemów psychicznych może być także mobbing – Kosztami zdrowotnymi ponoszonymi przez pokrzywdzonego w wyniku mobbingu pracownika są, m.in. załamanie nerwowe, depresja czy nerwicawylicza ekspertka.

Co warto wiedzieć o L4 od psychiatry?

Zwolnienie lekarskie wystawiane przez lekarza psychiatrę może trwać, jak w przypadkach zwolnień wystawianych od lekarzy innych specjalności, maksymalnie pół roku, dokładnie 182 dni. Jeśli po upływie tego terminu osoba dalej nie jest zdolna do pracy, to może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne na okres od trzech miesięcy do roku. Wystawiane przez psychiatrę L4 może zostać oznaczone, w specjalnym kodzie. cyfrą "2". W tym przypadku wskazuje ona, że "chory może chodzić", a więc nie musi podczas trwania tego zwolnienia przebywać w domu. Bardzo często osobie w kryzysie zdrowia psychicznego zaleca się bowiem spacery, spotkania z przyjaciółmi i aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Warto pamiętać, że przebywając na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza psychiatrę, także tym oznaczonym w kodzie cyfrą "2" można spodziewać się kontroli pracowników ZUS.