Ubiegam się o rentę rodzinną po moim ojcu. Mam 28 lat, nie uczę się i nie pracuję, bo choruję, a moja choroba rozpoczęła się w trakcie studiów, miałem wówczas 23 lata. ZUS jednak stwierdził, że nie byłem wówczas niezdolny do pracy, mimo że z dokumentacji medycznej wyraźnie wynika, kiedy zacząłem chorować. Czy ZUS ma rację?

Przede wszystkim trzeba odwołać się do przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna), która ustanawia warunki uzyskania prawa do renty rodzinnej. Zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy emerytalnej do renty rodzinnej mogą być uprawnieni następujący członkowie rodziny:

  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
  • małżonek (wdowa i wdowiec),
  • rodzice.

Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione otrzymają rentę rodzinną, jeśli dodatkowo spełnią warunki określone w art. 68 ust. 1 ustawy emerytalnej. Zgodnie z nim renta rodzinna przysługuje im:

  • do ukończenia 16 lat,
  • do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w jednym z powyższych dwóch okresów.

Jak widać, renta rodzinna jest przewidziana nie tylko dla bardzo młodych osób na czas nauki, lecz także dla tych, którzy w tym czasie stali się niezdolni do pracy. W tym miejscu należy również odwołać się do definicji zawartych w art. 12 ust. 1 ustawy emerytalnej. I tak niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Przy czym całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy, a częściowo niezdolną do pracy – która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Celem przepisu jest zatem zapewnienie utrzymania osobom, które nie mogły wypracować żadnego stażu ubezpieczeniowego, uprawniającego do renty z tytułu niezdolności do pracy, bo stan taki powstał w trakcie nauki.

W opisywanej sytuacji pytanie brzmi, czy renta rodzinna należy się osobie, której choroba ujawniła się lub rozpoczęła w trakcie studiów, przy czym do stwierdzenia niezdolności do pracy doszło później.

WAŻNE Do otrzymania renty rodzinnej jest potrzebne stwierdzenie, że wnioskodawca stał się niezdolny do pracy do 16. roku życia, ewentualnie do 25. roku życia, gdy kontynuował naukę. Nie ma znaczenia data pierwszych objawów schorzenia powodujących niezdolność do pracy.

Z uzasadnienia do postanowienia Sądu Najwyższego z 4 lipca 2023 r., sygn. akt I USK 6/23, wynika, że odpowiedź na to pytanie jest przecząca. SN podkreślił, że dziecko może zwrócić się o ustalenie uprawnień do renty rodzinnej w każdym czasie; świadczenie to jest w zasadzie bezterminowe, ale uzależnione od istnienia określonego stanu zdrowia. W konsekwencji renta rodzinna może być przyznana okresowo, jak również ulec wstrzymaniu w przypadku ustąpienia całkowitej niezdolności do pracy. Przesłanką nabycia prawa do renty rodzinnej na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest sama choroba osoby ubiegającej się o rentę rodzinną (w tym choroba psychiczna) ani niepełnosprawność (nawet w stopniu znacznym, formalnie orzeczona przez organ stwierdzający niepełnosprawność), lecz całkowita niezdolność do pracy w rozumieniu art. 12 ust. 2 ustawy emerytalnej powstała w okresach uregulowanych w przepisach (wyrok SN z 24 listopada 2022 r., sygn. akt III USKP 168/21).

Osoba ubiegająca się o rentę powinna zatem skupić się przede wszystkim na udowodnieniu, że niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem studiów. Sam fakt, że choroba pojawiła się w tym czasie, nie przesądza, że wnioskodawca stał się od razu niezdolny do pracy w rozumieniu ustawy emerytalnej. ©℗