Emerytalne kłamstwo. Polacy będą żyli dłużej, ale nie będą w stanie pracować

autor: Karolina Nowakowska13.09.2015, 08:15; Aktualizacja: 13.09.2015, 11:59
Problem nadmiernej eksploatacji pracowników jest powodem nadmiernej absencji chorobowej i zmniejszenia wydajności pracy.

Problem nadmiernej eksploatacji pracowników jest powodem nadmiernej absencji chorobowej i zmniejszenia wydajności pracy.

Jednym z argumentów za podniesieniem wieku emerytalnego był ten, że dłuższa praca pozwoli zgromadzić więcej kapitału i ochroni przyszłych emerytów przed ubóstwem. I choć faktycznie żyjemy coraz dłużej, nie oznacza to, że starsi Polacy będą w stanie pracować efektywnie do wyznaczonego wieku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (39)

  • XXYYZZ(2015-09-13 11:15) Zgłoś naruszenie 30

    Aż powtórzę za Autorką!!!

    - Znamienne jest, że w krajach Zachodu pracownicy chcą jak najdłużej pracować, bo czują się wtedy potrzebni. W wielu krajach pokutuje takie przeświadczenie, że praca po prostu jest fajna. Tymczasem w Polsce jednak częściej myśli się o jak najszybszym zakończeniu kariery zawodowej. I to myślenie powinno ulec zmianie – dodaje prof. Retowski.

    ...i pozostawię bez komentarza!

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2015-09-13 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    Jednak nie mogę opanować złości na "ekspertów" którzy fałszują rzeczywistość i malują ją jak chcieliby, żeby wyglądała! Z MONEY.PL:
    [ ... ] Kazimierz Sedlak, Sedlak & Sedlak: Z punktu widzenia polskich przepisów nie ma możliwości aby ktokolwiek zarabiał 5 zł za godzinę. Dla mnie jest to bardziej fakt medialny niż rzeczywistość rynkowa. Chyba nikt nie ma takiej sumy, na jakiejkolwiek umowie o pracę.

    Są jeszcze umowy śmieciowe.

    Jeśli popatrzymy na te umowy rzetelnie i uczciwie, to jest ich bardzo mało. W większości to nie są "śmieciówki". Bardzo dużo osób, takich jak graficy, projektanci, tłumacze, kierowcy, woli pracować na kontrakt i to jest ich decyzja, a nie konieczność życiowa. Niedawno prof. Janusz Czapiński policzył w "Diagnozie społecznej”, że na tego typu umowach jest zdecydowanie mniej osób niż podają to media. [ ... ]

    Mój kolega mówił: są fakty prawdziwe i fakty fałszywe! A tzw. eksperci badają inną rzeczywistość, niż ta, w której żyjemy!!!

    Odpowiedz
  • Jajo.(2015-09-13 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Stabilny rynek pracy to jest fikcja , niema zakładów pracy gdzie by ludzie mogli pracować w warunkach stabilnych do emerytury , tak jak to było za PRL-u ,ale zachciało się Balcerowiczowi robić reformy i uwłaszczenia i różne pozostałe głupoty. Żeby ludzie mogli pracować to nie pomorze zwiększenie ilości dzieci , bo gdzie te dzieci pójdą do pracy jak zlikwidowali polski przemysł i zakłady pracy No Gdzie!!! Już dla tych ludzi nie ma pracy w tym młodych ,a o ludziach 50 i 50+ to trzeba zapomnieć nie znajdują zatrudnienia nigdzie , a tu trzeba pracować do 67roku życia tylko w jakich zakładach i gdzie jak wszystko jest w obcych rekach.Całe te reformy to jest jedna wielka dziura i trzeba łatać tą dziurę tylko niema czym , bo Unijne pieniądze idą na głupoty i zatrudnianie setki urzędników darmo zajadów. Zlikwidowano zawodówki i warsztaty przy tych zawodówkach , pieniądze poszły na utrzymywanie Episkopatu i księży katolickich w Polsce , następni darmozjady . I teraz nie ma mądrego co by ten problem rozwiązał , a tu za chwilę przyjdą do Polski uciekinierzy i uchodźcy i tym lenią też trzeba będzie pomóc . Za chwilę wybory w Polsce i następny cyrk , kto możne to obiecuje najwięcej , tuż za granicą zbliżają się uchodźcy i emigranci i im też trzeba pomóc jakie wyjście widzą Ci nasi'' eksperci ekonomiczni'' , normalnie leżymy i robimy pod siebie , bo nie będzie mądrego żeby Polskę wyprowadzić z tej zapaści , to co drukują i publikują w prasie , mówią w radiu i telewizji to że nasze PKB rośnie to jest wszystko ściema i jedna wielka lipa i jutro obudzimy się z ręką w nocniku bo Unia przestanie nam pomagać , będzie po herbacie i po zamiatane ostatni światło gasi i na emigrację , tylko gdzie i dokąd ?

    Odpowiedz
  • jk(2015-09-13 14:37) Zgłoś naruszenie 00

    Artykul porusza tylko niektòre zagadnienia na granicy rynku pracy i systemu emerytalnego, problemy natury spolecznej z nimi powiazane nawarstwiaja sie z czasem, dlug publiczny ktòry obecnie zostal zakumulowany i ciagle rosnie jest w glòwnej mierze pochodna istniejacej, nierozwiazanej sytuacji w tym zakresie. Polski system emerytalny jak i rynek pracy wymaga natychmiastowej reformy organicznej, minelo ponad 25 lat po transformacji a my ciagle w tym zakresie opieramy sie na zasadach wzietych z PRL-u. Po pierwsze tak system emerytalny jak i pracowniczy przede wszystkim w budzetòwce ale i nie tylko jest oparty na przywilejach. Skala tego zjawiska jest ogromna. Utrzymywanie sil porzadkowych i obronnych ròznej natury liczbowo w obecnym zakresie jest ponad mozliwosci panstwa, do tego dodajmy ciagle rosnaca administracje, polityke na ròznych szczeblach, kler no a przy tym ròznego typu firmy panstwowe gdzie wiele stanowisk jest fikcyjnych , zwiazki zawodowe utrzymywane przez panstwo a do tego nalezy dodac rolnictwo. Mamy do czynienia z okolo 1,5-2 milionòw ludzi ktòra zyje na konto pozostalych . Trzeba tu powiedziec, ze wiekszosc tych ludzi ma dobre uposazenia i emerytury w stosunku do pracownikòw firm prywatnych. Po drugie jak jest zaznaczone w artykule w Polsce mezczyzni srednio dociagaja do 72 lat a kobiety do 80, przed 67 rokiem zycia oko 50% mezczyzn umiera z powodu choròb albo wypadkòw, kobiety srednio zyja okolo 5 lat dluzej. Ten caly nieuczciwy bajzel z jednej strony utrzymuje podzial spoleczenstwa na tych przy korycie i pozostalych ktòrzy ich utrzymuja a z drugiej strony powiekszja ciagle dlug publiczny. O tym wszyscy wiedza tylko kto dokona reformy, na pewno nie partie polityczne ktòre wlasnie walcza o utrzymaanie przywilejòw.

    Odpowiedz
  • korina(2015-09-13 15:43) Zgłoś naruszenie 00

    Tzw. reforma systemu emerytalnego, to jedno wielkie bezprawie. podobno prawo nie działa wstecz. A w wypadku tej reformy tak się stało. Reforma powinna zacząć się od ludzi wkraczających na rynek pracy, a tu ludzie, którzy poszli do danego zawodu na określonych warunkach, nagle dowiedzieli się, że będą mieć przedłużony wiek emerytalny. To jest nieuczciwe. Nie porównujcie również ludzi starszych w Polsce i na Zachodzie. Tam warunki życie, szacunek w pracy dla pracownika jest inny, a tu jak nie masz pieniędzy, albo znajomości, to jesteś nikim. Można cię zgnoić, zwolnić, sponiewierać, a na twoje miejsce wsadzić swojego, który dał w łapę, albo po znajomości. Tu pracownik starszy nie czuje się bezpiecznie w pracy, cały czas jest strach przed zwolnieniem. Dlatego człowiek powinien mieć prawo odejść na wcześniejszą emeryturę, tak jak
    wcześniej było, zwł., jeśli jest zagrożony zwolnieniem. Natomiast jeśli ktoś chce, ma pracę, ma dobrą pozycję, czuje się na siłach niechby pracował dokąd chce.

    Odpowiedz
  • brak słów(2015-09-13 18:51) Zgłoś naruszenie 00

    Po 35 latach pracy - 913 zł emerytury to zbrodnia. A do pracy nikt 60 cioletniej kobiety nie chce. Dzis Kopaczowa
    mówi o dobrobycie - że kiedyś będzie. Kpiny z ludzi sobie robi.

    Odpowiedz
  • złodziejskie rządy Tuska doprowadziły polskich....(2015-09-13 21:24) Zgłoś naruszenie 00

    przedemerytów na śmietniki za 45 lat stażu pracy.W tym kraju to rządy PO+PSL na ludzi sraju,to ludzie z kraju uciekaju.A teraz do rzeczy precz z takimi rządami a w Polsce może będzie lepiej.Dajmy władzę ludziom którym nie dano szans na sprawdzenie się i jeszcze im utrudniano gabinetem cieniasów czyt.cieni,gdzie też była p.Kopacz i reszta PO.Naró mówi wam dość a wy bezczelnie POdpisów PO mieście szukacie cieniasy???//

    Odpowiedz
  • do brak słów(2015-09-13 21:40) Zgłoś naruszenie 00

    Zbrodnią są niskie wynagrodzenia i niskie składki emerytalne. Podziękuj pracodawcy i partiom, które ich głaskają po tyłkach dla uzyskania głosów wyborczych. A 35 lat to niestety za mało na wyższą emeryturę.

    Odpowiedz
  • ali(2015-09-13 21:46) Zgłoś naruszenie 60

    u nas mnóstwo emerytów pracuje za biurkiem w różnych sektorach administracji, służbie zdrowia szkolnictwie, mundurówki, rolnicy którzy na hektarach są do śmierci, w szkole którą znam jest tam zatrudnionych 10 emerytów na 50 pracowników czy to normalne, cv młodych lądują w koszu a starzy dostają prace po znajomości, a emerytura nauczyciela jest znacznie wyższa od placy pracownika niepedagogicznego , powinna być jedna zasada albo emerytura, renta albo praca u kogoś na etacie, chca pracować niech zakladAJĄ SWOJE FIRMY, ONI POTRAFIA TYLKO OKUPOWAĆ CIEPŁE POSADKI, jedyna szansa na zwolnienie miejsc pracy w firmie o której mówię to jest ich śmierć, tak wygląda to w realu, 15 lat temu ja pracowałam na pół etatu po stażu, to w ramach kryzysu mnie zwolnili a dwóch starych dziadów zostawili bo oni mieli kredyty na dom, drugi nawiasem mówiąc dla córki, gdzie jaj mam mieszkać było nieistotne. Nic się nie zmienia...

    Odpowiedz
  • realnie na ludzi(2015-09-14 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    Po pierwsze nie wszyscy żyja dłużej,wiele osób niestety nie doczekało emerytury wystarczy przejść się po cmentarzach albo po szpitalach.Człowiek po 40 i więcej latach pracy jest styrany życiem.Kazać mu pracowac wydajnie dłużej to kazać mu przechodzić męki.60 letnia kobieta i 65 letni mężczyzna mający 40-48 lat pracy nie powinien być wogóle do niej dopuszczony.Nie jest wydajny bo bola nogi,bo boli kręgosłup,bo serce ledwo pika.Bierze leki niektóry ledwo sie rusza i takim ludziom kazać pracować po 8-10 godzin dziennie to zabójstwo.Co innego pracowac jako minister który ma od czarnej roboty ludzi a co innego kierowca za kólkiem przez 45 lat.Politycy skazali tych ludzi na gehennę bo to,że niektórzy żyja dłużej a nie wiadomo ile dzisiejsi 60 latkowie jeszcze pozyja to przestpstwo.Musi byc furtka dla tych którzy już nie moga pracowac i 40 lat stażu pracy w zupełności wystarczy.Nie można wszystkim kazać pracowac jednakowo,bo nie wszystkie organizmy to przeżyją.

    Odpowiedz
  • gilotyna(2015-09-14 07:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ja bym kazała ministrom zrobic ankiete we wszystkich zakładach,firmach,spółkach dotyczącą zatrudnienia osób po 60- tym roku zycia.wówczas może by w końcu otworzyli swoje oczęta na ten problem i o przedłużaniu lat pracy nawet nie chcieliby słyszeć.Oni doskonale wiedzą,że pracodawcy nie zatrudnia na pełny etat człowieka w tym wieku,a ci co jeszcze tą prace maja sa szykanowani do tego żeby sie ich pozbyć.Osoby w tym wieku nie sa w stanie codziennie wstawać o świcie i zaiwaniac do roboty.Jest im ciężko ze względu na choroby,zmęczenie organizmu,strachu przed utratą bo szefowie znęcaja sie nad takimi osobami.Już powinno być dawno wprowadzona ustawa emerytalna która pozwoli na przejście na emeryturę po 40 latach pracy.Błędem ogromnym było zmuszenie wszystkich do dłuższej pracy bo nie wszyscy moga pracować i nie wszyscy maja gdzie pracvować.Zrobiono niewybaczalny błąd wsypując ludzi krótko przed emeryturą do jednego worka z młodymi szukającymi dopiero pracy.To musi sie zmienić natychmiast.

    Odpowiedz
  • ewa(2015-09-14 08:02) Zgłoś naruszenie 00

    Jak najprędzej należy bezzwłocznie obniżyć wiek emerytalny nawet do lat 63, tak jaki maja Niemcy, bo ogromna liczba ludzi zwłaszcza mężczyzn nie dożywa wieku emerytalnego !!! Jedynym sposobem w Polsce jest obecne odsuniecie do wladzy partii PO z PSL które podwyższyły wiek emerytalny , a głosowanie na te partie które zobowiążą sie w swoim programie do obniżenia wieku emerytalnego do 63 roku zycia dla obu płci

    Odpowiedz
  • eutanazja(2015-09-14 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Uczeni nasi politycy mówia,że człowiek może pracowac do 67 roku zycia,tylko nie biora pod uwage,że nie na pełny etat i nie codziennie.Moga po kilka godzin dziennie lub tygodniowo,bo tak im organizm dyktuje.W Niemczech np.w latach 80-tych ludzie nie musieli wystawac w kolejkach całymi dniami za kawałkiem ochłapu,nie mieli reglamentowanych kartek na zywność,żyli sobie w luksusie,nie martwili sie co dac dziecku do jedzenia,tam było wszystko,dzisiaj ich emeryci jeżdżą po całym świecie jako turyści bo ich na to stać,bo tak im państwo zorganizowało starość.Co nam zorganizowało?: przedłużenie wieku emerytalnego,marne emerytury,brak ochrony zdrowotnej,prywatne domy starców gdzie sie nad nimi znęcaja za ich pieniądze,drogie życie,wysokie rachunki,brak mieszkań dla młodych,brak pracy dla młodych,baty na starych zrytych ludzi!!!

    Odpowiedz
  • Andrzej Gmsaxz(2015-09-14 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    debilny temat wynikający tylko z działań państwa okradającego ludzi z ich składek emerytalnych. Jak chcesz przestac pracowac w wieku 30 lat to powinna być twoja decyuzja, nic innym do tego. Z kwoty zapłaconych składek powinna wynikać emerytura. Proste jak konstrukcja cepa, ale w kraju posłów cwaniaków, obywatele i tak nie są w stanie wymusić logiki w działaniach władzy. A ta władza (PO) na wszystkie sposoby kombinuje jak tu obywateli jeszcze okraść. OFE, akcje spółek węglowych, frankowicze, a teraz totalny skok na kasę, czyli zamiast składdek emerytalnych zapłacicie wyższy podatek, a ten to już my, czyli PO zagospodarujemy po swojemu. Żebyście się nie zdziwili wysokością emerytur od PO:-)

    Odpowiedz
  • Stary system emerytalny(2015-09-14 11:09) Zgłoś naruszenie 40

    Wg pseudo reformy emerytalnej 67 lat TUSKOeBUZKA robić mamy średnio aż o 24 lata dłużej , od uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

    Odpowiedz
  • ln(2015-09-14 11:49) Zgłoś naruszenie 51

    Witam wszystkich Jestem osobą na nowej emeryturze od 4-ch miesięcy. Moja emerytura wynika tylko i wyłącznie ze składek jakie zostały odprowadzone. Pracowałam 42 lata . Nie liczą się żadne lata nieskładkowe z tyt.wychowania dzieci (a miałam ich w sumie 2 lata na dwoje dzieci.). Liczył się tylko mój wiek uprawniający do przejścia na emeryturę. Mam to szczęście ,że narazie czuję się dobrze i nadal pracuję. Dla zdrowia psychicznego i i fizycznego to ogromny komfort. Mam wspaniałych pracodawców , czego wszystkim życzę. Jestem za jednakowymi zasadami przejścia na emeryturę wszystkich obywateli. Zadnych uprzywilejowanych. Budżet napewno się zwiekszy

    Odpowiedz
  • Polka(2015-09-14 12:00) Zgłoś naruszenie 20

    Co za bzdura z tym szkoleniem ustawicznym .I co to da jak nie ma rynku pracy, nie ma godziwych wynagrodzeń , by móc wypoczywać ,nie ma nowych przyjeć do wiekszosci instytucji państwowych , a srednia wieku jest ok 5o lat. Najmlodsi pracownicy maja po 40 lat i wiecej . Gdzie jest miejsce dla mlodych i po jaka cholere sie uczyć jak wszycscy mlodzi i nawet starzy wyjażdzają w swiat za chlebem. Zniszczono w Polsce gospodarke , przemysł, rolnictwo , rodzinę i kończy sie społeczeństwo- niszcząć więzi i wzbudzając chora konkurencję miedzy ludzmi.

    Odpowiedz
  • trzezwy(2015-09-14 16:00) Zgłoś naruszenie 170

    pensje i warunki pracy jak w bangladeszu a wiek emerytalny jak w skandynawii... - to opcja dla niewolnikow przebywających na terytorium RP. Klasy rządzące i klasy uprzywilejowane czyli rolnicy, gornicy, mundurowi maja swoje prawa i swoj wiek emerytalny, 20 lat pracy i emerytura 3 razy wieksza niz emerytura niewolnika po 50 latach pracy :))) Klasa rzadzaca np pan tusk praca do 62 roku zycia i emerytura 100 tys zl... ten to sie urzadzil, pierwszy imigrant ekonomiczny trzeciej rp... ktos musi tyrac na tego nieroba i jego bande... tylko niech nie pieprza ze niewolnik ma tyrac 50 lat dla wlasnego dobra, takie banialuki to tylko u lisa

    Odpowiedz
  • Do: 3: ln z IP: 80.55.100.* (2015-09-14 11:49)(2015-09-14 16:29) Zgłoś naruszenie 30

    Kłamiesz jak z nut. Jeżeli masz 42-letni staż pracy to musisz mieć naliczoną emeryturę częściowo po staremu. Kapitał początkowy masz wyliczony po staremu i dalej po nowemu to się zgadza.

    Odpowiedz
  • dorosli niepelnosprawni.(2015-09-14 17:29) Zgłoś naruszenie 11

    polska to syf dla opiekunnwuw doroslych niepelnosprawnych, nie maja swiadczen pielegnacyjnych guwno a nie kraj europejski.

    Odpowiedz