statystyki

Jak data rozwiązania stosunku pracy wpływa na wypłatę emerytury

autor: Marek Opolski29.01.2016, 17:00
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

W związku z tym, że stosunek pracy został rozwiązany ostatniego dnia grudnia 2015 r. ZUS prawidłowo podjął wypłatę zawieszonej emerytury od 1 stycznia 2016 r.źródło: ShutterStock

Jak data rozwiązania stosunku pracy wpływa na wypłatę emerytury? Osoba zatrudniona przed przejściem na emeryturę, której ZUS zawiesił prawo do tego świadczenia z powodu kontynuowania stosunku pracy, w celu podjęcia jego wypłaty musi zgłosić do organu rentowego wniosek w tej sprawie wraz z dokumentem potwierdzającym rozwiązanie stosunku pracy.

Jestem uprawniona do emerytury od 1 marca 2015 r. Na początku kwietnia 2015 r. ZUS zawiesił mi prawo do tego świadczenia w związku z kontynuowaniem zatrudnienia. Stosunek pracy rozwiązałam 31 grudnia 2015 r. i jeszcze tego samego dnia wystąpiłam z wnioskiem o podjęcie wypłaty emerytury, dołączając również świadectwo pracy. ZUS podjął wypłatę świadczenia od 1 stycznia 2016 r. Czy postąpił prawidłowo, skoro wszystkie dokumenty dostarczyłam jeszcze w grudniu 2015 r.?

W związku z tym, że stosunek pracy został rozwiązany ostatniego dnia grudnia 2015 r. ZUS prawidłowo podjął wypłatę zawieszonej emerytury od 1 stycznia 2016 r.

Osoba zatrudniona przed przejściem na emeryturę, której ZUS zawiesił prawo do tego świadczenia z powodu kontynuowania stosunku pracy, w celu podjęcia jego wypłaty musi zgłosić do organu rentowego wniosek w tej sprawie wraz z dokumentem potwierdzającym rozwiązanie stosunku pracy. ZUS rozpocznie wówczas wypłaty od miesiąca zgłoszenia wniosku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stosunek pracy został rozwiązany w ostatnim dniu danego miesiąca. Wówczas w razie zgłoszenia wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia jeszcze w tym samym miesiącu ZUS wypłaca je dopiero od następnego miesiąca.

Gdyby zainteresowana zwolniła się z pracy przynajmniej jeden dzień wcześniej i od razu zgłosiła wniosek o podjęcie wypłaty emerytury wraz z dokumentem potwierdzającym ustanie zatrudnienia, ZUS wypłaciłby świadczenie również za grudzień 2015 r.

Podstawa prawna

Art. 103a i art. 135 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.).

Od kilku lat jestem na rencie i prowadzę firmę. Od 1 stycznia 2015 r. pracuję dodatkowo na umowie o pracę z wynagrodzeniem 3000 zł brutto. Składki muszę opłacać tylko z tytułu stosunku pracy. Czy mimo to dla celów rozliczenia z ZUS powinienem wykazać przychód osiągnięty w ubiegłym roku z obydwu źródeł?


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • kp(2016-01-29 23:20) Zgłoś naruszenie 154

  i to jest draństwo,następny absurd.Gdyby zwolniła się np.29 grudnia to dostałaby emeryturę za cały grudzień

  Odpowiedz
 • Teresa(2018-02-04 15:05) Zgłoś naruszenie 810

  Rozwiązalem stosunek pracy z dniem 26.08.2012 i nie dostalem emerytury za sierpień tylko zaw cztery dni sierpnia i cslar za wrzesien czyw to prawidlowo bo podobno nie czy ktoś moze mi pomoc i dac konkretną odpowiedzt

  Odpowiedz
 • emerytka(2017-09-28 08:22) Zgłoś naruszenie 52

  W zapisie ustawy o emeryturach wyraźnie pisze, że emerytura przysługuje od m-ca , w którym złożono świadectwo pracy o rozwiązaniu stosunku pracy. Więc 31 grudzień też jest dniem miesiąca grudnia i od grudnia należy wypłacić emeryturę. Dlaczego ZUS nalicza w tym przypadku emeryturę od stycznia??? Uważam, że jest to bezprawie ZUS!

  Odpowiedz
 • zibi(2019-01-15 20:39) Zgłoś naruszenie 02

  Na szczęście pracuję za granicą, na trzy lata (tyle zostało mi do emerytury) już wiem ile będę mniej więcej dostawał, żona odchodząc w polsce na emeryturę do końca nie wiedziała ile i za ile, mafia zus rządzi i tyle

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane