Prezydencki pomysł na emerytury dzieli ekspertów

autor: Bożena Wiktorowska21.03.2016, 07:29; Aktualizacja: 21.03.2016, 08:31
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: ShutterStock

Blisko trzygodzinna dyskusja związków zawodowych i pracodawców dotycząca prezydenckiego projektu ustawy obniżającego wiek emerytalny nie doprowadziła do wypracowania wspólnego stanowiska.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (43)

  • jul(2019-03-22 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    po kiego komentarz do głupoty 500+

    Odpowiedz
  • stary pracownik(2016-06-29 17:13) Zgłoś naruszenie 60

    PO przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury. Tyle lat pracy wystarczy. Uchwalić ustawę i się nie lenić ,nie czekać aż minie kadencja!

    Odpowiedz
  • Polka(2016-06-12 13:54) Zgłoś naruszenie 40

    Moze ten pan z Lewiatanu zamiast krytykować polskich pracownikow i kazać pracować do śmierci za 130 zł który ma 5 estetów siedząc moze popracuje na produkcj lub w sklepie. 7 dni w tygodniu i wtedy porozmawiamy o emeryturze. Proszę nie myślec tylko o sobie urzednicy

    Odpowiedz
  • spracowany 43 lata składkowe(2016-05-12 18:40) Zgłoś naruszenie 180

    Panie prezydencie jak najszybciej wysłać na emerytury tych co już przepracowali 40-lat składkowych bez względu na wiek. Inni mają przywileje i mogą wcześniej przechodzić na emerytury, a ci najbardziej spracowani ,którzy takim stażem pracy sobie zasłużyli nie mają żadnych praw. Jeżeli ktoś przepracuje 25-lat i osiągnie wiek 65-lat to się należy , ten co przepracował 40-lat musi tyrać dalej .To ma być sprawiedliwość ? Raczej pogarda i upokorzenie wieloletnich pracowników. Jeżeli teraz ustawa dla tych pracowników nie wejdzie w życie to znaczy że nie warto chodzić na wybory.

    Odpowiedz
  • munio(2016-04-13 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    Zroznicowany wiek emerytalny dyskryminuje obie płci Mężczyzni pracują az do śmierci a kobiety często sa wywalane mimo ze jeszcze chcą pracować Wiek emerytalny powinien być rowny dla obu płci

    Odpowiedz
  • bezrobotna(2016-04-02 19:16) Zgłoś naruszenie 10

    ja chcę pracować , ale nie ma pracy. Jak mam naskładać tych lat obowiązkowych do emerytury?

    Odpowiedz
  • Anna(2016-03-25 19:11) Zgłoś naruszenie 60

    Panie Prezydencie, Pani Premier miał był POWRÓT do poprzedniego wieku emerytalnego A NIE KONSULTACJE w sprawie wieku emerytalnego!!!!!! Z takimi obietnicami szliście do wyborów!!!!!! Zapewnialiście ludzi że wszystko macie gotowe, że można powrócić do poprzedniego wieku emerytalnego (damy radę). Obecne propozycje zgłaszane przez Mordasewicza, Solidarność, OPZZ spowodują jeszcze późniejsze nasze przechodzenie na emeryturę, dlaczego znowu majstrujecie przy emeryturach cywilów???? a zostawiacie przywileje mundurowych, sędziów, prokuratorów, rolników, górników, aktorów…….lista uprzywilejowanych jest bardzo długa. Mundurowy może przejść na emeryturę po 15 latach pracy tj. w WIEKU 34 lat!!!! Cywile na swoją emeryturę muszą pracować dłużej niż taki mundurowy żyje na świecie - nie możemy przejść na emeryturę po 34 latach pracy. Czekamy na realizację zobowiązań przedwyborczych. Nie wyobrażam sobie aby zobowiązania Prezydenta, Premiera nie zostały zrealizowane.

    Odpowiedz
  • 64latek(2016-03-24 19:50) Zgłoś naruszenie 90

    48 lat stażu pracy na produkcji .64 lata.Niech nikt mnie nie poucza że emerytura mi się nie należy.65 lat to wiek w jakim przejdę na emeryturę bo ten Rząd zobowiązał się razem z Prezydentem przywrócić poprzedni system emerytalny.

    Odpowiedz
  • 64latek(2016-03-23 21:48) Zgłoś naruszenie 110

    szlag mnie trafia gdy czytam co ten z lewiatana nam pracownikom z 48 letnim stażem proponuje.Za jaką karę ja mam pracować do 66 lat .

    Odpowiedz
  • emeryt(2016-03-22 12:58) Zgłoś naruszenie 21

    Barany związkowe znów mącą.Przepracowałem 47 lat i powiem wam jedno,związki zawodowe za bramy zakładu pracy,emerytury kiedy chcesz odejść odchodzisz ,ale żadnego przywileju i żadnej pomocy dla emeryta ,wszyscy odprowadzają składki i z tego jest wyliczana wysokość emerytury,żadnego oficjalnego dorabiania [dorabianie na czarno wysokie kary dla zatrudniającego]; Jeśli uważasz że masz dostateczną wysokość wypracowanej emerytury ,decyduj sam kiedy odejść na warunkach jw.

    Odpowiedz
  • biniu 12(2016-03-22 12:21) Zgłoś naruszenie 180

    jak emerytura to już nie praca! zdecyduj sam..Ci którzy nie odprowadzają składek na emerytury tj mundurowi - mają prawo tylko do emerytury minimalnej lub od zaraz zaczną odprowadzać składki tak jak pozostali obywatele kraju i wtedy emerytura im się zwiększy.

    Odpowiedz
  • xzy(2016-03-22 09:44) Zgłoś naruszenie 80

    Ukończyłem 65 lat po 48 latach pracy i roku bezrobotnego,otrzymuje połowe emerytury do ukończenia 66 roku życia.Kto mi zwróci drugą połowe emerytury?Dlaczego przedłużono rocznikom 1950 przejście skoro w roku w którym przedłużono wiek emerytalny rocznik ten był już w okresie ochronnym 4 lat?Dlaczego ówczesny Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionował praw nabytych?Dlaczego takiego TK dzisiaj niektórzy bronią choć działał wbrew prawu a na korzyść elit rządzących?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • KPINA(2016-03-22 07:35) Zgłoś naruszenie 240

    Ja pracuje od 15 roku życia .Dla niektórych to jest może, nie możliwe ,ale tak się zaczynało i to ciężko ,fizycznie w budowlance.Nosiło się cement po 50 kg.worek,a nie jak dziś po 20 kg.Potem aby utrzymać rodzinę w miesiącu trzeba było przepracować 280,,a nawet 300 godzin.To dla niektórych dziś to jest niemożliwe,a jednak tak było.Dziś mam 59 lat ,ponad 40 lat pracy ,płaconych składkach i kompletne zero.Za młody na emeryturę,za stary do pracy.Zasiłek śmieszny bezrobotnego się skończył i zostaje śmietnik .Czy o taka Polskę walczyliśmy w latach 1976,1980....Gdyby moje pokolenie wiedziało co ich czeka w wieku 55+ ,nie podniosło by ręki na komunę .Przepracowali tyle lat,wypracowali kapitał,a dziś ich pieniądze rozkradają pseudo emeryci po 15,20 latach pracy.Kpina Dzięki właśnie nam ,ci tacy ludzie są dziś u władzy.Teraz będą obradować do następnych wyborów i obiecywać cuda tuż przed wyborami.Na stawianie pomników,muzeów,komisje Smoleńskie,dla Rydzyka itd.itd.można wyliczać to są pieniądze ,a dla nas śmietnik.I najlepiej jak byśmy przenieśli się 2 m.pod ziemie ,naszym kapitałem ma się kto zaopiekować .AMEN

    Odpowiedz
  • kaka(2016-03-22 00:12) Zgłoś naruszenie 134

    A ja bym nie wiązał prawa do przejścia na emeryturę z wiekiem, tylko z kapitałem. Jeśli ktoś uzbierał kapitał w wysokości pozwalającej na uzyskanie emerytury wyższej niż minimalna to nie widzę powodów, dla których prawa do emerytury miałby zostać pozbawiony.

    Odpowiedz
  • R@R(2016-03-21 23:53) Zgłoś naruszenie 280

    Według Mordasiewicza pracować należy do ostatnich dni żywota, bez stawki minimalnej, i elastycznym systemie pracy. Słucham tego pana już od dawna w różnych audycjach i dochodzę do wniosku że powinien się leczyć. Albo powinno się go izolować od reszty społeczeństwa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pl(2016-03-21 21:39) Zgłoś naruszenie 232

    Mordol broni pracodawców a nie emerytów. Czas z tym skończyć. Ma być wybór a nie nakaz. Pani Beat do dzieła 60 lat dla kobiet i 65 lat dla m oraz drugi wariant 40 lat pracy bez względu na wiek.i tyle.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • eksperci tacy jak Mordasiewicz nie powinni........(2016-03-21 18:41) Zgłoś naruszenie 344

    uczestniczyć w poważnych dyskusjach,gdyż jest niepoważny i niewiarygodny.Przed miesiącem zgadzał sę na emerytury po 42 latach pracy po ukończeniu szkoły,dziś opowiada baśnie i waśnie kiedy jego nienawiść do ludzi długopłacących składki na jego utrzymanie dozgonne zgaśnie????a on biedaczysko żywot wieczny na koszt podatnika do 100 lat????Przeżyłem wszystkie opcje syjonizmu w Polsce,dalej nie wytrzymam i wszystko mi jedno kto pierwszy podejdzie pod rękę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Luksusowy żebrak(2016-03-21 17:28) Zgłoś naruszenie 222

    " że prawo przechodzenia na emeryturę powinni mieć wszyscy ubezpieczeni bez względu na płeć dopiero po ukończeniu 66. roku życia. " Cóż z tego skoro obecni posłowie,ministrowie-ba nawet premier,prezydent głoszą śmiało tezy podważając porządek prawny,że prawa nabyte emerytalne nie są dane raz na zawsze i w/g zasad przed laty spisanych.Burzą więc poczucie bezpieczeństwa i zawłaszczają swoim widzi mi się prawa nabyte oraz przepisy Konstytucji.Zawsze znajdzie się jakaś łajza w rządzie dla której nie ma żadnej świętości.Nie wierzę im więc tak samo jak nie wierzę psu który śpi i Cyganom.Dowodem na to są ostatnie wybory i to co głosili w kampanii a to co wyczyniają z Polską i społeczeństwem po wyborach.Pokładam jednak nadzieję,że społeczeństwo się zreflektuje i szybko ich pożegna.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jk(2016-03-21 17:04) Zgłoś naruszenie 382

    Manipulowanie wiekiem emerytalnym tak jak to zrobilo PO a teraz prezydent albo PIS na jedno wychodzi bez gruntownej reformy prowadzi tylko do balaganu. Po pierwsze zanim sie zacznie reformowac system nalezy zlikwidowac wszystkie przywileje , wszytkich wlaczyc do zusu, zlikwidowac calkowicie drugi filar i na koniec przeprowadzic audyt w zusie tak aby obnizyc koszty jego dzialalnosci do niezbednego minimum. Nastepnie nalezy ustalic rozsadny pròg wiekowy do przejscia na emeryture na podstawie realnej sredniej smiertelnosci kobiet i mezczyzn w kraju. Mozliwosc przejscia na emeryture powinno byc prawem a nie obowiazkiem, kto moze, chce , ma prace, jest zdrowy moze pracowac. nie chce sie dluzej rozpisywac, czegos takie sie nie dokona bo sily polityczne sa merytorycznie nieprzygotowane . dominuje populizm i glupota

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • czytelnik(2016-03-21 15:53) Zgłoś naruszenie 562

    Wchodząc na rynek pracy, państwo mnie zapewniało, że przejdę na emeryturę w wieku 65 lat. Wprowadzając OFE, Państwo mnie zapewniało, że będę miała emeryturę jaką sobie wypracuję. Teraz okazuje się, że mnie prawa nabyte nie obowiązują. Natomiast dziwnym trafem, prawa nabyte mają ci, którzy do tych praw nijak nie chcą się dołożyć.Okazuje się, że tylko przywileje mają status praw nabytych.

    Odpowiedz