statystyki

Czy wolontariat wpływa na wysokość świadczenia emerytalnego?

autor: Bożena Wiktorowska13.08.2015, 19:00; Aktualizacja: 29.10.2015, 11:08
Ani pracodawca, ani wolontariusz nie opłacają składek na ubezpieczenia społeczne

Ani pracodawca, ani wolontariusz nie opłacają składek na ubezpieczenia społeczneźródło: ShutterStock

Okresy wolontariatu, od którego nie były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne, nie mogą być zaliczone do przyszłej emerytury. Chyba że ZUS ustali, że było inaczej.

Czy firma musi płacić składki

Absolwentka uczelni nie pracowała w trakcie studiów. Dopiero po obronie dyplomu zdecydowała się na poszukiwanie zatrudnienia. Okazało się jednak, że żaden z pracodawców nie chciał jej dać pracy z powodu braku doświadczenia. Po kilku miesiącach poszukiwania udało się znaleźć firmę, która zgodziła się ją przyjąć na umowę o wolontariat. Właściciel przedsiębiorstwa wyjaśnił, że wprawdzie nie będzie jej płacił, ale w ten sposób zdobędzie doświadczenie zawodowe. Jednocześnie nie może jej zagwarantować, że po zakończeniu takiej formy zatrudnienia będzie miał dla niej etat. Czy ten okres zostanie zaliczony do przyszłej emerytury?

NIE


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • I(2015-08-15 11:25) Zgłoś naruszenie 00

    wlasnie to zalezy chyba od humoru i nastroju ZUS ,bo jednym doliczją lata stazu nawet umowę o dzieło ,drugim nie od czgo to zalez czy ZUS ma swe prawa niz stalon to jest wedlug prawa .NATOMIAST USTAWA BRZMI W SPRAWIE RENT INWALIDZKICH JESLI SIĘ JEST NP 15 LAT NA RENCIE ZUS NIEMA PRAWA JEJ ODBIERAC ,A ZUS ODBIERA I KAZE SIE POWOLYWAC DO SĄDU CO TRWA LATAMI ,GDZIE JES ZROZMIENIE ,CZY TRZEBA ZMIAN KONSTYTUCIJ CZY ZMIAN PERSONELU KTÓRY DRW Z LUDZI USTAW I ROBI CO CHCE

    Odpowiedz
  • Czy ZUS może orzec coś niezgodnego z prawdą ???(2015-08-13 22:59) Zgłoś naruszenie 00

    'Okresy wolontariatu, od którego nie były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne, nie mogą być zaliczone do przyszłej emerytury. Chyba że ZUS ustali, że było inaczej."

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane