Andrysiak: Czego nie lubimy mówić o ZUS (bo nam to nie na rękę)

autor: Andrzej Andrysiak14.08.2015, 07:34; Aktualizacja: 14.08.2015, 07:45
Andrzej Andrysiak,  zastępca redaktora naczelnego DGP

Andrzej Andrysiak, zastępca redaktora naczelnego DGPźródło: DGP

Inaczej niż bohaterowie tekstu Miry Suchodolskiej „ZUS zły” (152/2015) nie narzekam na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Owo „nie narzekam” przez wielu krytyków obecnego systemu pewnie zostanie utożsamione z „pochwalam”, ale użyłem dokładnie takiego słowa, jakiego chciałem.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • walnijsie(2015-08-15 07:15) Zgłoś naruszenie 00

    Ten autor tekstu to jakiś pacjent ze szpitala psych...

    Odpowiedz
  • pol anka(2015-08-14 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    jestem za " xxx". Od momentu wydzielenia Zus-u z budżetu państwa i uczynienia niego przedsiębiorstwa politycy wymyślają sposoby jak pozbawić Polaków świadczeń. W 1990 roku grupa zmyślnych wszczepiła w polski system emerytalny OFE i nasz system ubezpieczeń społecznych rozpoczął pracować dla KAPITAŁU. Nie może być tak, że piosenkarz pokaże wyliczenia z ZUS przyszłej emerytury a nie ma kto go zapytać a ile składek chłopie odprowadziłeś. Jesteśmy w okresie tworzenia kapitalizmu, wielkie afery są częścią tej transformacji, OFE, AMBER GOLD, SKOKI, SYSTEM ROZLICZEŃ PODATKU VAT, GÓRNICTWO, BUDŻETÓWKA (RESORTY SIŁOWE), MAFIJNE POWIĄZANIA POLITYKI I BIZNESU, PRZETARGI i inne mniej znane "ściąganie" nadwyżek z obiegu pieniężnego będą trwały do momentu destabilizacji politycznej w Polsce, a z taka formą władzy mamy do czynienia.

    Odpowiedz
  • qaduq(2015-08-18 09:09) Zgłoś naruszenie 01

    Rewaloryzacja po równo.
    Warto popatrzeć i sprawdzić dla własnych potrzeb wyliczanki. Istotą jednak jest pytanie, komu na rękę rozwalenie ZUS? Kto skorzystał, a kto stracił na zagubieniu dokumentów o zarobkach pracowników podczas wyprzedaży, zwanej restukturyzacją? Polacy dali orżnąć się dwa razy po 1989 roku w sprawach emerytur. Po raz pierwszy, kiedy zgodzili się na wprowadzenie nowego wyliczania emerytur z podstawą za 10 lub 20 lat, ale nie wszyscy znaleźli dokumenty. Drugi raz, w sposób jawny, kiedy wprowadzono OFE. Wyniki znane, ale pomysłodawcy na ciepłych posadach, jedni w Brukseli, drudzy w kraju. Teraz robi się wodę z mózgu, podburzając młodych, grabionych przez pazernych pracodawców. Ani słowa o emeryturach i przywilejach członków rządu, senatorów, posłów, sędziów, prokuratorów, służb mundurowych. Waloryzacja dla wszystkich powinna być według takich samych zasad. Jak po trzy dychy, to każdemu!!! Od tego zacząć. Za zwalniane przez rząd od ZUS zakłady powinien składkę wpłacać resort, w którym są te fabryki, czy kopalnie. Składkę emerytalną od nieskładkowych powinien do ZUS wpłacać odpowiedni minister ze swego budżetu. To pokaże koszty , aje jednocześnie zmusi do zmiany przepisów. I nie ma co ściemniać, że przywileje są dożywotnie. Wielokrotnie łamano tą zasadę, aby zabrać biednym i dać bogatym. Przychodzi, aby biedą dzielić się Solidarnie. Przecież to solidarność podobno zwyciężyła, nieprawdaż?

    Odpowiedz
  • nonsens-autora(2015-08-15 00:30) Zgłoś naruszenie 01

    "Załóżmy, że taki przedsiębiorca sam odkłada na zdrowie" -- BŁĄD!
    Nikt przy zdrowym zmyśle nie będzie "odkładał" na zdrowie w ten sposób, płacąc za każdą usługę "na rachunek" (wydając wyżej wymienione kwoty na ewentualne leczenie). Normalny człowiek weźmie te pieniądze i wykupi sobie ubezpieczenie, które działa na podobnej zasadzie jak ZUS, ale sam, dzięki konkurencji, wybierze takie, które mu będzie odpowiadało i na które go będzie stać. Takie w którym terminy są za miesiąc, a nie za 3 lata (mój ojciec dowiedział się wczoraj, że operacje na kolana mu zrobią... za 3 lata... prywatnie może nawet za tydzień. nie wiem czy śmiać się, czy płakać...)

    Odpowiedz
  • Znienawidzony urzędas(2015-08-17 18:30) Zgłoś naruszenie 00

    Miłośnikom emerytur kapitałowych chciałbym tylko zasugerować że nie ma gwarancji pomnożenia ani nawet przechowania kapitału przez 40 lat, tak jak nie da się przez ten czas zbierać wody i żywności na starość. I że jest jeszcze Historia. W takich krajach jak Zw.Radziecki, Jugosławia, Irak też byli ludzie zapobiegliwi i oszczędzający, którzy nie ze swojej winy stracili wszystko tak jakby przepili. Na końcu zawsze liczy się na Państwo, bo nawet okupanci, zdrajcy, komuniści czy faszyści jakieś emerytury wypłacają. A tu pełno młodych, bezczelnych ''biznesmenków'' traktuje giełdę i banki jak maszynkę do produkowania pieniędzy w nieskończoność

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-08-17 15:52) Zgłoś naruszenie 00

    3 mln biznesmeników 1-osobowych obraża się na autora za prawdę... Nie mogą znieść tego, ze 1000zł zarobionych w portfeliku jest, a trzeba je wpłacić do ZUS...

    Odpowiedz
  • JakubSlom(2015-08-17 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Po co w ogóle istnieje instytucja zwana ZUS, tylko dla zbierania haraczy? Drobnym przedsiębiorcom rzuca się kłody pod nogi, a bycie "self employed" jest u nas o wiele bardziej skomplikowane niż w innych krajach UE. Pracuję na własny rachunek jako freelancer, ale nie mam firmy, z którą wiązałyby się duże daniny w postaci składek ZUS. Wystawianie faktur VAT bez działalności również nie jest teraz żadnym problemem, od kiedy powstały serwisy typu www.useme.eu
    Zdecydowanie bardziej opłacalna jest taka forma pracy + dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

    Odpowiedz
  • kk(2015-08-17 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Dzień dobry, nie zywiąc urazy do autora, składki zdrowotne jako ubezpieczenie np. przykładzie DE lub Japoni czy USA czy Francji w której mieszkałem. ZUS dziedziczny i skapitalizowany o inflacje nic więcej, pomimo chęci kiedyś musi zostać wykonane cięcie grubą kreską, mój 20 letni syn nie może już płacić za mnie i dziadków. Dziś otrzymałą moja żona kapitał początkowy po 25 latach pracy na stanowisku w szpitalu, proponowana emerytura 1002 zł , pozdrawiam autora

    Odpowiedz
  • mgr ekonomii(2015-08-16 21:12) Zgłoś naruszenie 00

    autor uprawia czystą demagogię. Może nie słyszał o prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych i o abonamentowej opiece medycznej... kolejną bzdurą jest że nie odłożymy sami więcej na emeryturę... co ty człowieku bredzisz... ekonomia socjalizmu się kłania, panie Andrysiaku

    Odpowiedz
  • Jan Z.(2015-08-15 23:17) Zgłoś naruszenie 00

    No chyba cię, Andrysiaku pogięło z twoją osraną logiką. Piszesz o samozatrudnieniu jakby dotyczyło to specjalistów wysokopłatnych. Piszesz o wypłatach pod stołem, tak jakby słabo wykwalifikowany pracownik miał korzyść z wyższej składki.
    Nie piszesz o tysiącach bardzo drogich, bezproduktywnych urzędników, nie piszesz o wojsku, ubekach, rolnikach, górnikach.
    Wstydź się nieuku.

    Odpowiedz
  • kuiuibg(2015-08-17 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    System ubezpieczeniowy istnieje w USA a raczej nie istnieje...Drogie zabiegi pacjenci finansują sami bo ubezpieczyciele nie mogą ponieść strat więc nie ubezpieczają osób z wysokim ryzykiem. Jak chcecie aby 80% nie leczyło się to wprowadźcie system wyłącznie komercyjnych ubezpieczeń - ps dodatkowo trzeba zmienić Konstytucję bo gwarantuje bezpłatne leczenie.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-08-14 18:34) Zgłoś naruszenie 00

    Pozwolę sobie tylko zwrócić uwagę , że pan redaktor pojęcia nie ma o materii , w której się porusza - ot choćby przez to , że kto inny , za niego , ten ZUS załatwia . Zalecam poświęcenie urlopu na kibicowanie okradanym przez ZUS w tzw. sądach pracy , na przykład .
    A na temat : "nie na rękę" jest mi mówić , że za komuny ZUS był instytucją bardziej uczciwą .

    Odpowiedz
  • Należy przywrócić stary system emerytalny.(2015-08-14 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    Co by nie mówić o ZUS.
    To TUSKOeBUZEK zniszczył stary system emerytalny.
    Oprócz jego uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

    Odpowiedz
  • taki jeden(2015-08-14 12:59) Zgłoś naruszenie 00

    Nie zgadzam się m.in. z obliczeniami dotyczącymi kosztów leczenia. Autor nie wspomina o tym, że długi czas oczekiwania na leczenie wpływa na oszczędności NFZ - zmarłego leczyć nie trzeba, a składki zostały.

    Odpowiedz
  • Obsertwator(2015-08-14 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    Dużo w tym prawdy, ale... !
    Ile osób ( np. rolnicy ) nie musi płacić składek zdrowotnych. Ludzi boli nie wysokość składek, tylko brak równości w ich płaceniu.
    Chyba większość zaakceptowałaby równe składki dla wszystkich i równe emerytury obywatelskie oraz równy wiek przechodzenia na emerytury, bez żadnych zwolnień.
    Po prostu brak równego traktowania w tych sferach najbardziej nas oburza

    Odpowiedz
  • stin(2015-08-14 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie jakiś rozsądny komentarz o ZUSie. Choć, tak jak to napisał Obserwator, brakuje wzmianki o licznych patologiach (KRUS, górnicy, sędziowie).

    Odpowiedz
  • UsmiechPrezesa(2015-08-16 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    tak sie zastanawiam ten andrysiak to jest nienormalny czy przyjmuje do wiadomosci tylko swoje debilne argumenty w tekscie jest tyle glupoty ze jest ponizej jakiejkolwiek krytyki najbardziej rozsmieszyly mnie ceny uslug medycznych noo pan doktor chirurg za godzine pracy musi zarobic hehehe, andrysiak lecz sie albo wiecej czytaj tak wyglada logika redaktora z pokolenia lemingow

    Odpowiedz
  • Surel(2015-08-16 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    andrysiaka logiga z tvn i wyborczej

    Odpowiedz
  • Pan zdziwiony?(2015-08-14 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    "Znają państwo kogoś, kto leczy prywatnie ciężkie przypadłości, jak rak czy serce?"

    Oczywiście, że znam i to całkiem sporo! Jako pracownik znanego szpitala prywatnego stykam się z takimi ludźmi każdego dnia i obsługuję ich formalności.

    Odpowiedz
  • Kazik(2015-08-14 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    Podobnie Dr JAn miał jednak niesłuszną receptę http://www.almoc.pl/img.php?id=3409

    Odpowiedz