Seniorzy już płacą za reformę emerytalną. Sześćdziesięciolatkowi pracy nikt nie zaproponuje

autor: Janusz K. Kowalski12.08.2015, 07:32; Aktualizacja: 12.08.2015, 08:24
Ci, którzy wykonują proste prace fizyczne, są wraz z wiekiem mniej wydajni.

Ci, którzy wykonują proste prace fizyczne, są wraz z wiekiem mniej wydajni.źródło: ShutterStock

Rośnie bezrobocie wśród seniorów. Powód: podwyższony wiek emerytalny. Od dwóch lat liczbę bezrobotnych w grupie sześćdziesięciolatków szybko powiększają zwłaszcza kobiety.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

  • czytelnik(2015-08-12 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    niech się zgłoszą do Tuska, może im jakiś etacik załatwi jak koleżance, która stwierdziła, że tylko idioci pracują za 6ooo zł

    Odpowiedz
  • lublinianka 51(2015-08-12 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Mąż, urodzony 7 września 1950 roku dostał wypowiedzenie z pracy 7 dni przed okresem ochronnym, czyli w maju 2011 roku. Dyrektor dobrze znał prawo - doradza mu żona - wygadana szefowa jednej z sekcji regionu Solidarności... Potem jeszcze p. Tusk dołożył mu 11 miesięcy, czyli nabędzie prawa do emerytury w sierpniu 2016 roku. Owszem, zatrudnił się - po dwóch fakultetach, w tym zarządzaniu na SGH i 45 latach pracy jest portierem w szpitalu...
    Oskarżam II Rzeczpospolitą!! NIE TAK miało być być!!!

    Odpowiedz
  • feniks(2015-08-12 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Witam,
    czy aby na pewno w trakcie wyżu rodziło się 700 tys. rocznie , to jest ok. 1900 dzieci dziennie . W latach 1950–1959 wzrost populacji wyniósł by o ok. 5,5 mln osób.

    Odpowiedz
  • om(2015-08-12 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    Polskie kuriozum sięga zenitu. Emerytury wylicza się w/g nowego systemu , a renty wg starego. To oznacza że ogrom ludzi po np.30 latach pracy bedzie miało niższe świadczenia , niż np rencista po 5 latach pracy.!!! Z rzadzących tego idiotyzmu nikt nie zauwazył. A to krzwdzące dla obecnych i przyszłych emerytow. którzych obejmuje nowy system wyliczania,

    Odpowiedz
  • Ada(2015-08-12 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    Najbardziej ucierpi pokolenie osób, które w czasie strajków jeszcze raczkowało. Gdyby oni wówczas byli świadomi,
    to nie doprowadziliby do upadku komuny, gdyż tyko w takim systemie człowiek ma w ogóle jakieś znaczenie.

    Odpowiedz
  • Paweł(2015-08-12 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    I taki to jest skutek tej reformy. Chodziło po prostu o to, żeby starym zamiast wypłacać emerytury to wypchnąć ich na bezrobocie i płacić im groszowe zasiłki albo nic jak kryteriów nie spełniają. A jak nie chcą z głodu paść to niech robią za cieci nawet z wyższym wykształceniem. Chory kraj.

    Odpowiedz
  • emeryt(2015-08-12 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ja myślę, że taki był cel podniesienia wieku emerytalnego.
    Swoja drogą jak to jest, że ZUS pobiera haracz od moich nadgodzin, ale tego okresu nie zalicza mi do stażu pracy?
    Ja w swoim zawodzie z tytułu nadgodzin wypracowałem dodatkowe siedem lat i co, a nic, władza ma się dobrze.
    Nikt przy zdrowych zmysłach nie wierzył, że ludzie będą pracować do 67 roku życia.
    Moim zdaniem, ale mogę się mylić, taki ruch władzy znacznie poprawił kondycję ZUS-u.
    Władza sobie przywileje, a nam praca do śmierci, lub śmierć głodowa.
    Jak tak dalej będą rządzić, to się doczekają pięknego podziękowania.

    Odpowiedz
  • EWA(2015-08-12 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Zainteresowanie ludności powinno być skupione na przetrwaniu. Jak dostać / utrzymać pracę? Skąd wziąć pieniądze na jedzenie? Co będę jadł w przyszłości? Czy wystarczy mi na leki?

    W ŻADNYM przypadku ludność nie powinna interesować się podsłuchanymi przez złych ludzi rozmowami elit (ze słownictwem rynsztoka), ani stanem demokracji, ani tajnymi negocjacjami TTIP, które wpłyną na jej życie.

    Niewolnik na pracować ze spuszczoną głową, nie śmiejąc podnieść wzroku na panów i władców. A potem zdechnąć.

    Odpowiedz
  • Krol(2015-08-12 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Podniesienie wieku emerytalnego to żadna reforma. Miało na celu tylko i wyłączne pozbycie się obowiązku świadczeń państwa na 2 lata dłużej, dla kobiet 7 lat dłużej. To skazanie 50% bezrobotnych w tej grupie na opiekę rodziny lub grzebanie w śmietniku. Drugie tyle dołożyła polityka rentowa którą realizuje ZUS na zamówienie polityczne rządu. Gdzie zginęło 1,5 miliona rencistów ? Było 2,5 miliona, jest 1 milion. Ile było patologii w ZUS z przyznawaniem lipnych rent ? 5, 10, 15% ? ale nie 60% !!! ZUS sam stał się patologią. Od kilku lat, za cichym przyzwoleniem rządu, prowadzi eksterminację rencistów. Nic tu nie trzeba udowadniać. O magii uzdrowień ZUS wie każdy. Fałszowanie orzeczeń, poświadczanie nieprawdy, kłamliwe rokowania - to narzędzia przestępstwa. Motyw to kasa. Przez 8 lat okradziono, najsłabszą grupę, ludzi starych i chorych, ze 100 miliardów złotych należnych świadczeń. Gdzie trafiły pieniądze z Funduszu Rentowego ? Podwyższyły emerytury, zasiłki, wspomogły Fundusz Rezerwy Demograficznej ? Nie, zasypywały dziurę budżetową. Winny jest ten kto ma z tego korzyści czyli ZUS i jego rządowi mocodawcy. Do piachu z nimi i żadnej grubej kreski. Przestępstwa na narodzie, tak samo jak zbrodnie wojenne, nie powinny podlegać przedawnieniu.

    Odpowiedz
  • Paweł(2015-08-12 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    W 2011 roku 8,4 mld zł składek emerytalnych zmarłych wtedy rencistów nie trafiło tam gdzie powinno tj, do funduszu rentowego tylko "wyparowało". Deficyt w funduszu rentowym wyniósł przez to wtedy ponad 16 mld zł, a rząd podniósł składkę rentową tłumacząc to właśnie wysokim deficytem. Gdzie się podziało te 8,4 mld zł pytam się? Ukradli złodzieje! I w TV ani słowa o tym tylko brednie, że nic się nie da, na nic nie ma pieniędzy, że budżetu nie stać na nic. A ja Wam na jesieni powiem - dziękuję i zagłosuję na PiS. Dość mam okradania mnie i wmawiania mi bzdur o zielonej wyspie.

    Odpowiedz
  • A Wy żeście ich wybrali.(2015-08-12 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    Mafia POlitycznych złdzieji ,Tusków ćpunów i Gadow tak wyrządzila POlską.

    Odpowiedz
  • sceptyk(2015-08-12 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    Starych ludzi celowo się nie leczy,umierają.Oszczędności jak znalazł.

    Odpowiedz
  • dziadówa dzęki temu rządowi(2015-08-12 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    Ja niestety jestem w tej grupie - za młoda na emeryture i za stara do pracy. Od ponad roku bezrobotna - jak doczekać emerytury ? Na podwyżki dla posłów starcza - dla nas niestety nie.Powinno być prawo do eutanazji - jak nie można
    w tym kraju godnie żyć, to może chociaż godnie umrzeć. Zawracają nam d...zarodkami z in vitro a nikt nie dba o godne życie dla żyjących. Tym , którzy głosowali za podniesieniem wieku emerytalnego życzę, żeby w trumnach się pos...li. za naszą krzywdę.

    Odpowiedz
  • koliniak(2015-08-12 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    A może wystarczy zaapelować do sumienia pracodawcy ??? Co na to głąby z PO ?

    Odpowiedz
  • Dziadówa(2015-08-12 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    Więzień w tym kraju ma lepiej niż bezrobotny 60 ciolatek - dostanie jeść i leki, ja nie mam nawet tego.
    Może nas w więzieniach pozamykać żebyśmy mogli do emerytury doczekać ? Co pani premier na to ?

    Odpowiedz
  • xxx(2015-08-12 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    Było to do pzrewidzenia.Tusk i Rostowski o tym wiedzieli ale dla nie liczą się ludzie a tylko osiągniecie założonego celu finansowego . Mogli to zrobić na różne sposoby np. cofnać przywileje mundurowym , sędziom , prokuratorom itd..itp. .Ale wybrali sposób ,m który był dla nich najłatwiejszy , uderzyli w najsłabszych , któryz maja problemy z obrona swoich praw . Gdyby skasowali przywileje mundurowym , sędziom , prokuratorom z cała pewnoscią SĘDZIOWIE TRYBUNAŁU ( ZAINTERESOWANI ) UZNALIBY PROPONOWANE ZMIANY ZA NIEZGODNE Z KONSTYTUCJĄ - a tak uznali oni że wszystko jest o key , że można traktować szxarych obywateli jak niewolników , że można ich pozbawiać praw nabytych , że można ich traktować jak smieci w imie wyższych celów tj. osiągnięcia równowagi finansowej państwa . Gdyby ta równowaga miałaby być "ratowana" pobawieniem przywilejów ich samych to mieliby zupełnie inne zdanie . Całe to szemrane towarzystwo jest właśnie takie. Nic tylko z tego piekła jak najszybciej wyjeżdżać i zapomnieć o tych wszystkich nikczemnościach jakie władza funduje zwykłym szarym Polakom.

    Odpowiedz
  • wiekowy(2015-08-12 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Zapomnieli uruchomić piece zagłady !!!

    Odpowiedz
  • thadde(2015-08-12 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    Mężczyzni w Polsce dożywają statystycznie do 73 lat. Mężczyzna z wykształceniem podstawowym żyje 14 lat krócej niż ten, który ma wykształcenie wyższe, co oznacza, że robotnik ma znikome szanse na dożycie do 67 lat. Tzw. "reformatorom" , tfu , chodziło o to aby tak przedłużyć czas pracy robolom aby wymarli przed otrzymaniem świadczeń.
    Dane statystyczne podaję w oparciu o Newsweeka z XI/2014,aby kolejny 30-letni " ekspert" nie zarzucił mi , że jestem jakimś PISowskim hejterem. Na prowincji. gdzie mieszkam znalezienie pracy po 60 jest praktycznie niemożliwe, co znaczy , że ludzi tych obecny rząd skazuje na żebractwo albo łaskę lub niełaskę dzieci. XIX-wieczny kapitalizm ma się znowu dobrze. Z przykrością konstatuję , że lepszy prezes z Macierewiczem niż dalsze rządy amatorów dobrego żarcia na koszt podatników. Syty głodnego nie zrozumie.

    Odpowiedz
  • Miriam(2015-08-12 14:02) Zgłoś naruszenie 00

    Nienawidzę tego kraju

    Odpowiedz
  • Miriam(2015-08-12 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    Nienawidzę tego kraju !!!

    Odpowiedz