Coraz szybciej popularyzuje się na rynku B2B trend pogłębionej analizy potencjalnych partnerów biznesowych – przedsiębiorstwa coraz częściej preferują współpracę z firmami, które działają w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Z jednej strony są ku temu nakłaniane poprzez trendy rynkowe, w tym regulacje prawne, z drugiej widzą korzyść biznesową, bo stwarza to perspektywy rozwoju opartego na fundamentach powszechnego konsensusu społecznego i to w wymiarze międzynarodowym. Jednym z najnowszych kierunków jest analiza potrzeb i dobrostanu pracownika. Dlatego, zagadnienie zdrowia pracowników zajmowało uczestników konferencji „PZU Życie - więcej niż ubezpieczenia” zorganizowanej przez największego polskiego ubezpieczyciela życiowego.

- Filarami zdrowia psychicznego według WHO są: dobra kondycja zdrowotna, poczucie komfortu psychicznego oraz utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych. W ciągu życia spędzamy średnio 90 tysięcy godzin w pracy. Dlatego od kilkunastu lat popularyzuję koncepcję miejsca pracy promującego zdrowie (healthy workplace). Rola firm jest w tym zakresie ogromna. Promowanie właściwych nawyków jest dziś powinnością każdego odpowiedzialnego pracodawcy i lidera. Dobrostan pracowników to dobrobyt w organizacji. Zachęcanie pracowników do aktywności fizycznej, dbania o zbilansowaną dietę czy zdrowy sen to ważna część kreowania świadomej kultury firmy opartej na humanocentrycznym przywództwie. Spotykam się często z prezesami innych firm, wymieniając się wiedzą na ten temat. Jako pracodawcy razem mamy duży wpływ na promowanie świadomych postaw prozdrowotnych , a w rezultacie na efektywność w naszych firmach - mniej absencji, większy poziom satysfakcji, mniejszy poziom stresu, większe przywiązanie do miejsca pracy, które dba o swoich pracowników.

PZU Życie dzieli się najlepszymi praktykami w tym zakresie ze swoimi klientami i oferuje rozwiązania, z których mogą skorzystać inni, w swoich firmach. Jako ubezpieczyciel tworzymy nową jakość współpracy wchodząc w rolę partnera. Pomagamy stworzyć ekosystem zdrowia związany z profilaktyką, który ma utrzymać dobrostan psychiczny oraz fizyczny pracowników. Chcemy dać klientowi korporacyjnemu to, czego istotnie potrzebuje w budowaniu relacji z pracownikiem. Obecnie, dobrostan psychiczny pracowników i ich zdrowie fizyczne są niemniej ważne niż pozostałe elementy polityki personalnej. – zwraca uwagę prezes PZU Życie, Aleksandra Agatowska.

Pracodawcy, którzy inwestują w programy promujące zdrowy styl życia, edukację zdrowotną i tworzenie przyjaznego środowiska pracy, budują fundamenty do osiągnięcia sukcesu na wielu poziomach. Tego zdania jest Jan Zając - założyciel i właściciel aptek Ziko Apteka - Firma powinna przypominać w działaniu zgraną drużynę: „Misją Ziko Apteka jest przede wszystkim troska o Pacjenta, ale tę misję mogą realizować tylko zdrowi i usatysfakcjonowani ze swojej pracy pracownicy. W biznesie wykwalifikowani i zaangażowani pracownicy byli i są na wagę złota, ale ich wymagania wobec pracodawców zmieniają się na przestrzeni lat. Zupełnie inne oczekiwania miało pokolenie „baby boomers”, niż pokolenie „y” czy „z”. Dzisiaj prowadząc biznes musimy podążać za tymi zmianami, pamiętać, nie tylko o dobrym wynagrodzeniu czy benefitach, ale też o tym by organizować pracę bez nadgodzin, z możliwością pracy zdalnej, elastycznie, czyli tak, by pracownik miał przestrzeń na realizację swoich pasji czy zainteresowań. Nowe pokolenia sprawiają, że firmy muszą się rozwijać nie tylko biznesowo, ale również organizacyjnie, w obszarach kadrowych.

Tym bardziej, że zaniedbania w tej kwestii mogą spowodować wiele problemów, których można byłoby uniknąć twierdzi profesor nauk ekonomicznych, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Piotr Jedynak – Musimy sobie zdać sprawę, że szmat życia spędzamy w pracy. Dlatego tak ważna jest dziś rola pracodawców, którzy muszą wiedzieć, że wydłużony czas pracy lub jej złe warunki mają negatywny wpływ na pracowników, którzy mogą mieć w wyniku tego skłonności do nałogów, prowadzić niezdrowy styl życia, lub stosować niezdrową dietę. Co w przyszłości może skutkować poważnymi chorobami.

Raporty publikowane przez ZUS, PZU („Raport o zdrowiu Polaków. Diagnoza po pandemii COVID-19”), czy operatorów opieki medycznej potwierdzają – pracownicy zgłaszają coraz częściej problemy wynikające ze zmęczenia, przeciążenia psychicznego, wypalenia zawodowego, a to przekłada się na spadające zaangażowanie. Dlatego nie dziwi, że aż 43% liderów twierdzi, że budowanie relacji jest największym wyzwaniem w pracy zdalnej i hybrydowej (Microsoft Work Trend Index 2022: Trendy, nastroje i relacje w różnych modelach pracy), a dobrostan psychiczny i osamotnienie jest wymieniane wśród najsilniejszych trendów-wyzwań 2023 roku (Mapa Trendów 2023, Infuture.Institute). Potwierdzają to badania, którymi dysponuje PZU, wg. których 39% pracowników deklaruje, że w swoim miejscu pracy zetknęło się z chorobą przewlekłą (nowotwór, zawał serca, udar, cukrzyca).

Przykładów działań w PZU wpływających na dobrostan pracownika jest wiele. Wśród nich jest ciągłe doskonalenie nowego modelu pracy, czy też tworzenie środowiska, które inspiruje i sprzyja rozwojowi. PZU kładzie szczególny nacisk na system podnoszenia kompetencji, zapewniając pracownikom udział w licznych szkoleniach i webinarach dotyczących zdrowia fizycznego i psychicznego. Standardem jest rozbudowana, nowoczesna opieka medyczna i psychologiczna dla pracowników i ich rodzin. Efekty tych działań są monitorowane, a wnioski traktowane, jako informacje zarządcze, które są wykorzystywane w realizacji strategii pozwalającej zadbać o life balance pracownika.

PZU Życie wykorzystuje także innowacje, jak np. udostępniona pracownikom bezpłatnie aplikacja SKIN VISION, która w zaledwie kilkadziesiąt sekund wykonuje ocenę ryzyka pod kątem występowania nowotworu skóry. Aplikacja w wielu przypadkach wykryła nowotwory, które zostały potwierdzone klinicznie. Rozwiązanie jest również udostępniane klientom firmy.

Podczas konferencji, w ważnych tematach zdrowotnych wypowiedzieli się również wybitni specjaliści, eksperci oraz znani sportowcy. Również zdaniem naukowców równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym ma ogromny wpływ na nasze zdrowie:

„Duża liczba godzin pracy, za mało snu, zła dieta i nieregularnie spożywane posiłki, jak również mała aktywność fizyczna mogą prowadzić u pracowników do rozwoju nadciśnienia tętniczego, które nie leczone może skutkować chorobami układu krążenia, w tym zawałem serca lub udarem mózgu, chorobami nerek czy oczu. Według prognoz, już wkrótce ten problem może dotyczyć nawet 16 mln dorosłych Polaków. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, do której powinni namawiać także pracodawcy.” - twierdzi profesor Dariusz A. Kosior z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego CMKP.”

Iga Świątek, najlepsza polska tenisistka w historii, która była jedną z gwiazd konferencji PZU Życie emanowała spokojem i dobrą energią: „Od dziecka miałam dryg do sportu i sporo energii, którą musiałam jakoś spożytkować. Myślę, że mój tata, który też był sportowcem przekazał mi dobre geny” - śmiała się, dodając, że aby opanować swój temperament musiała nauczyć się także dyscypliny, pokory i ciężkiej pracy. Przyznała, że to rodzina i bliskie otoczenie dają jej największe wsparcie. Najpierw jej ojciec, pokazując, że warto pracować na korzyści, których jeszcze może nie widzimy, ale które nadejdą w przyszłości. Dziś to jej zespół, z którym podróżuje po całym świecie, spędza najwięcej czasu, i który najlepiej rozumie, z jaką presją mierzy się każdego dnia. - W coraz szybciej pędzącym świecie, „szukaniu perfekcji”, chcemy być docenieni, żeby zyskać radość i siłę, ale chcemy też znaleźć równowagę i odpoczynek. – przyznała Iga Światek, odpowiadając na pytanie, jak sobie radzi w trudnych momentach.

Podobnie na temat wsparcia ze strony najbliższych wypowiadała się Agnieszka Radwańska, znana polska tenisistka - Dużą rolę w życiu młodych sportowców odgrywają rodzice i tak było w moim przypadku, gdzie tata zawsze musiał mnie i siostrę zawieźć na trening, przywieźć, dopilnować czy jest hala, czy jest sprzęt i odpowiednie warunki do tego, byśmy mogły spokojnie grać w tenisa – mówiła. - Chciałam wygrać mały turniej, by dostać w nagrodę słuchawki lub puszkę nowych piłek -dodała, wskazując że na początku przygody ze sportem jej cele były bardzo małe.

Sport od początku był także ważny dla Marcina Oleksego, który chcąc utrzymać rodzinę musiał przerwać piłkarską karierę i zaczął pracować na budowie. Później jego życie zmienił wypadek.

- Po wypadku sił dodawała mi moja partnerka, która cały czas była ze mną w szpitalu oraz mój syn, który wkrótce pojawił się na świecie. Dlatego wiedziałem, że mimo utraty nogi nie mogę się poddać. Zacząłem grać w AMP Futbol, który szybko stał się moją pasją, sposobem na rehabilitacje nie tylko ciała, ale i głowy.- Dzięki stawianym przez siebie celom ambasador Dobrej Drużyny PZU został zdobywcą nagrody w plebiscycie FIFA na najpiękniejszą bramkę roku.

- Znaleźć się na tak pięknej gali i odbierać statuetkę na oczach Messiego, Benzemy, czy Mbappe było spełnieniem najskrytszych marzeń. Cieszę się, że pokazałem, że sport osób z niepełnosprawnościami również jest piękny, widowiskowy i powinien być doceniany - dodał zawodnik reprezentacji Amp Futbolu, wspieranej przez PZU.

PZU docenia sportowców i pomaga nie tylko w rozwoju gwiazdom, ale także dzieciom. Z tą myślą powstał projekt Dobra Drużyna PZU, w którym ubezpieczyciel, wsparł finansowo ponad 70 000 dzieci i młodzieży zrzeszonych w różnych klubach oraz organizacjach sportowych.

- Zdrowa młodzież i dzieci tworzą zdrowe społeczeństwo. Zdrowe społeczeństwo to korzyści dla wszystkich, również gospodarki kraju, ale przede wszystkim dla każdej rodziny i każdego z nas. W tym celu powstał finansowany m.in. ze środków funduszu prewencyjnego PZU Życie program Dobra Drużyna PZU. Efekty jego widzimy już dziś, a z pewnością będą procentować również w przyszłości. – mówi Aleksandra Agatowska, prezes PZU Życie.

Kapitanem Dobrej Drużyny PZU jest Iga Świątek: - Bardzo lubię ten projekt, bo wiem, że pomaga on w kształtowaniu zdrowych nawyków u najmłodszych. Każda aktywność fizyczna procentuje, ale niestety nie wszyscy mają równy dostęp do stadionów, boisk czy sal sportowych. Dlatego cieszę się, że firma PZU z którą współpracuję chce te szanse wyrównać. Tak, by młodzi sportowcy z mniejszych klubów i miejscowości, mieli pieniądze na ubrania, sprzęt, treningi czy wyjazdy na zawody. A dzieci mogą być pewne, że zawsze będę im mocno kibicować! Być może one także, tak jak Iga Świątek zajdą na sportowy szczyt, a PZU Życie – jako mecenas sportu – chce je w tym wspierać.

Budowanie świadomości zdrowotnej w odniesieniu do zasad ESG staje się nie tylko odpowiedzialnym działaniem, ale także strategicznym elementem dla firm. Pracodawcy, którzy angażują się w promowanie zdrowia i dobrostanu pracowników, tworzą pozytywny i efektywny ekosystem pracy, który zarówno firma jak i jej pracownicy mogą odnosić sukcesy.

- W PZU Życie chcemy nie tylko dostarczać najlepsze produkty, ale również tworzyć nową jakość miejsc pracy wspólnie z naszymi klientami, będąc dla nich merytorycznym partnerem. Jako największy ubezpieczyciel życiowy w Polsce mamy możliwości promowania zdrowia i postaw prozdrowotnych wśród pracowników na wyjątkowo dużą skalę, i kształtując tym samym standardy w tym kierunku. Wśród klientów PZU Życie są największe firmy, reprezentujące najważniejsze branże, będące jednocześnie największymi pracodawcami w Polsce. Wspólnie podejmowane działania mają ogromny potencjał i są niezwykle efektywne - mówi prezes PZU Życie Aleksandra Agatowska.

Wspieranie zdrowia w miejscu pracy ma także pozytywny wpływ na wizerunek firmy i atrakcyjność jako pracodawcy. Pracownicy coraz bardziej doceniają organizacje, które troszczą się o ich zdrowie i dobrostan, co może przyczynić się do zwiększenia retencji pracowników i przyciągania nowych utalentowanych kandydatów.