statystyki

Mężczyźni urodzeni po 1948 roku nie uzyskają wcześniejszej emerytury

autor: Marek Opolski06.08.2015, 10:22; Aktualizacja: 06.08.2015, 13:53
Mężczyźni urodzeni po 1948 roku nie uzyskają wcześniejszej emerytury

Mężczyźni urodzeni po 1948 roku nie uzyskają wcześniejszej emeryturyźródło: ShutterStock

Urodziłem się w 1951 r. i w 2011 r. ukończyłem 60 lat. Udowodniłem ponad 40-letni staż składkowy. Nie jestem członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Ubiegałem się o wcześniejszą emeryturę pracowniczą dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., ale ZUS odmówił mi przyznania tego świadczenia. Przyczyną odmowy było to, że do końca 2008 r. nie osiągnąłem wymaganego wieku – 60 lat. Nie rozumiem, jak ZUS mógł wymagać spełnienia tego warunku, skoro żaden mężczyzna urodzony po 31 grudnia 1948 r. z oczywistych względów nie miał możliwości ukończenia tego wieku do końca 2008 r. Dlaczego ZUS nie uwzględnił wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r., który stwierdził, że prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje mężczyźnie, który skończył 60 lat i posiada co najmniej 35-letni okres składkowy?

Emerytura pracownicza to potoczna nazwa świadczenia przewidzianego w art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Przepis ten nadal obowiązuje, ale w praktyce żadna osoba nie może już z niego skorzystać.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Instytut Segregacji Rasowej PO(2015-08-06 13:10) Zgłoś naruszenie 50

  Dzisiaj wg pseudo reformy emerytalnej 67 lat TUSKOeBUZKA mamy:
  POdludzi zmuszonych robić średnio aż o 24 lata!!! dłużej od uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

  Odpowiedz
 • XYZ(2015-08-10 11:11) Zgłoś naruszenie 30

  DO POLKI .Proszę czytać ze zrozumieniem. Daje się Pani emocjom wyłączając logiczne myślenie. Pisze Pani absurdy o krzywdach kobiet w systemie emerytalnym - co jest oczywiście totalną bzdurą . Zarzuca mi Pani , że jestem źle doinformowany - a w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.Wszystko co napisałem to 100% prawda. Myli Pani pojęcia , skorzystała Pani gdy obliczano wysokość Pani wcześniejszej emerytury wg starych ( bardzo korzystnych ) zasad i przyznano Pani emeryturę w wysokości relatywnie znacznie korzystniejszej od sytuacji gdyby Pani obligatoryjnie obliczano jej wysokość wg nowych zasad ( sama Pani to opisuje sytuację przeliczania wysokości świadczenia po uzyskaniu ustawowego wieku emerytalnego , pisząc , że po przeliczeniu wg nowych zasad miałaby Pani świadczenie o 800 zł niższe . Tym samym zamiast cieszyć się z tego , że uzyskała Pani świadczenie w relatywnie niskim wieku tj. 55 lat , obliczone wg znacząco korzystniejszych zasad ( starych zasad ) bezrozumnie Pani pomstuje i obnosi się ze swoją niby krzywdą - która w rzeczywistości była/ jest wielkim przywilejem .Ja będą Pani rówieśnikiem nie mogłem tak jak Pani skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę ( tylko dlatego ż e jestem mężczyzną ) , nabędę uprawnienia emerytalne o 12 lat później od Pani ( tylko dlatego że jestem mężczyzną ) , moje świadczenie zostanie obliczone wg nowych zasad , znacznie mniej korzystnych od zasad wykorzystanych do obliczenia Pani świadczenia ( tylko dlatego że jestem mężczyzną ) , Pani miała wybór , mogła Pani nie skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę , mogła Pani pracować do pełnego wieku emerytalnego ( dłużej o 5 lat ) , mogła Pani wybrać sposób wyliczenia pełnego świadczenia emerytalnego tj. wg starych czy nowych zasad - ja tylko dlatego że jestem mężczyzną ( Pani rówieśnikiem ) zostałem pozbawiony tych praw .I Pani ma jeszcze czelność narzekać na swoje wyimaginowane krzywdy uważając że to kobiety są pokrzywdzone. Krzywdzeni , ewidentnie dyskryminowani są w polskim systemie emerytalnym przede wszystkim mężczyźni.

  Odpowiedz
 • xyz(2015-08-07 12:09) Zgłoś naruszenie 20

  Opisywany przykład to oczywisty dowód na dyskryminację z uwagi na płeć.Kobiety z roczników 1949 do 1953 mogły korzystać z prawa do wcześniejszej wcześniejszej emerytury a mężczyźni z tych roczników zostali tego prawa pozbawieni. Obecnie , w dzisiejszym stanie prawnym ( wprowadzeniu w życie ustawy zrównującej wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn zafundowała de facto również praktycznie skrajna niesprawiedliwość i łamanie zapisów konstytucyjnej zasady równości wobec prawa ) mężczyźni z rocznika 1953 nabędą uprawnienia emerytalne ( w 2020 ) tj. o 12 lat później od swoich rówieśniczek , koleżanek z ławy szkolnej ( które w większości odeszły na emerytury w 2008 r ) . ZWYKŁY SKANDAL , NIKCZEMNOŚĆ , OSZUSTWO - które tak naprawdę nikogo nie interesuje ( tj. ani prezydenta , ani RPO , ani TK , ani premiera ,itd. ...itp. . ) . W Polsce jak widać dominuje hipokryzja , obłuda - a politycy mają gębę pełną frazesów o tym iż Polska jest państwem prawa.

  Odpowiedz
 • Do xyz(2015-08-08 11:58) Zgłoś naruszenie 00

  "Opisywany przykład to oczywisty dowód na dyskryminację z uwagi na płeć. ...które tak naprawdę nikogo nie interesuje ( tj. ani prezydenta , ani RPO , ani TK , ani premiera "

  Ależ interesuje - każda kolejna zmiana przepisow emerytalnych to dalsze przywileje dla kobiet :) :) :) :) :)

  Odpowiedz
 • xyz(2015-08-07 13:33) Zgłoś naruszenie 00

  Opisywany przykład to oczywisty dowód na dyskryminację z uwagi na płeć.Kobiety z roczników 1949 do 1953 mogły korzystać z prawa do wcześniejszej wcześniejszej emerytury a mężczyźni z tych roczników zostali tego prawa pozbawieni. Obecnie , w dzisiejszym stanie prawnym ( po wprowadzeniu w życie ustawy zrównującej wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn zafundowano de facto również praktycznie skrajną niesprawiedliwość i łamanie zapisów konstytucyjnej zasady równości wobec prawa ) mężczyźni z rocznika 1953 nabędą uprawnienia emerytalne ( w 2020 tj. o 12 lat ) później od swoich rówieśniczek , koleżanek z ławy szkolnej ( które to w większości odeszły na emerytury w 2008 r ) . ZWYKŁY SKANDAL , SKRAJNA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ , NIKCZEMNOŚĆ , OSZUSTWO - które tak naprawdę nikogo nie interesuje ( tj. ani prezydenta , ani RPO , ani TK , ani premiera ,itd. ...itp. . ) . W Polsce jak widać dominuje hipokryzja , obłuda - a politycy mają gęby pełne frazesów o tym , iż Polska jest państwem prawa ( co jest oczywistym zafałszowywaniem skrzeczącej rzeczywistości ) .

  Odpowiedz
 • POLKA(2015-08-10 07:52) Zgłoś naruszenie 00

  Do Xyz jesteś zle doinformowany , jezeli chodzi o kobiety rocznik 1953 ! .Poczytaj sobie na Jotowni a dowiesz się wsazystkiego w szczegolach zamiast opowiadac brednie!!!. ja jestem kobieta z rocznika 1953 i chociaz mam 62,5 roku nadal przebywam na emeryturze wczesniejszej !!! a dlaczego ? poniewaz jako ostatni rocznik mialam wydana do konca roku 2008 decyzje wczesniejszej emerytury ,ktora miala trwac do grudnia 2013 roku , a rzad wprowadzil od stycznia 2013 nowa ustawe emerytalna na stara i pozbawil nas w wiekszosci przejscia na nowa poniewaz w moim przypadku jest 800 zl. nizsza .To jest zlodziejstwo i nie udawajcie, ze jestescie tacy biedni . To my przcujemy cale zyciie na 3 etaty a po 40 latach pracy zawodowej okrada się nas i chociaz walczymy o zmiany juz 2,5 roku wwszyscy maja nas gdzies Senat, rzad , Premier Ewa Kopacz i wszyscy inni.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane