Jesteśmy gotowi do realizacji świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnościami. Warto jednak pamiętać, że przed złożeniem wniosku do ZUS należy najpierw zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 r.

1 stycznia 2024 r. wchodzą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Za przyznanie i wypłatę świadczeń będzie odpowiadał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"Od 1 stycznia 2024 r. ZUS będzie obsługiwał świadczenie wspierające, kierowane do osób z niepełnosprawnością o największej potrzebie wsparcia w związku z trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu. Należy jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności trzeba zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa" - zaznaczyła prof. Uścińska.

Świadczenie wspierające. Dla kogo?

Uprawnione do świadczenia będą osoby pełnoletnie posiadające decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Decyzja musi ustalać procentowy poziom potrzeby wsparcia na poziomie 70–100 pkt.

Dla przykładu, osoby z 87–100 pkt mogą ubiegać się o świadczenie od 2024 r., osoby z 78–86 pkt – od 2025 r., zaś osoby z 70–77 pkt – od 2026 r. Świadczenie będzie wynosić 40–220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej (obecnie 1588,44 zł), czyli na początku 635–3495 zł, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia.

Świadczenie wspierające. Dochód, egzekucja i podatek

Świadczenie wspierające będzie przysługiwać bez względu na dochód uprawnionego, będzie zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie podlegało egzekucji. Można je pobierać łącznie z innymi świadczeniami.

Podmiotem właściwym do przyznania i wypłaty świadczenia wspierającego będzie ZUS, ale warunkiem przyznania go będzie uprzednie uzyskanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia wydanej przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.