Blisko 5 mld zł może wynieść koszt trzymiesięcznych wakacji od ZUS dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Taki pomysł został wpisany do wykazu prac Rady Ministrów przez resort Rozwoju i Technologii.

”Każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze niepodlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, a także o nieopłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w wymiarze do 3 miesięcy kalendarzowych w ciągu roku kalendarzowego”- tak projekt ustawy o wakacjach składkowych zapowiada sam resort w wykazie prac legislacyjnych rządu. To realizacja umowy koalicyjnej, w której zapisano, że “dla przedsiębiorców odprowadzających składki za siebie wprowadzimy możliwość czasowego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne.” Wcześniej słychać jednak było raczej o miesięcznym zwolnieniu, a jak widać zapowiedź projektu idzie dużo dalej, choć jak słyszmy w rządzie wspomniane w zapowiedzi ustawy trzy miesiące wakacji to propozycja wyjściowa resortu. Resort zresztą szlifuje dopiero projekt ustawy. -Mocno pracujemy nad projektem wakacji od ZUS i mam nadzieję, że niedługo będę miał jego założenia, chcemy go dobrze policzyć i skonsultować z resortem finansów i ZUS - mam nadzieję, że projekt niedługo będzie gotowy - zapowiadał wczoraj minister Krzysztof Hetman. Konsultacjami najbardziej może być zainteresowany szef resortu finansów, ponieważ wakacje składkowe oznaczają zysk dla przedsiębiorców, ale równocześnie mniejsze wpływy do ZUS, a więc także konieczność wyższej dotacji z budżetu. Nie wiadomo, czy projekt wszedłby w życie w tym roku czy dopiero w przyszłym.

Ile zyskaliby przedsiębiorcy? Obecnie podstawowa zryczałtowana składka na ZUS płacona przez przedsiębiorców to 1600 zł miesięcznie, z kolei tzw. mały ZUS to 402,65 zł, a od lipca, w związku z podwyżką pensji minimalnej- 408,16 zł. Jak widać, dla tych płacących podstawową składkę na ZUS maksymalny zysk może wynieść ponad 4800 zł, a dla tych korzystających z małego ZUS to ponad 1220 zł.

Ile więc mogą kosztować składkowe wakacje budżet? Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej, gdy z pomysłem urlopu od składek wyszła ówczesna opozycja taki wariant rozważano także w rządzie PiS. Wówczas szacowano, że to 1,6 mld zł za miesiąc, więc w maksymalnym wariancie koszt dla ZUS to 4,8 mld zł. I tyle musiałby zapewnić zakładowi dotacji szef resortu finansów.