Przyszły emeryt może sprawdzić przez internet na koncie PUE ZUS, jakie składki opłacał za niego pracodawca i ile już zgromadził środków na emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zgromadzone informacje pomogą mu wyliczyć emeryturę, za pomocą specjalnego kalkulatora. Jak wyliczyć swoją emeryturę? Odpowiadamy w tekście.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza emerytury biorąc pod uwagę zarówno składki pracownika, pracodawcy, jak i składki opłacane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Emerytura. Co bierze pod uwagę ZUS?

Główne elementy brane pod uwagę przy wyliczaniu emerytury to:

Podstawa wymiaru składek (podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne). Jest to kwota, od której oblicza się składki na ubezpieczenia społeczne.

Okres składkowy. To suma lat, w których osoba była ubezpieczona i opłacała składki na ubezpieczenia społeczne. Wlicza się tutaj zarówno okresy zatrudnienia, jak i ewentualne okresy innych form ubezpieczenia.

Wartość przeciętnego wynagrodzenia. Jest to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w kraju, ustalane corocznie przez Główny Urząd Statystyczny. Wartość ta jest używana do obliczeń składki na ubezpieczenia społeczne oraz do ustalania wysokości świadczeń, w tym emerytur.

Wiek emerytalny. To wiek, w którym osoba może ubiegać się o emeryturę. W Polsce wiek ten stopniowo zwiększa się.

Wysokość świadczenia. Wysokość emerytury oblicza się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oraz tzw. współczynnika waloryzacyjnego, który uwzględnia długość okresu składkowego.

Jak wyliczana jest emerytura?

Emerytura jest obliczana poprzez podzielenie podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia. Podstawa obliczenia emerytury to kwota składek na ubezpieczenia emerytalne, tj. te, które zostały zaksięgowane na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury. Średnie dalsze trwanie życia publikuje co roku Główny Urząd Statystyczny. Z opublikowanych w zeszłym roku tablic GUS wynika że jest to 254,3 miesięcy dla 60-latków, a dla 65-latków 210,0 miesięcy.

Podstawa obliczenia nowej emerytury to suma:

• kwoty zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, które są zapisane na koncie w ZUS,

• kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego,

• kwoty środków zapisanych na subkoncie w ZUS.

Jak wyliczyć emeryturę? Krok po kroku

Dzięki profilowi na Platformie Usług Elektronicznych masz możliwość weryfikacji swoich danych zapisanych na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dodatkowo, korzystając z kalkulatora emerytalnego, można obliczyć prognozowaną wysokość emerytury na bieżący rok lub na nadchodzące lata. Warto zaznaczyć, że kalkulator PUE ZUS nie będzie dostępny dla osób, które już otrzymują emeryturę.

Aby skorzystać z kalkulatora emerytalnego, zaloguj się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) na stronie www.zus.pl. Wybierz zakładkę "Ubezpieczony" w głównym oknie, co umożliwi przejście do Panelu Ubezpieczonego. Następnie, z menu wybierz opcję "Kalkulator emerytalny".

Po wybraniu kalkulatora, który odpowiada Twojej sytuacji, jeśli data Twoich urodzin jest późniejsza niż 31 grudnia 1948 r., kliknij opcję "Emerytura na nowych zasadach".

Po kliknięciu przycisku "Emerytura na nowych zasadach" pojawi się okno kalkulatora emerytalnego. Wybierz deklarowany rok i miesiąc, w którym planujesz przejście na emeryturę.

Jeśli w polu "Deklarowany rok przejścia na emeryturę" wybierzesz bieżący rok, system automatycznie przeniesie na stronę, gdzie będziesz mógł obliczyć symulację emerytury w obecnym roku.

Jeżeli nie jesteś jeszcze w wieku, w którym możesz przejść na emeryturę, system automatycznie wybierze pierwszy możliwy rok. Na przykład, dla kobiety urodzonej w 1990 roku, system sugeruje jako deklarowany rok przejścia na emeryturę 2050 rok, a dla mężczyzny urodzonego w tym samym roku - 2055 rok. Nie będzie możliwości wyboru wcześniejszego roku, ponieważ kalkulator nie uwzględnia emerytur pomostowych ani innych świadczeń wcześniejszych.

Kliknij przycisk "Oblicz emeryturę".

Po kliknięciu, otworzy się okno "Dane wejściowe", w którym pola automatycznie uzupełnią się danymi zapisanymi na koncie w ZUS. Przy polach znajdują się przyciski z literą "i", a po ich naciśnięciu pojawią się informacje dotyczące danego pola.

Następnie kliknij "Oblicz" w celu uzyskania szacunkowej kwoty przyszłej emerytury.

Po dokonaniu obliczeń, pojawi się okno "Wyniki obliczeń", prezentujące wartości związane z symulowaną emeryturą, wraz z krótkim opisem.

Jeżeli w polu "Deklarowany wiek przejścia na emeryturę" wybierzesz rok późniejszy niż obecny, system przekieruje na stronę, na której będziesz mógł obliczyć prognozę emerytury na kolejne lata. Aby dokonać tego obliczenia, konieczne będzie uzupełnienie wymaganych pól. Część z nich automatycznie wypełni się danymi zapisanymi na koncie w ZUS. Przy polach znajdują się przyciski z literą „i”, które, po ich naciśnięciu, dostarczą informacji na temat danego pola.

Uzupełnij dane wejściowe, a następnie pojawią się pola dotyczące procenta przeciętnego wynagrodzenia w przyszłości.

Kliknij [Uzupełnij], aby pozostałe pola automatycznie uzupełniły się tą samą wartością (możesz również uzupełnić je samodzielnie, np. jeśli przewidujesz, że procent Twojego przeciętnego wynagrodzenia będzie inny). Po wypełnieniu wszystkich pól, kliknij [Oblicz].

Informacje dotyczące wieku przejścia na emeryturę można znaleźć na stronie www.zus.pl w zakładce [Emerytury] - [Świadczenia]. Wyniki prognozowanej emerytury wraz z krótkim opisem będą dostępne na tej stronie.