Co jest dozwolone na L4 "chodzącym" i "niechodzącym" w ciąży? Czego można się spodziewać podczas kontroli ZUS? Czy wolno pojechać nad morze w celu podreperowania zdrowia? Czy ciężarna kobieta może odwiedzić rodziców na kilka dni w innym mieście, będąc na zwolnieniu "niechodzącym"? Zadaliśmy te pytania rzeczniczce ZUS.

Wiele ciężarnych kobiet przechodzi na L4. Lekarz może zalecić przerwę od pracy, gdy są powikłania, ciąża jest zagrożona, a także np. kiedy praca wywołuje stres. Ważne, aby każda kobieta, która jest kierowana na zwolnienie lekarskie w okresie ciąży, dokładnie wiedziała, jaki jest powód stwierdzonej przez ginekologa niedyspozycji.

W celu uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji, w tym przede wszystkim wstrzymania świadczenia chorobowego z ZUS, warto wiedzieć, czym różnią się "chodzące" i "niechodzące" zwolnienia lekarskie kobiety w ciąży, co jest dozwolone i zabronione w obu przypadkach. Aby mieć jasność, jak te kwestie postrzega ZUS, porozmawialiśmy z Agatą Muchowską, rzeczniczką ZUS w woj. lubuskim.

Czym różni się zwolnienie lekarskie kobiety w ciąży „chodzące” od „niechodzącego”?

AM: Jeśli kobieta w ciąży jest na zwolnieniu „chodzącym”, może wykonywać czynności zaspokajające podstawowe potrzeby życiowe, czyli np. wyjść do sklepu coś kupić, jeśli jest sama, na badania lekarskie, na spacer czy ćwiczenia dla kobiet w ciąży, jeśli lekarz tak zalecił. Ważne, żeby kobieta stosowała się do zaleceń lekarza. Jeżeli są to np. spacery, joga dla kobiet w ciąży, szkoła rodzenia, jak najbardziej nie będzie to problematyczne dla ZUS.

W zwolnieniu lekarskim chodzi o to, żeby dojść do zdrowia. Przypominam, że „chodzące” zwolnienie lekarskie to wciąż zwolnienie –nie można sobie wyjechać na wakacje, w góry, prowadzić bogatego życia kulturalno-sportowo-rekreacyjnego.

Co w sytuacji gdy kobieta w ciąży często przeziębia drogi oddechowe i ma zalecenie od lekarza, aby jechać nad morze i się wzmocnić, spacerując i wdychając jod i inne korzystne dla zdrowia pierwiastki. Czy wówczas może to zrobić?

AM: Osoby, które kontrolują zwolnienia lekarskie, podchodzą do tego bardzo indywidualnie, bo wiadomo, że są różne potrzeby. Jeśli kobieta będzie miała takie zalecenie, powinna bezwzględnie poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu w trakcie zwolnienia. Ma na to trzy dni. W przypadku gdy nie zastaniemy jej pod wskazanym adresem, poprosimy o podanie przyczyny nieobecności.

Ciężarne często muszą wychodzić do lekarza lub na badania. Co jeśli ZUS podczas kontroli nie zastanie w domu kobiety na zwolnieniu "niechodzącym", bo akurat będzie na wizycie u ginekologa?

AM: W przypadku zwolnienia "niechodzącego" kobieta powinna mieć zaświadczenie, jeśli idzie do lekarza, lub dowód w postaci paragonu, gdy była na zakupach w aptece. Natomiast wiadomo, że zdarza się zapomnieć o paragonie bądź zaświadczeniu. Podobnie może wyjść na chwilę z domu, przewietrzyć się.

Natomiast nie ukrywam, że zdarzają się sytuacje, gdy ktoś mówi, że był u lekarza czy w aptece, a widziano go w innym miejscu i dobrze się bawił lub w międzyczasie wrzuca na portale społecznościowe zdjęcia z imprezy.

Co jeśli kobieta w ciąży podczas zwolnienia lekarskiego chce jechać do rodziców, którzy mieszkają w innym mieście?

AM: Jeśli tam będzie miała lepszą opiekę, to oczywiście może to zrobić. Wówczas musi zgłosić do ZUS zmianę miejsca pobytu i jak długo będzie przebywać pod zmienionym adresem.

Ważne

Kluczowe jest to, że podczas zwolnienia lekarskiego powinniśmy robić wszystko, aby dojść do zdrowia. Jeśli w powrocie do zdrowia pomogą nam rodzice, u których chcemy na tydzień czy dwa zamieszkać, to nie będzie to problem, tylko trzeba poinformować ZUS o zmianie adresu. Co innego z wyjazdem w góry czy nad morze. Musimy pamiętać, że zwolnienie lekarskie to nie dodatkowy urlop.

Jak zmienić adres pobytu podczas zwolnienia lekarskiego?

AM: Jeśli chcemy zmienić adres podczas zwolnienia lekarskiego, możemy to zrobić telefonicznie, elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na formularzu POG, a także w każdej placówce ZUS.