Jak wyjechać do sanatorium? W jaki sposób przyspieszyć wyjazd i czy można z koleżanką? Kto może jechać poza kolejką? Czy nauczyciele są wśród uprzywilejowanych grup? Dowiesz się z artykułu.

Kto może wyjechać do sanatorium NFZ?

O skierowanie na leczenie uzdrowiskowe może starać się każdy, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne.

Strona pacjent.gov.pl informuje, że na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci:

  • wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska
  • samodzielni
  • zdolni do samoobsługi
  • zdolni do korzystania z zabiegów leczniczych

Jak wyjechać do sanatorium?

Jak podaje strona pacjent.gov.pl, skierowanie na leczenie uzdrowiskowe może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli taki, który przyjmuje w placówkach mających podpisany kontrakt z NFZ. Wypisując skierowanie, bierze pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, potrzeby organizmu oraz zakładany wpływ leczenia uzdrowiskowego na aktualny stan zdrowia. Następnie wpisuje aktualne wyniki badań pacjenta oraz proponuje przybliżone miejsce leczenia (np. uzdrowisko górskie) oraz jego rodzaj (np. sanatoryjne).

Kolejnym krokiem jest przesłanie przez lekarza skierowania do oddziału wojewódzkiego NFZ, na terenie którego mieszka pacjent. Tam skierowanie ocenia lekarz lub zespół lekarzy specjalizujących się w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Wówczas zapada decyzja, czy dana osoba wyjedzie do sanatorium, a jeśli tak, to gdzie zostanie skierowana, do jakiej miejscowości.

Sanatorium NFZ. Od czego zależy czas oczekiwania na wyjazd?

Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium NFZ zależy od liczby pacjentów, którzy czekają na leczenie sanatoryjne w twoim oddziale NFZ (każde województwo ma swój oddział), czyli od kolejki.

Na to, ile będziemy czekać na wyjazd do sanatorium, wpływają różne czynniki. Należą do nich m.in. liczba miejsc w sanatoriach w poszczególnych województwach (każde województwo to inny oddział NFZ, np. woj. łódzkie to Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Łodzi); liczba pacjentóww kolejce w danym województwie; stan zdrowia pacjenta; liczba rezygnacji z wyznaczonych terminów turnusów, czyli tzw. zwroty.

Wyjazd do sanatorium. Kto poza kolejką?

Bez kolejki do sanatorium wyjadą inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci, zasłużeni honorowi dawcy krwi lub przeszczepu, uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani. Te przywileje nie dotyczą nauczycieli.

Jak przyspieszyć wyjazd do sanatorium?

Jeśli czekasz w kolejce do sanatorium i nie należysz do żadnej uprzywilejowanej grupy, możesz przyspieszyć wyjazd do sanatorium, korzystając z tzw. zwrotów.To terminy, z których nie mogli skorzystać inni pacjenci.

Aby to zrobić, należy być przygotowanym na wyjazd w terminie krótszym niż 14 dni. Termin ten liczony jest od momentu potwierdzenia skierowania do dnia rozpoczęcia leczenia. Informacje o możliwości skorzystania ze zwrotów można uzyskać w swoim wojewódzkim oddziale NFZ.

Ważne

Kolejne skierowanie do swojego oddziału wojewódzkiego NFZ można złożyć po upływie 12 miesięcy od dnia, w którym skończyło się poprzednie leczenie uzdrowiskowe. Dorośli mogą ponownie wyjechać do sanatorium po upływie 18 miesięcy od daty ostatniego zakończonego turnusu.

Sanatorium z koleżanką. Czy to możliwe?

Skierowanie do sanatorium osoby dorosłej nie przewiduje możliwości wyjazdu np. z koleżanką, która nie złożyła wniosku o wyjazd do sanatorium. Takie zakwaterowanie dla koleżanki jest możliwe, ale jedynie w 100 proc. płatne, oraz jeśli są wolne miejsca. Aby uzyskać te informacje, należy kontaktować się bezpośrednio z sanatorium, do którego pacjent został skierowany.

Jednak mamy informacje, że w praktyce zdarzały się sytuacje, kiedy dwie koleżanki mające te same schorzenia napisały na wniosku, że chcą wyjechać do tego samego sanatorium w jednym terminie, ponieważ będą się sobą wzajemnie opiekować, i otrzymały pozytywną decyzję.